Madách relikviák a Lloydban

Győr+
2019.01.23. 11:24

A magyar kultúra napja alkalmából nyílt kiállítás a Madách-gyűjtemény válogatott anyagából a győri Lloyd-palotában, melyet ősztől a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium használ.

Az irodalom- és művészettörténeti, illetve könyvészeti szempontból is országosan egyedülálló Madách-gyűjtemény korábban állandó kiállításon volt látható a Széchenyi téri Apátúr-házban, a Xántus múzeumban. Mint ismeretes dr. Szabó József (1902–1986) evangélikus püspök Madách Imrével és Az ember tragédiájával kapcsolatos gyűjteményét 1973-ban ajándékozta a Xántus János Múzeumnak. A lelkész szenvedélyesen gyűjtötte Madách műveit, a róla és a családjáról szóló dokumentumokat (iratokat, leveleket, cikkeket), de gyűjteményében megtalálhatók a Tragédia magyar és idegen nyelvű kiadásai, a színházi előadások műsorfüzetei és plakátjai, hangzó anyagok, illusztrációk, érmek, képzőművészeti alkotások, bélyegek is.

A gyűjtemény kiemelkedő darabjai Madách ifjúkori művének, a Lantvirágoknak és Az ember tragédiájának első kiadásai. A bibliofil díszkiadások kötetei mellett különleges rendezői példányok, képzőművészeti alkotások: szobrok, festmények, grafikák, érmek és plakettek képezik a gyűjteményt.

Tóth Konstantin OSB, a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégium igazgatója felidézte a múzeumalapító, Rómer Flóris személyét, aki a bencésektől vitte át a múzeum alapjait képező tárgyakat. Ma már szimbolikus, hogy az iskola és a múzeum összekötődik. A Lyodban pedig most sikerült egy tárlóhelyiséget kialakítani, ahol az egyébként jelenleg nem látogatható Madách-gyűjtemény néhány darabját mutatják be, mind a diákok, mind pedig az érdeklődők számára.

A Madách-gyűjtemény legszebb darabjait mutatjuk be a mostani tárlaton, addig amíg az Apátúr-ház felújítása elkészül és létrejön az új Madách-kiállítás – hangsúlyozta Grászli Bernadett, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója.

Dr. Andor Csaba irodalomtörténész, a Madách Irodalmi Társaság alapítója azzal kezdte Madáchcsal kapcsolatos történeteit, hogy a különböző lexikonokban található dátumok helytelenek, kutatásai alapján ugyanis Madách Imre január 20-án született, és 21-én keresztelték meg. A szakember beszélt a Madáchcsal kapcsolatos könyvgyűjtésről, valamint Az ember tragédiája különböző kiadásairól, például arról, hogy a japán fordítás 1943-ban Tokióban jelent meg, a különleges ritkaságnak számító kötet egyetlen példánya pedig Európában csak a győri gyűjteményben található meg.

A Madách-gyűjtemény különleges kincseit Kácsor Zoltán muzeológus mutatta be, beszélt többek mellett a Tragédia cserepoveci 437. számú hadifogoly-táborban a foglyok által bemutatott előadásról, arról, hogy a hadifogságból hazaérkezett rendezőköny, – melyet hadifogoly német könyvkötők kötöttek be – gerincére Az ember tragödiaja felirat került. A muzeológus elárulta, ezen a tárlaton többségében másolatokat láthat a közönség, a gimnázium épületben ugyanis nincs megfelelő biztonság a műtárgyak számra.

A tárlat két éven át látogatható a Széchenyi téri Lloyd palotában.

Földvári Gabriella

fotó: O. Jakócs Péter