Látni és látszani: mindent a baleset-megelőzésről
A megyei rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztály baleset-megelőzési titkára egy szociális központban tartott interaktív előadást a gyalogos és kerékpáros közlekedésről, Táplánypusztán.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság Baleset-megelőzési Bizottsága kedden a Győr-Moson-Sopron Megyei Dr. Piróth Endre Szociális Központba látogatott el.
A prevenciós szakember felhívta a résztvevők figyelmét a közlekedési szabályok megtartására, a látni és látszani elv fontosságára, mind a kerékpáros mind a gyalogos forgalom tekintetében. Hangsúlyozta, hogy a kerékpárt a jogszabályban meghatározott kötelező fényforrással és fényvisszaverővel kell felszerelni. Arról is beszélt, hogy a téli időszakban – amikor megváltoznak az időjárási-, látási- és útviszonyok – milyen közlekedési magatartást tanúsítsanak azok, akik gyalogosan vagy kerékpárral vesznek részt a közúti forgalomban. Kiemelte, hogy a tavalyi évben több személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset is történt a 81-es számú főúton Táplánypuszta térségében, egyúttal elmagyarázta, hogy milyen feltételek mellett lehet közlekedni gyalogosan vagy kerékpárral az úttesten.
A baleset-megelőzési tanácsok mellé láthatósági mellényt, kerékpár lámpát, fényvisszaverő karkötőt adtak a rendőrök a megjelenteknek.
A közlekedési balesetek megelőzése fontos társadalmi érdek, ezért a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság az alábbi KRESZ szabályokra hívja fel a figyelmet:
– A gyalogosnak a járdán, ahol pedig járda nincs, a leállósávon, az útpadkán vagy a kerékpárúton kell közlekednie.
– Ha az úton sem járda, sem leállósáv, sem útpadka, sem kerékpárút nincs a gyalogosok az úttesten közlekedhetnek.
– A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja, vagy megtévesztheti!
– A kijelölt gyalogos-átkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van – kijelölt gyalogos-átkelőhely hiányában is – az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad.
– A gyalogos olyan helyen, ahol a járművekkel szemben elsőbbsége nincs, mielőtt az úttestre lép, köteles meggyőződni arról, hogy áthaladásával a járműforgalmat nem zavarja. Nem léphet az úttestre, ha a jármű olyan közel van, hogy annak zavarása nélkül az úttesten átmenni nem tud.
– Kerékpárral csak az vegyen részt a közúti forgalomban, aki biztonságos közlekedésre alkalmas állapotban van.
– Kerékpárral közlekedni csak az erre kijelölt helyen az úttest jobb széléhez húzódva, egy sorban szabad.
– Kerékpárosnak a kerékpárról le kell szállnia, és azt gyalogosan kell áttolni az úttesten.
– Kerékpárral éjszaka és korlátozott látási viszonyok között csak akkor szabad közlekedni, ha az megfelelően ki van világítva.
– Fontos, hogy kerékpárral vagy gyalogosan csak olyan úton közlekedjenek, ahol azt közúti jelzés nem tiltja, továbbá az életük, testi épségük nincs veszélyben!
police.hu
police.hu