Győr+
2013.02.09. 12:58

„Munka nélkül mit sem ér a tehetség”

A tavalyi Európa-bajnoki második helyezés után az Ausztrál Ifjúsági Olimpián is ezüstérmes lett Khaut Kristóf, akit korosztálya legtehetségesebb versenyzőjeként emlegetnek szakmai berkekben. A győri kenus tavaly kitűnő évet zárt, minden létező elismerést besöpört.

Jó kis hajó ez” – simít végig szeretettel a fotózás kedvéért elővett kenu oldalán Ternyák István, a vízitelep köztiszteletnek örvendő hajójavítója.

 

„Sok versenyt nyertél vele, volt olyan, hogy egy nap alatt hármat is” – mondja büszkén, immár tulajdonosa felé fordulva. A kenuban ugyanis az a Khaut Kristóf térdel hétről hétre, akit a szakma nemcsak a Graboplast Győri VSE, hanem az ország egyik legtehetségesebb versenyzőjeként tart számon. A mindössze tizenhét éves sportoló már kilenc éve a legsikeresebb vidéki műhelyben bontogatja szárnyait.

 

„Apukám mondta, hogy nem ártana sportolnom valamit, és ha már a folyók városában élünk, akkor valamilyen vízisportot válasszak. Egyik barátomat kísérve kötöttem ki az egyesületnél, és választottam végül a kenut. Már korán sikereket értem el, de ebben eleinte az is közrejátszott, hogy fejlettebb voltam a velem egykorúaknál. A sok győzelem után egyszer második lettem, ami az edzőimet és engem is meglepett. Ekkor döbbentem rá, hogy a tehetség ide már nem elég, ezen a szinten edzeni is kell” – fogalmaz szerényen Khaut Kristóf, akinek alázatos hozzáállását Kadler Gusztáv, a Graboplast Győri VSE szakosztályvezetője külön kiemelte.

 

„Khaut Kristófról csak felsőfokon lehet beszélni, rendkívül komolyan veszi az élsportot és a tanulmányait is. Tehetséges sportoló, aki idősebbek ellen versenyezve is ezüstérmes lett a legutóbbi Európa-bajnokságon. Idén mindenkinek bebizonyíthatja, hogy a tavalyi nem csak egy kicsúszott év volt számára. Még sok örömet fog okozni a magyar szurkolóknak, ki merem jelenteni, hogy ő a jövő legígéretesebb kenusa. Kristóf céltudatos, szerény versenyző, aki a munkában hisz, mindenki számára példaértékű lehet a hozzáállása. Az edzők álma az ilyen sportoló, hiszen nem kérdőjelezi meg az előírt edzésadagot és megvannak a saját céljai” – mondta versenyzőjéről Kadler Gusztáv, akinek érdemes adni a szavára.

 

A szakosztályvezető véleményét maga az érintett is megerősíti, aki jelenleg a Kazinczy Ferenc Gimnázium tizenegyedik osztályába jár. Tervei között szerepel a továbbtanulás is, mérnöki pályán tudja magát elképzelni, lehetőleg Győrött.

 

„Nehéz összeegyeztetni a tanulást a kenuzással, de az osztálytársaim rendkívül megértőek és jó fejek, bárkit kérdezek, egyből segít és elmagyarázza, miről maradtam le. A tanárokat is ki kell emelnem, segítőkészek, mindenben rendelkezésemre állnak és elnézőek, ha később tudok megírni dolgozatokat. Köszönettel tartozom az iskolának, hogy ilyen mértékben segítik a pályafutásomat. Büszkén is képviselem a Kazinczyt, hiszen az intézménynek komoly szerepe van abban, hogy így tudok teljesíteni” – jelentette ki Khaut Kristóf, aki fantasztikus évet tudhat maga mögött. Minden ifjúsági válogatóversenyt megnyert, így az MKB-ranglistaverseny első helyén végzett, emellett ő érdemelte ki a Kolonics-díjat is. Utóbbit azok a fiatal kajakos és kenus reménységek kapják, akikből az olimpiai bajnok sportlegenda méltó követői válhatnak. Nemzetközi szinten is letette névjegyét, hiszen mint Kadler Gusztáv említette, ezüstérmes lett az ifjúsági Európa-bajnokságon.

 

„Elégedett voltam az évvel, és örültem, hogy sikerült összehoznom az összesítésbeli első helyet. Ebben nagy része van a csapatomnak és az edzőmnek, Szabados Krisztiánnak, nélkülük nem végeztem volna a ranglista élén. A Kolonics-díj azonban másfajta elismerés, hiszen nem pusztán teljesítményt mutat. Rendkívül megtisztelő, hogy rám esett a választás és érdemesnek éreztek erre a díjra. Komoly elismerés, hogy mások szerint úgy képviselem a sportágat, mint ahogy Kolonics György tette” – mondta Khaut Kristóf, akire az is pozitívan hat, hogy olyan klubtársai vannak, mint a londoni olimpián arany-, illetve ezüstérmes Fazekas Krisztina és Kammerer Zoltán.

 

„Az olimpiai ezüstérmes kajaknégyes döntő utáni nyilatkozatát kiragasztottuk az öltöző falára. Szabados Krisztián aláhúzta benne a lényeges dolgokat, amelyek az elvégzett munkáról szólnak. Bármilyen tehetséges az ember, munka nélkül nem tud komoly eredményeket elérni” – fogalmazta meg filozófiáját korát meghazudtolva a versenyző. Khaut Kristóf legutóbb az Ausztrál Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon versenyzett, ahonnan egy ezüstéremmel tért haza Győrbe. Nehéz dolga volt a januári megmérettetésen, hiszen utoljára ősszel szállt vízre, így a felkészülési időszak kellős közepén kellett újra lapátot ragadnia.

 

„Kedd reggel érkeztünk meg Sydneybe, és mivel nem tudtam aludni a repülőúton, még egy napot ki kellett bírnom ébren, ami azért elég húzós volt. Egyből edzettünk, mert másnap már versenyünk volt, persze két hónap kihagyás után alig bírtam folyamatosan leevezni kétszázötven métert. Másnap próbáltam megemberelni magam, hogy akármennyire is fáj, végig kell bírnom az ezer métert. Végül sikerült is, bár ötszáznál már nem nagyon volt világom. Kétszáz méteren jobban ment, hiszen alapból gyors versenyző vagyok, nekem főleg arra kell edzenem, hogy ezt a sebességet végig tartani tudjam. A rövidebb távot egyszerűbb volt kibírni, és egy ezüstérmet sikerült szereznem. Végig mondogattam magamnak, hogy bármennyire nem ez lesz életem legjobb formája, mindent meg kell tennem, mert ez nagy lehetőség és komoly elismerés, hogy kint lehetek az ifjúsági olimpián” – mondta a kenus, akinek az időjárási körülményekkel is meg kellett küzdenie. Amíg Magyarország egy része a hó fogságában ragadt, addig Ausztráliában minden addigi rekordot megdöntő hőséget jegyeztek fel a krónikák.

 

„A télből egyszerűbb volt belecsöppenni a nyárba, könnyen megszoktam a harminc fokot mínusz öt fok helyett. Odafelé előre készültem, a kézipoggyászban benne volt a rövidnadrág és a papucs, így leszállás után egyből át- öltöztem. Visszafelé a szüleim hozták elém a kabátom, amit aztán már nagyon nem szerettem volna felvenni…” – elevenítette fel élményeit a sportoló, aki zárásként céljairól is nyilatkozott lapunknak.

 

„Az idei tervem, hogy kijussak a kanadai világbajnokságra, és nyerjem is meg, emellett Lantos Ádámmal párosban felnőtt válogatókon is indulok. Hosszú távú célom mindenképpen az, hogy ott legyek az olimpián.”

 

Lakner Gábor

Fotó: Marcali Gábor