Győr+
2017.09.16. 08:28

Különleges uzsonnára várnak a Füles Bástyába

A győri Füles Bástya buja, dél-amerikai dzsungele a nyári főszezon lecsengésével is várja az érdeklődőket. A látogatóikra váró, nem mindennapi Bástya-lakók sokszínűségéből kiemelkedik két különleges egyéniség: Linda, a lajhár és Magdi, a sarkantyús teknős.

Linda a kétujjú lajhárfélék családját képviseli és 2012-ben, a veszprémi állatkertből érkezett köreinkbe. Köztudott tény, hogy a lajhárok nem a sebesség bajnokai; napi 11–13 órát szenderegnek, és ha nagyon belehúznak, óránként akkor is csak 400 méter megtételére képesek. Természetes élőhelyükön a talajra hetente csak egyszer járnak le, akkor is üríteni. Ez tökéletesen jelzi, mennyire lassú az anyagcseréjük, és nagyon alacsony a testhőmérsékletük is: 30-32 fok, ami az emlősök esetében az egyik legalacsonyabb. Hazájukban, Dél-Amerikában szinte kizárólag falevelekkel táplálkoznak, ezzel szemben Linda fenomenális bőségtálakon él és rendkívül válogatós. Kedvenc kompozícióját szőlő, tejes kukorica és főtt tojás alkotja.

A különleges látványosságok lajstromát gazdagítja Magdi is, a Bástya nagyjából 35 kilogrammos súllyal büszkélkedő sarkantyús teknőse, aki egyenesen Tanzániából érkezett hozzánk. Afrika legnagyobb szárazföldi teknősfaja a sarkantyús jelzőt a hátsó lábakon megfigyelhető kinövésekről kapta, melyeknek szerepe nem ismert. A nagyon forró, illetve hűvös időszakokban hatalmas gödröket ás, melyekbe valósággal betemeti magát, esős időszakokban pedig a legaktívabb. Egyes afrikai kultúrákban a sarkantyús teknősöket az emberek és az istenek közötti közvetítőként tisztelik, más törzseknél pedig ezek a jószágok jelképezik az erényt, a boldogságot, a termékenységet és a hosszú életet. Kizárólag növényekkel táplálkozó teknősfajról van szó, Magdi pedig előszeretettel fogyasztja az édes gyümölcsöket, és Lindához hasonlóan, ő is nagyon finnyás; a karalábé, a cékla és sárgarépa ugyanis a feketelistáján szerepel.

Linda lajhár és Magdi teknős uzsonnájára bárki hivatalos lehet, amennyiben 15 órakor éppen a Füles Bástyában kalandozik. Lassú anyagcseréjük és alacsony, illetve változó testhőmérsékletük miatt ez az időpont számukra a legideálisabb az étkezésre, így van idejük bőségesen az emésztésre a hűvös alkonyat beköszönte előtt.

Minden uzsonnavendéget szeretettel várunk!

 

Szöveg és fotó: Xantus-állatkert