Mindig új arcát mutatja az Üveggaléria

Győr+
2014.07.16. 18:20

Pannonhalma szívében varázslatos helyen, állandó és ideiglenes kiállításokkal kecsegtet egy üvegművész család kincseket rejtő birodalma.

„Hefter László munkássága több szempontból is különleges helyet foglal el a nemzetközi és magyar üvegfestészetben egyaránt. Jelentős szerepe van abban, hogy az üvegfestészet ma Magyarországon is egy független, szabad kifejezési forma, a színes piktúra része” – írja Varga Vera művészettörténész az alkotóról. És valóban, az a bizonyos szabad kifejezési forma Hefter Lászlónál maximálisan érvényesül, melyről az általa alapított üveggalériában meg is bizonyosodhatnak azok, akik ellátogatnak Pannonhalmára.

 

„Az üvegművészet egyre népszerűbb szerte a világban, az üveg maga pedig egyre divatosabb anyag. Idők folyamán változott a művészet megítélése, ma már a kultúrának és a művészetnek a közvetítő eszköze. A kultúra és a művészet egyébként is nagyon fontos, hiszen segít embernek maradni, segíti a tolerancia készségünket, a kreativitásunkat, a hitünket. Ugyanakkor segít abban is, hogy a múltunkat és a jövőnket világosabban lássuk, vagyis a múlt értékeit, tanulság tételeit felismerjük általa, a jövő kérdéseire pedig megfelelő humánus válaszokat tudjunk adni” – kezdte beszélgetésünket Hefter László.

 

 

A múlt értékmentői

 

Az immár több éves múltra visszatekintő üveggaléria, kulturális és szellemi központként állandó kiállítások otthonául szolgál. A „Fény Echo” egy üvegfestészeti tárlat, az „Ex Libris” egy kisgrafikai kiállítás, de az épület egy másik termében régi ólmozott üvegablakok restaurálásáról is átfogó képet kaphatnak az érdeklődők. „Az üvegrestaurálás egy teljesen külön szakma. Amikor már teljesen elsajátítottuk és tudjuk a mesterséget, akkor vállalkozhatunk csak a restaurálásra. Ez igazából egy időutazás, hiszen azt, amit a régi mesterek életük értelmeként létrehoztak, azt nekünk kell az eredeti formájukban átörökítenünk a jövő nemzedékének. Persze így mi, az alkotók is gazdagabbak leszünk” – mondta a Győr Plusznak Hefter László, aki akár órákat is képes anekdotázni hivatásáról. „A restaurálás általában egyházi épületekhez kötődik. 71 éves vagyok, így most már lassan 50 éve dolgozom ezen a pályán, így rengeteg munkát tudhatok a hátam mögött. Dolgoztam a Pannonhalmi Apátság, a budavári Mátyás-templom, a Nemzeti Bank, a Néprajzi Múzeum felújításán, de számomra nagyon fontos az is, hogy olyan részeket is restauráljak, amelyek nem ennyire exponáltak, hanem kisebb közösségekhez kötődnek” – tette hozzá a művész.

 

Hefter László nemcsak egykori tevékenységei miatt lehet büszke munkásságára, hiszen jelenleg is több projekten dolgozik egyszerre. „Most éppen az Országház restaurálásában veszünk részt, ez egy hároméves program, de van egy kialakuló projektünk is, mely a Szegedi Dóm felújításához kapcsolódik, reméljük, hogy ez esetben is sikeresen fogjuk elvégezni a ránk bízott feladatot” – árulta el a galériatulajdonos.

 

A jövő a múltból gyökerezik…

 

Hefter László beszélgetésünk alatt többször is többes számban fogalmaz, ennek persze megvan az oka. Az üzletben ugyanis fia, Brúnó a partnere, aki mindenben segíti édesapját, ügyvezetőként egyszerre több mindenre fókuszál. Sőt, a háttérben ő maga is bontogatja szárnyait, az üvegművész saját bevallása szerint is jó kézügyességgel rendelkezik az ifjabbik Hefter. Brúnó felkészültségét jelzi az is, hogy minden galériával kapcsolatos kérdésre azonnal reagál, így az új kiállításról is ő árulkodott portálunknak. „Fény.Tér című tárlatunk augusztusig tekinthető meg. Több nemzetközileg is elismert üvegművész munkáit vonultatja fel, így holland, német vagy éppen angol képzőművészekét. Ezen alkotók művei, mind Nyugat-Európában mind pedig Amerika galériáiban jelen vannak” – hangsúlyozta az ügyvezető, aki legújabb terméküket is bemutatta. „Gyakorlatilag egy pici szódásüveget álmodtunk meg, a győri belvárosban felállított szökőkút mintájára. Így szerettünk volna kedveskedni Győrnek és mindazoknak, akik szeretik a várost, na meg persze a szódát!” – tette hozzá Brúnó.

 

A Hefter család több projekten dolgozik egyszerre, nemrégiben például a Nemzeti Kulturális Alap egyik pályázatán nyertek, így a Magyar Üvegművészeti Társaság 2015 tavaszán egy nagy kortárs, üvegművészeti kiállítást rendez a pannonhalmi galériában. Ugyancsak az NKA pályázati kiírásán, Pannonhalma városának partnerségével valósulhat meg egy köztéri alkotás, mely az ősi Pannon tengerről és Pannon dombságról árulkodik majd, a pannonhalmi városközpontban.

 

Csapucha Adrienn