Nem csak kánikulában ellenőriz a vízi rendészet

Győr+
2015.07.26. 10:00

Tombol a kánikula ország- és városszerte. Sokan keresnek ilyenkor felüdülést a vízpartokon. A kellemes fürdőzés könnyen tragédiába torkollhat, ha nem tartjuk be az alapvető szabályokat. A vízi rendészet tapasztalatai szerint az egyik leggyakoribb szabálytalanság, hogy az emberek tiltott helyen fürödnek. Ennek büntetési tétele 5 és 50 ezer forint között mozog.

Méltóságteljesen siklik a vízen a rendőrség motoros hajója a Mosoni-Dunán. A fedélzeten Farkas Szilárd rendőr főtörzsőrmester és Német Kornél rendőr őrmester. Gyakran szemlélik Győrt a folyó közepéről. Ellenőrizni szinte napi rendszerességgel ellenőrzik a KMB-csoport tagjai, önállóan, járőrrel, illetve vízi polgárőrrel közösen. Időjárástól és aktuális feladatoktól függően, vízi járművel, gyalogosan vagy gépkocsival.

A Győr közigazgatási területén lévő Mosoni-Duna-szakasz a BRFK Dunai Vízi Rendészeti Rendőrkapitányság Gönyűi Körzeti Megbízotti Csoport működési területéhez tartozik. Nem csak a fürdőzőket, a vízi járművel közlekedőket ellenőrzik, hanem a horgászokat, halászokat is.

A szabálytalanságok javát az engedély nélküli horgászok és a csónakkal közlekedők adják – mondta el a rendőrség illetékese megkeresésünkre. A csónakkal vagy kisebb hajóval közlekedők körében gyakran előfordul, hogy hiányoznak a kötelező tartozékok, nincsenek mentőeszközök.

Győr körzetében szerencsére ritkább a tiltott helyen fürdőzés, köszönhető ez a térségben működő szabad strandok állandó üzemelésének, mint a Mosoni-Duna 16. fkm. bal part, Aranypart I., Holt-Mosoni-Duna, Aranypart II. Tiltott fürdőzés esetén a kialakult veszélyhelyzetet is figyelembe véve, figyelemfelhívás, súlyosabb esetben helyszíni bírság szabható ki, ennek összege 5–50 ezer forint között mozoghat. Még súlyosabb esetben szabálysértési feljelentés is alkalmazható.

Szabálysértést elkövető hajóvezetők esetén szintén helyszíni bírság vagy feljelentés szankcióval élünk – válaszolta kérdésünkre a rendőrség. Megtudtuk azt is, a csónak kötelező felszerelésének hiánya esetén 15.000 forint helyszíni bírságot szabnak ki a tulajdonosra.

Kérdésünkre, jobb-e a közlekedési morál a vízen, mint a közutakon, a BRFK azt válaszolta, tapasztalataik szerint a vízi közlekedésben részt vevők általánosságban jó közlekedési morállal rendelkeznek. Mindez bizonyára összefügg azzal, hogy a vízen azért jóval kisebb a forgalom, a csónakosok, hajósok között létezik a motorosokéhoz hasonlítható összetartás, szolidaritás.

A büntetésnek egyébként van visszatartó ereje, a csónakosok szinte minden esetben pótolják a hiányosságokat. Örvendetes, hogy a Duna e térségében hajózási baleset, ittas vízijármű-vezetés nem volt a közelmúltban. A vízi közlekedéssel kapcsolatos bűncselekmények is csak elvétve, évi 1-2 alkalommal fordulnak elő.

A rendőrség a nyári szezon beköszönte előtt, kiemelt figyelmet fordít a megelőzésre, iskolákban, táborokban, rendezvényeken és a médiában hívja fel a figyelmet a fürdőzés veszélyeire.

 

Szerző: Koloszár Tamás

Fotó: O. Jakócs Péter