Lelepleződött a torinói lepel titka?
A világ legtekintélyesebb lepel kutatója csütörtökön Győrben tartott előadást a Richter teremben. Az 1578 óta Torinóban őrzött lepel sokak szerint az a gyolcs, amely Jézus Krisztus testét fedte kereszthalála után.
John Jackson fizikus, aki a torinói lepel megfejtésnek szentelte az életét, magyarországi előadáskörútján Győrbe is ellátogatott. Az előadás előtt lehetőségünk nyílt egy rövid beszélgetésre a szaktekintéllyel, aki feleségével, az I. századot kutató tudóssal érkezett hazánkba.
John Jackson és felesége Rebecca
Jackson félévszázada foglalkozik a lepel titkának feltárásával. Egy amerikai kutatócsoport vezetőjeként az eredeti Torinói Leplet 1978-ban öt napon keresztül vizsgálta és gyűjtött róla adatokat. Ezek elemzése, az összefüggések keresése a mai napig tart. A fizikus magyarországi látogatása kapcsán reményét fejezte, ki hogy egy újabb „lelettel” lehet gazdagabb, ha közelről megvizsgálhatja a Nemzeti Múzeumban őrzött Pray-kódexet. Az 1200-as évekből származó kódexben ugyanis látható egy rajz a halotti lepelről. Ha ez a rajz tényleg pontosan megegyezik a Torinóban őrzött gyolccsal, akkor ez egy újabb bizonyíték a lepel hitelességére – állította.
A torinói lepel
Jackson azt mondta, vizsgálataik során számos felfedezést tettek, ami bizonyíthatja tényleg Jézus testét fedte a gyolcs, de ennek ellenkezőjére is találtak példát. Felfedezték többek között, hogy a lepel képe háromdimenziós minőségű. Megmérték, hogy a kép intenzitása, annak világos és sötét tónusai miként függenek össze az anyagnak a testtől való távolságával. Minél közelebb volt a lepelfelület a testhez, annál sötétebb a tónus. A szénizotópos kormeghatározás, ami egy radiometrikus kormeghatározási módszer, amely a természetben előforduló 14C izotópot használja a széntartalmú anyagok korának meghatározására, viszont nem azt az eredményt hozta, amit a kutatók vártak.
A kutató hangsúlyozta, újabb lepelvizsgálatra van szükség ahhoz, hogy meghatározzák az anyag korát, hogy pontos, tudományos magyarázatot adhassanak a lepel keletkezésére. Az utolsó vizsgálat óta 40 év telt el, és azóta számos új vizsgálati eszköz, módszer született. A házaspár reménykedik abban, hogy a hatóságok megadják az engedélyt az újabb lepelvizsgálatra.
John Jackson arról is beszélt, hogy nem tudja, mi lenne a nagyobb baj, ha az Egyház azt állítaná, hogy ez Jézus halotti leple, miközben esetleg mégsem az, vagy az, ha kijelentené, hogy nem eredeti, pedig az.
Arra a kérdésre, hogy szerinte, a tudományos kutatásai alapján és hite szerint eredeti-e a lepel, Jackson azt válaszolta: ”Én úgy gondolom, hogy a torinói lepel tényleg Jézus halotti leple volt. Ezt kell bebizonyítanunk.”
Földvári Gabriella
fotó: Mekliz Fotóstúdió