Manók segítenek a félelmek leküzdésében
Félelmei mindenkinek vannak. Gyermekként azonban nehéz szembenézni velük, sokszor még a megfogalmazásuk is gondot okoz. A Vaskakas Bábszínház Manógyár című darabja segít a gyerekeknek helyén kezelni ezt a különös érzést. A rendezővel, Nagy Orsolyával beszélgettünk.
Néhány mondatban foglaljuk össze, miről szól a darab!
A Manógyár című előadás Lázár Ervin két novellájából, a Manógyár és A zöld lific című művekből született. Zsuzsikát egy délután a kicsit félelmetesnek tűnő szomszédra, Murmura nénire bízzák a szülei. A kislány itt tanul meg leszámolni félelmeivel, amiben segítsége is akad a manók személyében. Zsuzsika egyre ügyesebb lesz félelmei legyőzésében. Végül eljut oda, hogy meg tudja nevezni a legbensőbb félelmét. Ez hatalmas dolog egy gyereknél. Zsuzsika történetét a Vaskakas Bábszínházba érkező manó- és félelemkutató csapat tolmácsolja a közönségnek.
Galériánkért kattints a fotóra!
Milyen volt foglalkozni egy ilyen nehéz témával?
Valóban nehéz terület, de hálás. Félelmei mindenkinek vannak. Azt szerettük volna, hogy ne úgy kezeljük ezt az érzést, mintha nem is lenne. Fontos, hogy tudatosítsuk a gyerekekben, hogy a félelem természetes része az életnek. Az, hogy mit kezdünk vele, már csak rajtunk áll. Mi a félelmekkel való szembenézést helyeztük fókuszba, olyan eszközökkel megmutatva, ami akár egy négy évesnek is kézzelfoghatóbbá teszi ezt a problémakört.
Hogyan kezdték feldolgozni a témát?
Készült az előadáshoz két dal a félelmekről. Ezek megírásához különböző barátokkal és a színészekkel készítettünk interjút az ő gyerekkori és jelenlegi félelmeikről, illetve arról, hogy hogyan kezelték és kezelik ezeket. Gyereksegítségünk is volt. Náluk az a különbség, hogy nem kezelik olyan tudatosan a félelmeket, mint egy felnőtt. Nekik sokszor még a félelem verbalizálása is gondot okoz. Sok interjúalanyunk említette a sötétséget és az ismeretlen, beazonosíthatatlan hangokat, mint legfőbb gyermekkori félelemforrást.
Kik profitálhatnak abból, ha megnézik a Manógyárat? Kiknek szól a darab?
Akár már négy éves kortól ajánlható az előadás. Lázár Ervin meséi könnyed játékossággal mutatják be a félelemmel kapcsolatos helyzeteket. A manók megjelenése sokat segít abban, hogy a témát mindenki könnyen feldolgozhassa. A felnőtteknek is érdekes lehet az előadás, bár ők nem biztos, hogy manóként definiálják magukban az őket segítő erőket, de bennük is ott vannak. Ezen felül a Manógyár párbeszédet indíthat a szülő és gyerek között: a kicsinek segít megfogalmazni a félelmeit, a szülőnek pedig stratégiát mutat a kezelésükben.
Szigethy Teodóra
Fotó: Rózsa Tamás