„A közigazgatási és munkaügyi pereket a magyar bíróságok fejezik be leghamarabb az Európai Bizottság eredménytáblája szerint” – közölte Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke Győrben, ahol pénteken átadta a MTESZ szépen felújított székházában működő Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságot. Később itt kap majd helyet a közigazgatási törvényszék is.
Az elnök utalt arra, hogy jövőre a közigazgatási bíróságok elkülönülnek más bíróságoktól. Ennek indokoltságát számokkal is igazolta: tavaly csaknem 90 százalékkal több közigazgatási ügy érkezett be, mint 2017-ben. Az idén januárban pedig már háromszor annyit iktattak, mint tavaly ilyenkor. E közben országosan tizenegy százalékkal csökkent az egy éven túl folyamatban lévő közigazgatási ügyek száma.
Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint még meg kell teremteni az elkülönített rendszerre vonatkozó részletszabályokat, és segíteni kell a rendes bírósági szervezetről való leválást. „Érdemi szakmai párbeszédet és hatékony együttműködést kell kialakítani a rendes és a közigazgatási bíróságok között, a bíró függetlenség betartásával” – mondta. Szólt arról is: már dolgoznak azon, hogy a 2020-as költésvetésbe betervezzék a bírói illetmények további emelését.
A Győri Törvényszék elnöke, Takács József – mint mondta – már évekkel ezelőtt kinézte ezt az épületet a bírósági szervezet számára, ám a közigazgatási bíróság elkülönülésével alakult ki az a helyhiány, mely lehetővé tette a Leier-csoport tulajdonában álló, s általuk felújított épület hosszú távú bérlését. A ház 1903-ban eredetileg az iparkamara számára épült, s 1948-ig ennek a testületnek adott otthont. Utána ide került a társadalombiztosítás igazgatósága, s az MTESZ, használták, de nem újították föl. Mostani, megszépült állapotában az ügyfelek fogadásának, s a bíróság munkatársai munkahelyének méltó, kulturált épülete lesz. Az elnök azt is bejelentette: Másfél év múlva új járásbíróság létesül Csornán.
Thomas Ebner, a Leier-csoport ügyvezetője magyar nyelven elmondott ismertetőjében hangoztatta, hogy a hagyomány és a korszerűség ötvöződik az épületben, melynek felújítása nehéz, de szép kihívást jelentett a cégnek.
S bár az avatón nem hangzott el, úgy tudjuk, hogy a felújítás költségei megközelítették az egymilliárd forintot. A legnagyobb tárgyalóteremben 150 ember fér el. Az épületben kilenc tárgyaló, 31 szoba s más kiszolgáló helyiség található.
Hajba Ferenc
Fotó: O. Jakócs Péter