Győr+
2013.03.02. 07:29

Nagyszabású fejlesztések

A győri pályázatok kedvező elbírálása esetén automata kerékpárkölcsönző rendszer hálózhatja be a várost, és a szentiváni óvodagondok is megoldódhatnak.

A múlt héten Borkai Zsolt polgármester jelentette be, hogy a város részt vesz azon a pályázaton, amelynek révén folytatódhat a győri belváros rehabilitációja, a sétálóutcák megújítása, a február 22-i városi közgyűlés azonban további jelentős, az Európai Unió által támogatott pályázatokon való részvételről is döntött.

 

Fekete Dávid alpolgármester mutatta be a győrszentiváni, Sugár utcai óvoda bővítésének terveit. A városrészben jelenleg négy óvodai telephely működik, amiből kettő a helyi iskolákban található. A Vajda utcai épületből hamarosan ki kell költöznie az óvodának, a betelepülő családok miatt pedig folyamatosan nő a gyereklétszám. A problémát az önkormányzat a Sugár úti óvoda felújításával, átalakításával oldaná meg. Ennek keretében a jelenleg két csoportszobát és kiszolgáló helyiségeket magába foglaló épületet alakítanák át úgy, hogy további négy csoportszoba és azok kiszolgáló helyiségei, egyéni fejlesztő szoba, nevelőtestületi szobák, tornaszoba és aula jönne létre. Az óvoda játszóudvara is megújulna, az épület pedig teljes mértékben akadálymentessé válna.

 

A beruházás összköltsége 420 millió forint, amelyből 200 millió forint a megpályázott uniós támogatás, 220 millió forint pedig az önkormányzat saját finanszírozása. Dr. Sík Sándor, a városrész önkormányzati képviselője hozzáfűzte, Győrszentiván az elmúlt években hatalmas fejlődésen ment keresztül, új utcák nyíltak, amelyek megteltek gyerekzsivajjal. Mint mondta, örömteli folyamat a bővülő gyermeklétszám, és örömteli, hogy a szükséges intézményi infrastruktúrafejlesztés is megoldódhat az önkormányzat és az uniós pályázat segítségével.

 

Fekete Dávid egy másik nagyszabású fejlesztés tervéről is beszámolt lapunknak. Az önkormányzat részt vesz a Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében meghirdetett „Közösségi közlekedés fejlesztése” című pályázaton Zalaegerszeg önkormányzatával és a Vasi Volán Zrt.-vel közös konzorciumban. Míg Zalaegerszeg és Szombathely esetében elsősorban a közösségi közlekedés utastájékoztatási és forgalomirányítási rendszerét fejlesztenék, addig – mivel Győrben ez már kiépült – városunkban egy újabb nagyszabású kerékpáros fejlesztés valósulna meg a kötött gyűjtésű kerékpáros közösségi közlekedési rendszer kiépítésével. A rendszer célja – nyugat-európai minta alapján – a helyi autóbuszos közlekedés kiegészítése, alternatíva kínálása az autómentes városi közlekedésre. A város különböző részein „automata” kerékpárkölcsönző helyek létesülnének, amelyek lehetőséget nyújtanának például a munkába járóknak, hogy a buszról vagy vonatról leszállva kerékpárral menjenek tovább munkahelyükre, de a Győrben tanulók számára is megkönnyítené a közlekedést. Az egyik terminálból kikölcsönzött kerékpár a város különböző pontjain elhelyezett bármely dokkolónál leadható lenne, a fizetés pedig időarányosan történne. Nyertes pályázat esetén 23 információs oszlop és dokkolóállomás épülne ki Győr frekventált pontjain, valamint 215 közcélú kerékpárt szereznének be, illetve biztosítanák a program megvalósításának háttérfeltételeit. A győri projektrész 150 millió forintot tenne ki önrész nélkül, az EU 100 százalékos finanszírozása mellett.

 

Domanyik Eszter, az önkormányzat Marketing, Turizmus és Kommunikációs Osztályának vezetője hozzátette, városunk turizmusának fejlődése országos viszonylatban is kiemelkedő. A 2012-es 26 százalékos vendégéjszaka-növekedés révén Győr bekerült a hazai top tízbe. A Borkai Zsolt polgármester által korábban bejelentett belvárosi rehabilitáció folytatása még vonzóbbá teheti városunkat, és a kerékpáros projekt is jelentősen hozzájárul idegenforgalmunk további fejlesztéséhez.

 

Fekete Dávid zárásként elmondta, városunk 2008-ban alkotta meg integrált városfejlesztési stratégiáját. Mivel az Európai Unió 2014–2020 közötti programozási időszakában kiemelt szerep jut a városoknak, ezért szükséges a stratégia felülvizsgálata a megnyíló források hatékony lehívása érdekében. A dokumentum átdolgozásához szintén egy pályázat nyújthat támogatást, a Nyugat-Dunántúli Operatív Program keretében maximálisan negyvenmillió forint hívható le erre a célra.

 

Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter