Melyik úton halnak meg a legtöbben, és hol van a legtöbb sérüléses baleset? Egy kilométeres hosszt nézve melyik Magyarország legveszélyesebb útja? Négy, megyénken is átvezető út került az első legveszélyesebb 20 út közé.
A Vezess magazin közzétette az ország legveszélyesebb útjainak listáját a KSH-tól kikért 2017-es adatokra hivatkozva. Ebből kiderült, jelentősen nőtt a halálos tragédiák száma azon a 20 főúton és autópályán, amelyeken a legtöbb személyi sérüléssel járó baleset volt. A statisztikai hivatal jelenleg legfrissebb, 2017-es számai szerint 18 százalékkal több halálos baleset történt (133), mint egy évvel korábban (113) – írták.
A listát rendre a 4-es főút vezeti, ezt követi az M3-as autópálya. Harmadik helyre került a megyénket is átszelő M1-es sztráda.
A magazin az M1-es autópályáról hangsúlyozta, az itt szereplő KSH-s útadatok 2017-re vonatkoznak, amikor még a tavaly beindult felújítás előtti állapotok uralkodtak a fővárost a nyugati országszéllel összekötő sztrádán.
A Mosonmagyaróvárt Budapesttel összekötő 1-es számú főút a 6. legveszélyesebb, a Balatonedericstől induló, Sopronnál a határt elérő 84-es főút a 16., a Rédicstől Szombathelyen és Csornán át Mosonmagyaróvárig tartó 86-os út pedig a 19. a listán.
A magazin szerint elkeserítő, hogy két autópálya is előkelő helyen szerepel, mikor azoknak sokkal biztonságosabbnak kellene lenniük a közvetlen szembeforgalmat bonyolító átlagos közutaknál.
A Vezess vizsgálta azt is, mi van akkor, ha elosztjuk a balesetszámot a táblázatokban szereplő utak hosszával. Részletezte: „az egészen pontosan 352 kilométer hosszú 4-es főút a lista (és az ország) leghosszabbja, míg a csonka M0 a maga 77 kilométerével a legrövidebbje. Egy-egy kilométernyi szakaszukra vetítve az éves balesetszámot, utóbbi egyből listavezető lesz”.
Összegezték: 2017-ben 16.489 személyi sérüléssel járó baleset volt az országban, ami az ORFK legfrissebb adatai szerint tavaly 16.916-ra emelkedett, azaz tovább romlott.
Nyitókép: Győr+ Archívum
Táblázat: vezess.hu