Győr+
2013.10.05. 11:08

Marcalváros II. A zöld lakótelep

A város déli részének egyik legfiatalabb lakótelepe önálló egységet alkot. Akár zöld lakótelepnek is nevezhetjük, hiszen a területet minden oldalról zöldfelületek határolják, amelyeket nem csak az itt lakók, de a környező városrészekben élők is felkeresnek pihenés, sportolás vagy éppen kutyasétáltatás céljából.

A marcalvárosi kiserdő például futópályával, pihenőpadokkal, kutyajátszótérrel, szánkózódombbal várja a kikapcsolódni vágyókat. A kiserdő egyébként a társadalmi önszerveződéseknek is remek terepe, ahol a civilek szemétszedési akciókat, sportversenyeket is rendeztek már, a kutyások pedig baráti társasággá alakulva ültettek fákat, tartanak közös bográcsozásokat. A városrész főtere is jelentős átalakuláson ment keresztül, egy mindenki által kedvelt új köztéri alkotással, pihenőpadokkal igazi közösségi térré alakult.

 

Iváncsik Mihály, az ETO egykori legendás válogatott kézilabdázója, Európa- és világválogatott sportoló 25 éve él Marcalváros II.-n, szintén kézilabdázó fiai itt nőttek fel, innen indult pályafutásuk. „Számomra az egyik legkedvesebb hely a marcalvárosi kiserdő, ahol a mai napig rengeteget sportolok. Hatszor nyertünk senior Európa-bajnokságot és minden alkalommal itt készültem fel a versenyekre, itt tartom szinten kondíciómat az év minden szakában. A kiserdőben egyébként nagyszerű közösség formálódott a sportolni, sétálni érkezőkből, amitől még szerethetőbb hely ez számomra. A folyamatos fejlődés az egész városrészre jellemző, széles körű a sportolási lehetőség, és – ha jól tudom – az óvodai műfüves kispálya után hamarosan egy műfüves nagypálya is létesül a körzetben.”

 

 

Dr. Váczi Donát, a Szentlélek Patika szakgyógyszerésze a megújult tér szomszédságában dolgozik nap mint nap. A gyógyszertár idén ünnepelte fennállásának huszadik évfordulóját, és – mint mondja – a húsz év alatt rengeteget változott a környék. „Akkoriban a tér déli oldalának irányában szinte semmi nem volt, csak a kukoricatáblák hullámoztak a szélben. Mára a terület beépült, a lakóházak mellett a szolgáltatók is megjelentek. Különösen az elmúlt néhány évben gyorsult fel a fejlődés, elsősorban olyan beruházásokkal, amelyek még élhetőbbé teszik a városrészt. A gyógyszertár előtti tér megújulásával egy igazi találkozási ponttal gazdagodott Marcalváros II. Magam is nap mint nap látom, hogy most már nem csak áthaladnak az emberek a téren, de kifejezetten a programjukba iktatják, hogy kilátogatnak ide, megtekintik az új köztéri szobrunkat, fagyiznak vagy csak kiülnek beszélgetni. Ezek a fejlesztések nem csak hangulatosabbá teszik a városrészt, de közösségépítő erővel is bírnak.”

 

 

Rózsavölgyi László, a terület önkormányzati képviselője tizenöt éve él Marcalváros II-n a családjával. „Amikor Győrbe érkeztem, az Apor-iskolában kezdtem tanítani, rögtön otthonra találtam a városrészben, ezért hamar szívügyemmé vált az itt élők érdekeinek képviselete, városrészünk fejlődésének elősegítése. Célom a zöld lakótelep, a még élhetőbb városrész kialakítása. Minden törekvésem ebbe az irányba mutat, legyen szó a futópálya megújításáról, a marcalvárosi aluljáró kifestéséről, vagy éppen főterünk jellegének átalakításáról, közösségi funkciókkal való ellátásáról. A tér a játszó kislány szobrával, az ugróiskolával, az ivókúttal és a növényzet bővítésével teljesen megváltozott, megtelt élettel. Egy igazi találkozási ponttá vált, ahol szívesen töltik idejüket a családok, az idősek és a gyerekek is. Az időközben megnyílt kiülőterasz a jó időben még több embert csábított a térre.”

 

A képviselő úgy látja, a szobornak – mint minden nőnek – több arca van, nappal gyerekek simogatják az ölében ülő macskát, este a fiatalok fényképezkednek vele, télen még sapkát, sálat is adnak rá, hogy meg ne fázzon. „Tudok olyanról is, aki a konyháját alakította át, hogy napjában többször rá tudjon pillantani az alkotásra.” Nem csak a tér, de az ott található orvosi rendelő is teljesen megújult, komfortos környezetet teremtve az ide érkező betegeknek. A városrész egészséges, sportos jellegét erősíti, hogy a Sün Balázs Óvodában nem csak az udvart újították fel, de műfüves kispálya is épült a gyerekeknek, a Krúdy-iskola mögötti területre pedig műfüves nagypályát terveznek. Az Illyés Gyula utca mögötti játszóteret körbekerítették, hogy a gyermekek biztonságban játszhassanak, ne tudjanak kifutni az útra. „Fontos számomra, hogy az itt élők minél jobban érezzék magukat, a körzetben történő fejlesztések mind ezt szolgálják. A Lidl kereszteződés lámpás átalakítása is ennek érdekében történik, hiszen az új rend gyorsabb áthaladást biztosít majd a megnövekedett forgalom számára. A közelmúltban Marcalváros saját könyvtárat is kapott, ami lehetővé teszi, hogy az itt lakók helyben jussanak hozzá olvasmányaikhoz, hiszen a fiókkönyvtár révén minden könyvtári szolgáltatás a rendelkezésükre áll.

 

A városrész színes társadalmi élete is hozzájárul ahhoz, hogy az itt lakók magukénak érezzék a lakótelepet. Az évtizedek óta itt megrendezett augusztus 20-i programsorozatot az idén átalakítottuk, nagy siker volt, sokan látogattak el hozzánk más városrészekből is. A jövőben szeretném, ha a Marcal-tó is új funkciókkal bővülne, így egy igazi szabadidőközponttá válhatna sportolási, pihenési és csónakázási lehetőséggel.

 

 

Mivel itt élek, tapasztalom a mindennapok problémáit, de természetesen szívesen veszem a lakossági megkereséseket is, hiszen hatékonyan csak együtt tudunk tenni szeretett otthonunkért. Azért tartok minden hónap első hétfőjén fogadóórát, hogy az általam képviselt emberekkel személyesen is találkozhassak, megvitassuk ügyes-bajos dolgainkat, közösen alakíthassuk élhető és zöld városrészünket.”

 

Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter