Győr+
2018.08.22. 11:18

Médiaértés-oktató központ nyílik Sopronban

Újabb, harmadik médiaértés-oktató központját nyitja meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) előreláthatóan 2019 őszén. A budapesti és a debreceni Bűvösvölgy után az új létesítmény Sopronban várja majd a nyugat-magyarországi megyékből érkező gyermekeket, ahol évi kilencezer diák vehet majd részt az interaktív médiatudatossági foglalkozásokon.

Sopronban nyitja meg harmadik médiaértés-oktató központját az NMHH, amelyet a diákok várhatóan 2019 őszén vehetnek majd birtokba. Az új központban három szinten, hat stúdióban, kiegészített foglalkozási struktúrában tanulhat majd naponta ötven, évente kilencezer gyerek a média sajátosságairól. A központnak a hatóság soproni, a Kossuth Lajos utcában található irodája melletti, saját tulajdonú épülete ad majd otthont, amely az átadásig jelentős átalakításon esik át. Az új létesítmény a maga 840 négyzetméterével a legnagyobb területű médiaértés-központ lesz a három közül, a már meglévő budapesti és debreceni mellett. A programok kínálata is bővülni fog: a jelenlegi rádiós, filmes, híradós, újságos, internetes foglalkozások mellett egy kifejezetten a vloggerek dilemmáival szembesítő óraterv is bekerül a kínálatba.

A bűvösvölgyi tematikus foglalkozásokra iskolai szervezésben lehet majd jelentkezni, kizárólag az előre jelzett regisztrációs időszakokban, a hatóság online felületén, a www.buvosvolgy.hu oldalon, amelyről az érintett iskolákat előre értesítik. A közvetlen célcsoport a 9-16 éves korosztály, vagyis a 3-10. évfolyamos iskolai csoportokat várják tanári kísérettel. A jelentkezéseket a látogatást szervező pedagógusnak kell majd kezdeményeznie egy regisztrációs űrlapot kitöltve. Elsősorban a Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala és Veszprém megyékből várják az érdeklődőket.

Mi történik Bűvösvölgyben?

A médiaértés-oktató központok célja, hogy az oda látogató gyerekek játszva, aktív alkotófolyamatok során tanulják meg, hogyan hat rájuk a média, és értő, felkészült, tudatos médiafogyasztókká váljanak. A jelenlegi két központban országos szinten egyedülálló eszközpark és korszerűen felszerelt stúdiók állnak rendelkezésre, a foglalkozásokat pedig képzett médiaértés-oktatók vezetik. Az új létesítmény várhatóan hét oktatóval és egy vezetővel működik majd.

A filmes foglalkozás során a gyerekek megtapasztalhatják, hogyan áll össze egy film, és kipróbálhatják magukat a legfontosabb szerepkörökben. A hírekkel foglalkozó programon a gyerekek megtanulják, hogy milyen szempontok alapján kerülhet be egy hír az esti híradóba, és hogy a figyelemfelkeltő híradás hogyan közvetíti a valóságot. A képstúdióban magazincímlapot és beloldalakat szerkesztve kísérletezhetnek a vizuális kommunikáció fogásaival, valódi hírügynökségi képeken ismerhetik meg a sajtókép műfaji kereteit. Bűvösvölgy profi hangstúdiójában találkozhatnak azokkal az eszközökkel, amelyekkel az igazi rádiósok is dolgoznak. A nagyobbak saját rádióműsort készíthetnek, a kisebbek animációs filmrészleteket alázörejezhetnek és szinkronizálhatnak. Közösen, csapatmunkában figyelhetik meg, hogyan hathatnak rájuk a reklámok, amikor maguk is összeállítanak egyet kész felvételekből, saját kreatív elképzeléseik szerint.

A Netkockázat-foglalkozáson a gyerekek különböző szituációs játékokon keresztül ismerhetik meg az online adatvédelem, az online zaklatás, behálózás vagy a szexting jelentését és lehetséges következményeit. A Netvizsgáló viszont olyan feladatok közös megoldásába vonja be őket, amelyekhez csupán internetes böngészésre van szükség: közösen szervezhetnek kirándulást, ünnepséget, tehetségkutatót, ellenőrizhetik, hitelesek-e az információk, vagy miként látszanak a kereskedelmi szándékok egy-egy weboldalon.

A budapesti és a debreceni Bűvösvölgybe évről évre folyamatosan érkeznek az iskolai osztályok: a két központ 2014-es és 2017-es megnyitása óta eddig összesen 261 településről több mint 33 ezer gyermeket fogadott, térítésmentesen. Akik tanítási időben nem jutnak el Bűvösvölgybe, azoknak lehetőségük van részt venni a központ nyári táborában – csak ebben az évben közel háromszázan tették ezt meg. Minden további részlet, illetve a bemutató kisfilm megtalálható a www.buvosvolgy.hu oldalon.

 

forrás/fotó: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság