Mi következik a választás után?

Győr+
2014.10.17. 11:04

A múlt vasárnap arról szavaztunk, kik képviseljenek minket a győri önkormányzatban. Dr. Lipovits Szilárd jegyzővel arról beszélgettünk, hogyan kezdi munkáját az új közgyűlés.

A választások lezajlottak, ismerjük már a polgármester és a városi képviselők személyét. Hogyan jön létre az új városi közgyűlés?

Az új győri közgyűlés – ahogy a korábbi testület is – 24 tagú lesz. A 16 egyéni választókörzetben mandátumot szerzett képviselő mellett heten a kompenzációs listákról kerültek be, a 24. tag pedig maga a polgármester, aki ugyanolyan szavazati joggal rendelkezik, mint a képviselők. A hét listás helyből egyébként azok a pártok részesülhettek, akik kompenzációs listát tudtak állítani. Közöttük egy speciális számítási rendszerrel osztották szét a helyeket (ennek eredményeként 3 képviselő az MSZP-Együtt, 2 képviselő a Jobbik és 2 képviselő a DK listájáról jutott a testületbe. A 16 egyéni helyen 15 Fidesz-KDNP-s képviselő került a közgyűlésbe, míg a négyes körzetben, még nem született meg a jogerős döntés a képviselő személyéről. A polgármester a szintén Fidesz-KDNP-s Borkai Zsolt lett.). A közgyűlés az alakuló ülésen jön létre, amelyet a polgármester hív össze.

Mi történik az alakuló ülésen?

Az ülés elején a Helyi Választási Bizottság elnöke tájékoztatást ad a választások eredményéről, majd átadja a megválasztott polgármesternek a megbízólevelet, aki a közgyűlés előtt esküt tesz. Ezután a képviselők is átveszik megbízólevelüket és leteszik esküjüket. A polgármester javaslata alapján az alakuló ülésen választhatják meg az alpolgármesterek, tanácsnokok személyét, illetve itt kerülhet sor a frakciók megalakulásának bejelentésére is.

Kik alakíthatnak frakciót?

A választásokon ugyanazon párt színeiben mandátumot szerzett legalább két képviselő alakíthat frakciót. Egy képviselő tehát csak egy frakció tagja lehet, ahogy egy pártnak is csak egy frakciója lehet.

Mit kell tudni a bizottságok megalakulásáról?

Az önkormányzat jelenleg hatályos SZMSZ-e alapján a közgyűlés hat állandó bizottságot hoz létre, a Gazdasági és Tulajdonosi, a Közigazgatási és Közrendvédelmi, az Oktatási, Kulturális, Sport és Turisztikai, a Pénzügyi, a Szociális, Egészségügyi és Lakásügyi, valamint a Városstratégiai Bizottságot, de a Közgyűlés az SZMSZ módosításával természetesen ettől eltérhet. Az egyes bizottságok kilenc főből állnak, ebből legalább öten képviselők és legfeljebb négyen nem képviselő tagok. A bizottság tagjait legkésőbb az alakuló ülést követő első rendes ülésen választják meg. A bizottságok feladat- és hatáskörét ugyancsak az önkormányzati SZMSZ határozza meg. Vasárnap az önkormányzati mellett egy másik választás is zajlott. Valóban, ekkor tartották ugyanis a nemzetiségi választásokat, amelynek eredményeként német, lengyel, roma, román és örmény települési nemzetiségi önkormányzat kezdheti meg a munkáját városunkban. Ezek a testületek szintén alakuló ülés keretei közt jönnek majd létre. Visszatérve a városi közgyűlésre, az alakuló ülésen tehát feláll az új győri képviselő-testület, amelynek mandátuma öt évre szól. Az első rendes ülést a munkaterv szerint november 28-án tartják, ahol már a megszokott rendben tárgyalhatják a város ügyeit.

Szerző: Papp Zsolt
Fotó: O. Jakócs Péter