Az újesztendei jósló, varázsló eljárásoknak igen fontos része volt a táplálkozás, megszabott ételek fogyasztása, és bizonyos ételek tiltása.
Mindenki ismeri a baromfihús evésének tilalmát, mert úgy tartják, a baromfi elkaparná, hátrakaparná a szerencsét, kirepülne a szerencse. Disznóhúst viszont jó választás enni, mert a disznó előretúrja a szerencsét.
Aki lencsét eszik újév napján, az meggazdagodik, mert a sok apró magocska sok pénzt hoz a házhoz.
Néhol hagyományosan rétest sütöttek azzal a magyarázattal, hogy “hosszúra nyújjon az esztendõ, sokáig éjjenek” meg hogy ezzel “nyújtsák a gazdaságot”. Hagyomány volt egész kenyeret szegni, azért hogy mindig legyen a családnak kenyere. Az Ipoly mentén tilos volt a mákos ételt enni, mert attól bolhásak lennének a következő évben .
A moldvai magyaroknál jelentősek a földműveléssel kapcsolatos jósló-varázsló szokások. Újév reggelén manapság is búza, kukorica, napraforgó, rozs, zab, árpa magot szórnak szét a házban. Eközben jókívánságokat mondanak: “Adjon isten bort, bő búzát, barackot, hosszú farkú malacot, sok kolbászt, pálinkát.” vagy: “Búzával virágozzék kentek házik, s mindörökké virágozzék!”. A házigazdától bort, pálinkát, kalácsot, esetleg pénzt kapnak. Újév napján megrázzák a gyümölcsfákat, így igyekeznek biztosítani a bő termést.
Már az ókori Rómában is ünnepelték az év kezdetét, mégpedig mértéktelen kicsapongással. Az emberek jókívánságokat mondtak, ajándékokat adtak egymásnak. A keresztény egyház Jézus körülmetélésének ünnepét tette Janus ünnepének helyébe.
A római újév a Julius Caesar nevéhez kapcsolható naptárreform eredményeképpen került január elsejére. A középkori Európában számos évkezdet volt szokásban. Hazánkban például karácsonytól, december 25-tõl számították az új esztendőt. Erre a változó évkezdetre utal az újév kiskarácsony elnevezése is.
Forrás: netfolk.blog.hu