A művészetterápia és a képzőművészet világát kapcsolja össze a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum legújabb időszaki kiállítása, amely csütörtökön nyílt meg az Eszterházy-palotában Mint egy kaleidoszkóp... utak a tudattalanba címmel.
A gyűjteményes tárlat a századforduló legfontosabb irányzataira fókuszál, az 1890-es évek közepétől 1919-ig. „Szerettünk volna valami újat, olyat adni a győrieknek, a városba látogatóknak, ami egyedi, nem mindennapi, bemutatja a városban élő gyűjtők kincseit, a saját kollekciónkat, valamint a magyar magán- és közgyűjteményekből kölcsönkért darabokat” – erről Grászli Bernadett, a múzeum igazgatója beszélt.
Borkai Zsolt nyitotta meg a kiállítást
Borkai Zsolt polgármester megnyitó beszédében kiemelte, a Rómer-múzeum olyan nagy feladatra vállalkozott, hogy a századfordulós magyar képzőművészet legjelentősebb alkotóinak munkáit mutatja be tematikusan: Batthyány Gyula, Breuer Marcell, Csáth Géza, Derkovits Gyula, Ferenczy Károly, Gulácsy Lajos, Helbing Ferenc, Iványi Grünwald Béla, Kernstok Károly, Kléh János, Korb Erzsébet, Kunffy Lajos, Mattis-Teutsch János, Mednyánszky László, Mund Hugó, Nádler Róbert, Orbán Dezső, Patkó Károly, Perlrott Csaba Vilmos, Rippl-Rónai József és Szőnyi István alkotásai láthatók. A polgármester megköszönte a múzeum munkáját, a különleges tárlatokat, a fesztiválok, és a rendezvények szervezését.
Csáth Géza eredeti kézíratai
A korszak színes és sokrétű volt, a különböző stílusirányzatokkal váltakozva, mint egy kaleidoszkóp. A kiállítás címe a 100 éve elhunyt Csáth Géza A varázsló kertje című novellájából származik. Az íróra és Gulácsi Lajos festőművészre emlékeznek az első teremben, ahol a művészeknek életművük legfontosabb darabjait mutatják be. Többek mellett itt látható Csáth Géza Az elmebeteg nő naplója, eredeti kézíratából néhány lap. A tárlaton Ferenczy Károly alkotásait biztosították a legmagasabb értékre.
Egyedülálló módon a kiállításhoz művészetterápiás foglalkozás-sorozat is készült – tájékoztatott Bognár Tibor művészetterapeuta. „A múzeum a felnőttek számára legyen a lecsendesedés helye, ahol önmagukra találhatnak a kiállítás látogatói.” A művészetterápiás eszköztár segítségével zajló foglalkozásokon, a kiállított alkotásokon keresztül a résztvevők különböző érzelmi viszonyulásokat élhetnek át, melyhez az úgynevezett zöld kártya kérdései is segítséget nyújtanak majd.
A kiállítás szeptember 30-ig, hétfő kivételével minden nap 10 és 18 óra között látogatható az Esterházy-palotában (Király utca 17.).
Szerző: Földvári Gabriella
Fotó: Marcali Gábor