Győr+
2018.11.16. 11:34

Mátyás – mecénás és katona

Mátyás király - mecénás és katona címmel nyílt kiállítás a győri Káptalandombon csütörtökön, a Mátyás-emlékév keretében, melyet Hunyadi Mátyás születésének 575. és királlyá választásának 560. évfordulója alkalmából hirdettek meg.

A Mátyás-emlékév célja, közelebb hozni a 21. század emberéhez történelmi nagyjainkat. A kiállítás anyagát az igazságos királyról, a reneszánsz uralkodóról Merényi Zoltán és Somodi András állították össze. A céljuk az volt, hogy a ma emberének mutassák be a humanista uralkodót, aki megvédte Európát a török hadaktól.

Dr. Veres András, Csibi Krisztina, dr. Reisner Ferenc, dr. Cseh Sándor


Dr. Veres András megyéspüspök köszöntőjében arra utalt, hogy Mátyásról mindenki fejében szép, dicséretes kép él az igazságos királyról. A megyéspüspök szerint a tárlat címe provokáló, ezek a szavak (mecénás és katona) túlzóak. “Ismereteim szerint Mátyás király saját hatalmának erősítése és vagyonának növelése érdekében igyekezett olyan politikai és egyházpolitikai lépéseket tenni, amivel az egyházi javadalmakat a saját pénztárának gazdagítására fordította” – mondta dr. Veres András. “Igaz, hogy békés, nyugalmas időszakot teremtett az országban, de inkább hódítani akart, mint védeni az országot” – idézte fel tanulmányait a megyéspüspök.

Dr. Reisner Ferenc, a Győri Hittudományi Főiskola rektora Mátyás király életútját elevenítette fel, többek mellett arról beszélt, hogy mi határozta meg életét, politikáját.

 

Méretében és anyagválasztásában is különlegesek az installációk


Csibi Krisztina, a Mátyás Király emlékévet lebonyolító Magyarság Háza igazgatója arra hívta fel a látogatók figyelmét, hogy a Kárpát-medencét bejáró tárlat mind méretét tekintve kimagasló, mind pedig anyagválasztásában különleges. Az installációkon a súlyos fémkapukba illesztett acél, vörösréz és vászon komponensek kombinációjában tárja elénk az ismereteket. Különleges a szövegét illetően is, hiszen nem a lexikális tudásra támaszkodik, hanem a tizenkilencedik századtól máig tartó időszakot reprezentáló, mostanáig együtt ritkán emlegetett szerzők – Bajcsy-Zsilinszky Endre, Berzeviczy Albert, Fraknói Vilmos, Kardos Tibor, Kubinyi András, Szathmáry László – szavaival a történetmesélés előtérbe állításával jeleníti meg az igazságos király életének főbb motívumait.

 

 

A kiállítás szervezői bíznak abban, hogy a különleges kiállítás hozzájárul a Közép-európai népek és nemzetek közötti együttműködés elmélyítéséhez is.

A megnyitó ünnepségen közreműködött Kátai Zoltán énekmondó, megidézve Mátyás korát.

A tárlat december 12-ig, ingyenesen látogatható a Káptalan-házban (Káptalandomb 11.).

 

Földvári Gabriella
fotó: Mekliz Fotóstúdió