Még nincs vérhiány, de több vér kell!

Győr+
2019.01.25. 08:00

Egyre nagyobb a forgalom a háziorvosi rendelőkben, pedig az influenza-szezonba még csak befelé megyünk. Ezt sajnos a vérellátó szolgálatnál is érzik, kevesebben tudják karjukat nyújtani, hogy segítsenek. Vérhiányról közel sem beszélhetünk, de azért hogy ne is legyen, mozgósítani szeretnék az egészséges embereket a véradásra.

A biztonságos hazai vérellátáshoz évente nagyságrendileg 400 ezer egység vérre van szükség, amelyet közel 270 ezer önkéntes véradó térítésmentesen biztosít.

Miért vár a vérellátó szolgálat évente legalább egyszer vért adni? Mert bizonyos betegségek csak vérrel gyógyíthatók, a vér csak véradással pótolható, valamint a biztonságos ellátáshoz napi 1600-1800 véradóra van szükség. Ritkább vércsoportokból általában is kevesebb a vér, arra mindig nagy szükség van.

Véradó bárki lehet, aki egészséges, betöltötte a 18. életévet, de még nincs 65 éves, testsúlya eléri az 50 kilót. Első véradók felső korhatára 60 év. Nők négyszer, férfiak ötször adhatnak vért egy évben. Két véradás között minimum 56 napnak kell eltelnie.

Nagyon fontos, hogy a véradásra senki ne menjen éhgyomorral. Véradás előtt bőséges alkoholmentes folyadékot javasolt fogyasztani. Célszerű olyan ruhát felvenni, ami nem szorítja a kart. Vinni kell a TAJ-kártyát, érvényes személyazonosításra alkalmas arcképes igazolványt és lakcímkártyát.

És hogy hogyan történik a véradás? Igazolványok alapján rögzítik a jelentkezőt. Ki kell tölteni egy egészségi állapotra vonatkozó kérdőívet, nyilatkozatot. Ujjbegyszúrással nyert vérből meghatározzák a vércsoportot és a hemoglobin szintet, továbbá fertőző májgyulladás (B és C vírus), AIDS (HIV) és szifilisz szűrővizsgálatot is végeznek. Az eredményekben észlelt bármilyen eltérés esetén levélben értesítik a véradót. Az orvosi vizsgálat során általános egészségi állapotfelmérést, vérnyomásmérést végeznek, valamint kiértékelik a kérdőív és a laboratóriumi vizsgálatok eredményeit. Gyógyszer szedéséről tájékoztatni kell a kivizsgáló orvost, mert befolyásolhatják a véradásra való alkalmasságot. Végül a könyökvéna megszúrásával 450 +/- 45 ml vért vesznek le 5-12 perc alatt.

Véradás után pihenni kell 5-10 percet, s le kell szorítani a vérvétel helyét. A nyomókötést a véradás után ajánlatos még 4 órán keresztül fennhagyni. Aki gyengének érzi magát, fontos, hogy pihenjen le amíg jobban nem lesz. Ha lehetséges, akkor a véradó a véradás napján ne végezzen veszélyes, megerőltető fizikai munkát, sporttevékenységet.

Véradásra a régióközpontban és kiszállásos véradásokon van lehetőség, ezek időpontjáról, helyszíneiről a vérellátónál lehet érdeklődni vagy az Országos Vérellátó Szolgálat (www.ovsz.hu) weboldalán.

Térségünkben a megadott programokon kívül munkanapokon 7 órától 15.30-ig a Regionális Vérellátó Központban (Győr, Magyar u. 8.) várják a vért adni szándékozókat.