2017.01.14. 21:04

Nehéz lesz a tavalyi sikert megismételni

Magyar sportoló még soha nem aratott ekkora sikert a tereptriatlonban, mint Poór Brigitta. A tavalyi szezon pályafutása legjobbja volt, hiszen összesítésben sikerült megnyernie az XTERRA European Tour sorozatot.

2016 talán a legsikeresebb éved volt, hogyan emlékszel vissza rá?

Nem túlzok, ha azt mondom, a tavalyi versenyévem eddigi pályafutásom csúcsa volt. Nem állítom persze, hogy minden úgy sikerült, ahogy elképzeltem, hiszen több European Tour futamon is csak egy kis nüansznyin múlt a győzelmem. Összességében viszont elégedett vagyok. Ahol szerettem volna, ott minden versenyen sikerült rajthoz állnom, és ezeken a viadalokon kivétel nélkül sikerült is célba érnem. Összesen nyolc XTERRA Világkupa futamon álltam rajthoz. Két győzelem mellett összesen hétszer végeztem pódiumon. Ezzel összesítésben is sikerült megnyernem az XTERRA European Tour sorozatot. Úgy gondolom, ez óriási dolog, ami nagyon keveseknek adatik meg. Idén szerencsére sem volt egyetlen egy technikai problémám sem, ami nagyon ritka! Ezt évek óta nagyban köszönhetem a Peppe Kerékpárnak. Fantasztikusan indult az év! Az Andalucía Bike Race, hat napos versennyel kezdtem, amit az öt legnehezebb szakaszversenyei közt tartanak nyilván a világon. Tét nélkül, abszolút a felkészülés jegyében indultam, mégis sikerült több szakaszon is dobogós helyen végezni és a végelszámolásban is a 3. helyen zárni. Ez óriási lendületet adott. Aztán március végére Európába érkezett az XTERRA World Tour sorozat. Máltán sikerült a címvédés, majd jöttek a sorban a dobogós helyezések. Végül az utolsó futamon Dániában ismét összejött a győzelem, ezzel keretet adva a 2016-os évnek.

Hogy telnek a mindennapok? Még a pihenőt töldöd vagy már alapozol?

Az eddigi szezonokhoz képest kicsit korábban, már szeptember elején lezárult számomra a tavalyi. Ezt kétes érzésekkel fogadtam. Egyfelől örültem, hiszen sok verseny volt 2016-ban, másfelől viszont sajnálom, mivel idén sem adatott meg a lehetőség, hogy rajthoz álljak a sportág csúcsát jelentő XTERRA Világbajnokságon, Hawaii-n. Az utolsó dániai versenyem után kaptam három hét pihenőt. Ilyenkor megpróbálom bepótolni mindazt, amire év közben nem nagyon van időm. Igyekszem minél több időt tölteni a családdal, a kiskutyámmal és ilyenkor tudok eleget tenni a felkéréseknek, interjúknak, díjátadó gáláknak. Ahogy letelt, már kezdtem is a felkészülést a következő évadra. Október óta már az edzések teszik ki a mindennapjaim. Az alapozó időszak gyakorlatilag októbertől, február végéig tart. Az ilyenkor megszerezett állóképesség, erő teszi majd függővé, egy-egy adott verseny, hogy sikerül majd. Edzés szempontjából ez az időszak, ami a legnehezebb, ilyenkor a heti edzésóra számom eléri a 35-40 órát is. A mostani kellemetlen időjárás nagyban befolyásolja az edzések hatékonyságát, így aki csak teheti, ilyenkor melegövi edzőtáborokba menekül a hideg és a betegségek elől. Tavaly volt szerencsém az egész februárt Dél-Spanyolországban töltenem, amit a jó kapcsolatoknak hála idén is megismételhetek.

Új év, új célok? Mi vár rád 2017-ben?

Az XTERRA World Tour sorozat már február közepén elrajtol. Dél-Afrikából indul, és ezúttal április első hétvégéjén, Máltán érkezik majd ismét Európába. Nagyon sok versenytársam már február óta járja ezeket a versenyeket a világ körül, mivel sajnos nekem nincs erre lehetőségem, ezért minden évben egy pici hátránnyal indulok. A 2017-es sorozat teljesen más lesz, mint az eddigiek, nagyban megváltoztatja majd az erőviszonyokat. Az eddigi pontszámítási rendszert teljesen átdolgozták. Sajnos ez pont az olyan, anyagi támogatók nélküli sportolók számára hátrányos, mint amilyen én is vagyok. Az eddigi gyakorlat szerint, adott sportoló 7 legjobban sikerült futamát összeadták, és így került ki az XTERRA European Tour győztese. Vagyis bármennyi futamon is indul valaki, csak 7 futam eredményét számolták. Ezzel biztosították, hogy tényleg az év legjobbja nyerje a sorozatot ne pedig az, aki a legtöbb helyszínre el tud utazni. Ezt most teljesen felborították, 2017-ben az nyer, akinek a legtöbb pontja lesz. Tekintve, hogy az XTERRA brand minden eddigi rekordot megdöntve 16 futamot rendez csak Európa szerte, nagyon nehéz lesz megismételni a tavalyi sikereim. De minden tőlem telhetőt meg fogok tenni, ez biztos! Ez mellett az elmúlt évben belekóstoltam a féltávú triatlon versenyzésbe is. Ez 1,9km úszást, 90km kerékpározást és végül 21km futást jelent. Tavaly mindenféle felkészülés nélkül minimálisan lemaradva a második helyen végeztem az országos bajnokságon Keszthelyen, Halász Anna, nemzetközileg is kiemelkedő féltávú versenyző mögött. Amennyiben az időm engedi, szeretném egy picit komolyabban venni ezt a szakágat is.