Győr+
2017.01.27. 17:21

Kultúránk kiemelkedő győri őrzőit díjazták – most bemutatjuk őket

A magyar kultúra napi városi ünnepségen hagyományosan kiosztották a Győr Művészetéért és a Győr Közművelődéséért díjakat. Az előbbit a Győri Filharmonikus Zenekar társulata és a Győri Antológia Irodalmi és Művészeti Alkotó Közösség kapta, utóbbit pedig Zilahi Tímea, a Ménfőcsanak-gyirmóti Művelődési Központ igazgatója vehette át. A díjazottakkal beszélgettünk.

Élővé teszik a klasszikus zenét

A Győri Filharmonikus Zenekar társulata nagyzenekari hangversenyeivel élővé teszi a klasszikus zene értékes műveit, a zenekar különös hangsúlyt fektet a magyar klasszikus és kortárs művek bemutatására – mondta el az esemény után a zenekar művészeti vezetője, Berkes Kálmán, aki legutóbb január 22-én, a magyar kultúra napján dirigálta a kiváló győri együttest a budapesti Művészetek Palotájában. A zenekar most először kapott meghívást a zenei maratonra, a Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa közös szervezésében. A múlt vasárnapi koncerten Brahms II. szimfóniáját játszották nagy sikerrel. A mostani díj, illetve a budapesti bemutatkozás újabb pontok a zenekari tabellán, nem beszélve a tavalyi japán, illetve a mostani kínai turné mindent elsöprő sikeréről.

Berkes Kálmán Liszt-díjas és Grammy-aranyérmes klarinétművész, karmester, a zenekar művészeti vezetője azt is elmondta, a mostani díjjal a társulat többéves munkáját ismerte el a város. Hangsúlyozta, az együttes elsősorban Győrért, az itteni közönségéért dolgozik.

 

 

A múlt csütörtöki ünnepségen, hagyományteremtő céllal, elismerésben részesítették még az önkormányzati fenntartású kulturális intézmények kiemelkedő teljesítményt nyújtó munkatársait is, melyet a zenekar kiváló hegedűművésze, Magyar Judit is átvehetett, aki a múlt vasárnapi Brahms-maratonon ismét bizonyította, hogy kiváló csapatjátékos. „Az együttes tehát kirobbanó formában van” – összegezte Berkes Kálmán karmester.

Mint ismeretes, a zenekart 2008 óta vezeti Fűke Géza, Ősz Gábor igazgatóhelyettes és Berkes Kálmán művészeti vezető. Az elmúlt közel egy évtized alatt a siker mértéke matematikailag is igazolható, hiszen a bérleteladások jóval meghaladták a korábbi évtizedek számait. Ennek tudható be, hogy a zenekar a 2016/17-es évadban útjára bocsátotta az új, Istvánffy Benedek-bérletet, óriási sikerrel. „Természetesen elismerjük elődeink munkáját, de az elmúlt kilenc évben óriási minőségi változás állt be, elég, ha megnézzük a hozzánk visszajáró szólisták és karmesterek névsorát” – mutatott rá Berkes Kálmán. Utánanéztünk: haláláig Kocsis Zoltán rezidens művésze volt a zenekarnak, említsük meg, hogy harmincöt év után újra, minden évadban – a közönség és a zenekar nagy örömére – dirigál városunkban Kobajasi Ken-Icsiró, és a győri származású Gilbert Varga karmester is fontosnak tartja, hogy évadról évadra visszatérjen. Nem beszélve a kiváló szólistákról: José Cura, Rost Andrea, Miklósa Erika és most Ramón Vargas – már egészen más szintekre emelik a Győri Filharmonikus Zenekar hazai és külföldi megítélését. Az együttes vezetőségének köszönhetően, a magyar komolyzenei élet nagyjai is fellépnek a Richter Teremben évadról évadra: Ránki Dezső zongoraművész, akinek a fia is többször játszott szólistaként, Perényi Miklós és Várdai István gordonkaművészek, valamint Baráti Kristóf hegedűművész.

A magyar kultúra napi városi ünnepségen a méltatásban elhangzott: a zenekar Győr utazó kulturális nagyköveteként tevékenykedik, világszínvonalon és világsztárokkal koncertezik.

 

Bennünk ring a világ

A Győri Antológia Irodalmi és Művészeti Alkotó Közösség harminc tagot számlál, költők, írók, képzőművészek, fotósok szerveződtek a 2000 óta évenként megjelenő közös könyv, a Győri Antológia köré. A közösség vezetője Csáky Anna, tanár-költő és párja, Molnár György fotós.

A csoport non profit szerveződés, mely városunk és a régió kulturális életében egyre nagyobb szerepet játszik, elismerik munkánkat, ez a rangos díj is ennek köszönhető – kezdte a beszélgetést Csáky Anna. A győri önkormányzat, a megyei könyvtár és a Palatia nyomda támogatása nélkül azonban nem tartanánk itt – hangsúlyozta Molnár György.

 

 

Annak idején az antológiai kört Sárai Anikó alapította, majd az ő halálát követően, 2005-től vette át a lektor és a szerkesztő szerepét Csáky Anna. Molnár György pedig a fotókat szolgáltatja a könyvhöz, ő az, aki szinte az összes győri kulturális eseményen ott van a gépével és megörökíti a pillanatokat. A győri költők mellett ekkortól már írók és képzőművészek is bemutathatták legújabb alkotásaikat. 2009-től pedig új formátumban, színes betétekkel, új nyomdatechnikával jelenik meg a kiadvány. Mivel a közösség számos kapcsolatot teremtett különböző folyóiratokkal, szerzőgárdákkal, ez a kölcsönös megjelentetés alapjait adta meg. A győriek megjelennek az ő kiadványaikban és fordítva. Ilyen kapcsolat alakult ki a révkomáromi Atelier, a mosonmagyaróvári, bécsi, a pozsonyi Szél-járás, a székesfehérvári Vörösmarty-társaság, az egri Agria, a Magyar Írószövetség és a Szlovákiai Magyar Írók Társasága között. Közös esteket, könyvbemutatókat is rendszeresen tartanak.

Csáky Anna kiemelte, évente pályázatot hirdetnek a fiatal tehetségek és a Győr környékén alkotók felkutatására. A legjobb pályamunkákat megjelentetik az Antológia kötetben. A képzőművészek számára rendszeresen kiállításokat tartanak, ahol festők, fotósok, szobrász és textilművész alkotásaiban gyönyörködhetnek a látogatók.

A szerzők évente több alkalommal is lehetőséget kapnak közönség előtti bemutatkozásra, író-olvasó találkozók keretében, valamint a nevezetes ünnepek kapcsán.

A tervekről szólva Csáky Anna elmondta, a szerkesztőbizottság a napokban dönti el, mi legyen az idei könyv címe, mi lesz a kötet alapüzenete. A vezető szerint valószínűleg a „Bennünk ring a világ” címet viseli majd, melyhez kapcsolódva válogatnak az alkotások között és írják ki a pályázatot.

Az első félévben egy fiatal, sokoldalú tehetség Pejkó András, valamint Tőke Péter mutatkozik be – sorolta Csáky Anna.

 

Saját vidéke kultúráját szolgálja

Gyirmót és Ménfőcsanak úgy lett a város szerves része, hogy saját arculatának jellemző vonásait, közösségi erejét nem vesztette el. Megőrzésében fontos szerep jutott a kultúrának.

Ha Gyirmót, akkor környezetvédelem, élményszerző tábor, játszóház, nyugdíjasklub, kreatív kör, ha Ménfőcsanak, akkor baba-mama klub, Aranylók tánca, női torna, jóga, történelmi előadások… És még számos program. A településrészek erős szerkezetét az önszerveződő kis csoportok is segítenek összetartani. A programok kialakítása nemcsak az ott élő emberek igényeinek, életmódjának az ismeretét követeli meg, hanem az új igények iránti érdeklődés felkeltését is. Szót kell érteni az ott lakó emberekkel. Azokkal, akiknek a családja ott élte le az egész életét, s azokkal is, akik a Belvárosból vagy valamelyik lakótelepről költöztek ki oda.

 

 

Zilahi Tímea, a Ménfőcsanak-Gyirmóti Művelődési Központ igazgatója ebbe a vidékbe született bele. Egyik nagyapja ménfői, a másik csanaki volt, nagymamái pedig mindketten gyirmótiak. Annak a világnak a szolgálatába állt, amelyik őt fölnevelte. Nyolc éven át tanított alsó tagozatban, aztán az ELTE-n elvégezte a biológiaszakot is. Környezetszeretetét a gyirmóti szülői házból hozta, ismeretét pedig az egyetemen szerezte. 1999 óta dolgozik igazgatóként, sok átszervezést megélt, a mostani intézmény szerkezetét azonban szinte rá szabták.

Közművelődési munkájának legjellemzőbb és legsikeresebb része az élménykínálat. Első kiscsoportjában, az élményszerző táborban a diákok megtanulták, nemcsak tisztelni saját környezetük értékeit, hanem éltek is a vidék adta lehetőségekkel.

A részben önszerveződő csoportok mellett olyan előadásokat is tartanak a két településrészen, melyekre nemcsak Győrből, hanem messzebbről is érkeznek érdeklődők. Ménfőcsanakon legutóbb Nagy Feróval találkozhattak az érdeklődők. Gyirmóton – mások mellett – Pál Ferenc atya szavaira voltak rengetegen kíváncsiak. Él az emberekben az önismereti vágy, ennek megélését szolgálják a pszichológiai előadások. Az érdeklődés azt mutatja, hogy önmagunk keresése olyan kaland, amelyre bízvást alapozhatnak a közművelődésben dolgozók.

A kitüntetett szakember a siker kulcsát az együttműködésben látja. Megemlíti, hogy Szabó Jenő önkormányzati képviselő nemcsak támogatója, hanem résztvevője, szervezője, s részben kitalálója is a programoknak. Az együttműködés pedig – melyet Zilahi Tímea vezetői attitűdjének tart – a két intézmény munkatársaira is igaz.

 

Szerzők: Farkas Mónika, Földvári Gabriella, Hajba Ferenc

Fotó: Mekli Zoltán, Marcali Gábor, O. Jakócs Péter