Győr+
2015.10.13. 11:58

Megújul és bővül az egyetem laborépülete

„Mára időszerűvé vált a teljes körű modernizáció, hogy 21. századi egyetemhez méltóak legyenek a laborok kívül és belül is, hiszen a gyakorlatorientált képzés elengedhetetlen feltétele a megfelelő infrastruktúra biztosítása” - mondta dr. Földesi Péter rektor annak kapcsán, hogy kívül-belül megújul, valamint számos eszközzel bővül a Széchenyi István Egyetem laborépülete év végéig.

Az oktatási terek a laboratóriumokban részben felújítottak, ám a nem hőszigetelt ablakok, kapuzatok a helységekben nem biztosítják a munkához az állandó hőmérsékletet, ergonomikus körülményeket. Az állandó beázások, valamint a gépészet és a villamoshálózat működési zavarai jelentősen befolyásolják a laboratóriumi, oktatási, kutatási munkák eredményességét.

A projektnyitó rendezvényen dr. Földesi Péter rektor emlékeztetett, az intézmény az 1970-es években épült az akkori kor igényeinek megfelelően. Azóta történtek szinten tartó felújítások, de mára időszerűvé vált a teljes körű modernizáció, hogy 21. századi egyetemhez méltóak legyenek a laborok kívül és belül is, hiszen a gyakorlatorientált képzés elengedhetetlen feltétele a megfelelő infrastruktúra biztosítása.

 

 

Hozzátette, a 2020-ig tartó európai uniós ciklusban komoly erőforrásokat tudnak az egyetem fejlődésére fordítani. „További terveink vannak, többek között a campuson eddig beépítetlen területekkel” – árulta el. A fejlődés egybeesik a bővüléssel is, hiszen hamarosan két új karral bővül az egyetem. A jelenleg is tartó időszakot innovatív ugrásnak nevezte a rektor.

Lipi László, a Műszaki Ellátási és Fejlesztési Igazgatóság vezetője elmondta, a több mint 460 millió forintból megvalósuló projekt keretében több mint 300 millió forintot fordítanak a laborépület felújítására: helyrehozzák a homlokzatot, sor kerül a betonfelületek hőszigetelésére, burkolására, új nyílászárók beépítésére, illetve a labor kapuk cseréjére is. A tetőfelújítás részeként megvalósul annak hő- és vízszigetelése, valamint az elhasználódott és hibás bevilágító kupolák cseréje, illetve részbeni megszüntetése. A belső felújítás részeként megújulnak a padló- és falfelületek, az álmennyezet és a villamos és informatikai hálózat is.

 

 

Szauter Ferenc, a Járműipari Kutatóközpont irodavezetője hozzátette, a fennmaradó több mint 120 millió forintos összegből 15 laboratórium jut új eszközhöz, melyek a képzés és kutatás minőségének fejlesztését szolgálják. A K+F kapacitások növekedésével az intézmény tovább erősítheti jelentőségét, mint regionális tudásbázis.

 

 

A „Korszerű, innovatív kutatói és gyakorlati képzési helyek műszaki (labor) infrastruktúrájának rekonstrukciója a Széchenyi István Egyetemen” című projekt az Európai Unió és a Magyar Állam finanszírozásával valósul meg ez év végéig.

 

Z. A.

Fotó: Marcali Gábor