Támogatná a győri buszpályaudvar átépítését a szomszédos Leier City Center és a Schlichter-villa tulajdonosa, ám csak bizonyos feltételek teljesülése mellett – erről is beszélt lapunknak adott interjújában Michael Leier, az osztrák–magyar Leier cégcsoport tulajdonosa, aki szerint soha nem látott mélységekben jár a jelenlegi magyarországi lakásállomány.
Elkészült a Schlichter-villa. Sokat küzdöttek a műemlékvédelemmel vagy ez most könnyebben ment, mint a Frigyes-laktanya esetében?
A Frigyes-laktanya felújítása során sok hasznos tapasztalatot szerezetünk, valamint a műemlékvédelem munkatársaival is hatékony és jó munkakapcsolat alakult ki. Ennek köszönhetően a mostani felújítás lényegesen gördülékenyebben és gyorsabban haladt, de itt is voltak neuralgikus pontok, amelyek hosszabb egyeztetést igényeltek, kölcsönös kompromisszum született több kérdésben is. A műemlékvédelem munkatársainak be kellett látni, hogy a parketta állapota már menthetetlen. Ugyanez volt a helyzet az ablakok esetében is, ahol az eredeti technológia alkalmazása jelentős hőveszteséggel járt volna, mely energetikai szempontból rendkívül gazdaságtalan. A freskó tekintetében azonban mi vállaltuk, hogy az aprólékos és korhű helyreállítás miatt jelentős időveszteséggel készül el a projekt.
A Leier City Center és a Schlichter-villa felújításával egy olyan környezet alakult ki, amely minőségében egyre inkább elüt a buszpályaudvarétól. Úgy tudni, korábban a Leier mint telekszomszéd nem támogatta a pályaudvar felújítására vonatkozó terveket, amelyek egy többszintes bevásárlóközpontot képzeltek el a helyszínre, a földszinten buszokkal, a föld alatt pedig parkolókkal. A megyei napilap szerint ismét egyeztetések kezdődtek a terveket bemutató befektetővel, hogy áll most a kérdéshez a Leier csoport?
Célunk, hogy Nádorváros ezen központi része, mely a Leier cégcsoportnak köszönhetően végre új életre kelt, ehhez méltóan fejlődjön tovább. A rendezett környezet mindannyiunk érdeke, melyhez minden támogatást megadunk. A buszpályaudvar átépítését szükségesnek tartjuk és támogatjuk. Évekkel ezelőtt már készítettünk egy látványtervet a Volán szakembereinek információi szerint, melynek alapján kizárólag olyan átalakítás elképzelhető, ahol a buszpályaudvar csökkentett forgalma mellett a kiegészítő létesítmény sem okoz jelentős forgalomnövekedést. Egyértelmű, hogy egy bevásárlóközpont felépítése, a jelenlegi tervek alapján közlekedési káoszt eredményezne. Az eddig látott terveken nem láttunk erre a problémára megoldási javaslatot, és nincs tudomásunk arról sem, hogy képzelik el a jövőben a forgalom elvezetését. Az eddig megismert terveket nem tudtuk támogatni, mivel a tervezett komplexum tömegében és magasságával is eltakarja a Leier City Centert, amely látványában, megjelenésében Győr egyik ékköve.
A CEEC Research legújabb, „A magyar építőipar 2014” című felmérése szerint hét év visszaesés után tavaly végre megtörtént a kedvező fordulat az ágazatban, amit idén további 5,2 százalékos növekedés követhet. A megkérdezett cégvezetők 75 százaléka bővülést valószínűsített 2014-re, csaknem felük pedig arra számít, hogy a szektor kibocsátása 5 százalékot meghaladó mértékben emelkedik. Magyarországon 10-ből 7 cégvezető gondolja úgy, hogy a növekedés 2015-ben, ha lassabb ütemben is, de folytatódik. Hogy látja Leier úr a magyar építőipar helyzetét? Egy korábbi interjújára visszautalva, mennyire tud a gazdaság motorja lenni az ágazat?
Az építőipar mélyrepülése után bizakodóan tekintünk a 2015-ös év elé. Nehéz időszak áll mögöttünk, ahol ennek ellenére derekasan helyt állt a cég, és megőriztük piacvezető szerepünket az építőanyag-gyártás területén. Az építőipar fellendülése az ország elemi érdeke, hisz soha nem látott mélységekben jár a jelenlegi magyarországi lakásállomány, emellett az ágazatban rejlő munkahely-teremtési lehetőség sem elhanyagolható szempont. Az építőiparban remélt pozitív folyamatok előszeleként értékelhető a cégcsoport újabb presztízsberuházása, a Schlichter-villa. A továbbiakban is szeretnénk hozzájárulni épített környezetünk, és ezen belül különösen Győr városának épüléséhez.
Előreláthatóan milyen évet zár a Leier Magyarországon, és mennyiben tér el ez azoktól az országokétól, ahol a társaság szintén jelen van?
Termékfejlesztéseinknek köszönhetően – ilyenek zajárnyékoló falaink, illetve csapadékvíz-elvezetési rendszereink – előreláthatólag idén jobb évet zárunk a tavalyinál. Többek között ezekkel a termékekkel a környező országokban is piacon vagyunk, így ott is pozitív eredményekre számítunk.
Ez év januárjában kötött a Leier Hungária stratégiai megállapodást a magyar kormánnyal. Lassan egy évvel az aláírás után, hogyan értékeli ezt a megállapodást, milyen hozadékai voltak a Leier számára?
A Leier cégcsoport teljesítményét a magyar kormány stratégiai partnerséggel is elismerte, amely kiemelkedő esemény volt a cég életében. A megállapodás alapvetően elvi jellegű, melynek nyomán talán még inkább megnövekedett a bizalom irányunkban, melyet alapvetően minőségi termékeinkkel értünk el. A szerződésben foglaltaknak megfelelően, ám ettől függetlenül is, cégcsoportunk kiemelt fontossággal kezeli mind a szakemberképzés, mind a munkahelyteremtés kérdését. Nagy erőket fordítunk az új, innovatív technológiáink, fejlesztéseink megismertetésére, a szakemberek ismereteinek naprakészen tartására. Emellett a közeljövőben további munkahelyek létesítését is tervezzük. Törekvéseink összhangban vannak a szerződésben vállaltakkal, és reményeink szerint 2015-ben kiemelt szerepet kap az építőipar, az ország kormányzásának fő irányvonalát tekintve is.
Wurmbrandt András
Fotó: Marcali Gábor