Győr+
2015.09.18. 16:00

Nem valósul meg a püspökerdei fejlesztés

Az előzetes elképzelések szerint a győri kajak-kenu sport kiszolgálása, a fiatalok sportolási lehetőségeinek gazdagítása és a Püspökerdő funkciójának bővítése érdekében természetes vízfelülettel rendelkező kajak-kenu pálya, csónakázótó és rekreációs park épült volna futópályával az erdő egyik elhanyagolt, kihasználatlan részén. Borkai Zsolt polgármestert kérdeztük, hogy végül miért állt el a város a nagy léptékű fejlesztési elképzelések tényleges megvalósításától?

Sajtóhírek szerint mégsem épül kajak-kenu pálya a Püspökerdőben. Miért állt el az önkormányzat az eredeti tervektől?

Amikor bejelentettük az előzetes elképzeléseinket a püspökerdei fejlesztésre vonatkozóan, sokan nagy örömmel fogadták, hogy végre lesz Győr szívében egy olyan rekreációs központ, ahol családok tudják jól érezni magukat, csónakázni lehet és a győri sikersportágként ismert kajak-kenu is méltó körülmények közé kerülhet. A jó szándék vezérelt bennünket, hiszen továbbra is azt gondolom, hogy ez a fejlesztés – miután elkészült volna és ténylegesen látják az emberek, hogy milyen lett – minden győri megelégedésére, örömére szolgált volna. Valóban fakivágással járt volna, és valóban Győr tüdejét, a Püspökerdőt érintette volna, ami számomra is az egyik legkedvesebb helyszín városunkban. De semmiféle épületbeépítésben nem gondolkoztunk, csak méltóbb és sokszínűbb szabadidős helyszínt szerettünk volna kialakítani a győrieknek. A tervekkel kapcsolatban azonban ismét megjelentek a rosszakarók, akiket nem is érdekel, hogy adott fejlesztés milyen lenne, mi célt szolgálna, tudatosan igyekeznek félrevezetni a közvéleményt. Azok pedig, akik támogatják az elképzelést, csendben maradtak, és a mai napig is csak nekem mondják pártpolitikai hovatartozástól függetlenül, hogy ugye elkészül a fejlesztés. Én mindig is arra törekedtem, hogy a többség megelégedésére szolgáljanak a rendezvényeink, a beruházásaink, hiszen elfogadom, hogy 130 ezer embernek nem tetszhet minden. Ebben a történetben azonban hiányoltam azt, hogy felvállalják véleményüket, nem előttem, hanem a nyilvánosság előtt is azok – mert szerintem többen vannak, mint a kritizálók –, akik támogatják az elképzelést. Így ha mérlegelek, a sajtóban csak a fakivágást, a mögöttes célok háttérbe szorulását és a politikát véltem felfedezni. Ez alapján pedig a hangosak dominálnak, így úgy érzem, hogy a beavatkozás olyan mértékű feszültségeket szült volna a városban, amelyek nem a fejlesztés pozitív hozadékára, hanem a felesleges vitákra helyezték volna a hangsúlyt. A hétvégén óriási sikerrel lezajlott maratoni kajak-kenu világbajnokság miatt azonban úgy gondolom, hogy csak az idő fogja majd eldönteni, hogy ez jó döntés volt-e. Az elmúlt napokban több ezer ember szurkolt, érezte jól magát a vb-n, ahol szép magyar, és szép győri sikerek születtek. Rengeteg fiatal kezd és kezdett el sportolni a sportág népszerűsége miatt, azok a tervek pedig, amiket meg szerettünk volna valósítani, nem a pusztításról szóltak, hanem a terület minél sokrétűbb szabadidős célt szolgáló hasznosításáról.

 

Hogyan fogunk megfelelni az EYOF előírásainak, ha nem épül meg ez a pálya?

A kajak-kenu pálya megépítése nem az EYOF miatt lett volna szükséges, az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált így is meg tudjuk rendezni. Tehát nem egy nyolcnapos rendezvény, hanem a kajak-kenu sportág, az egyesület és a fiatalok edzési, sportolási lehetőségeinek a biztosítása miatt lett volna szükség erre, illetve a győriek számára szerettünk volna egy új rekreációs központot létrehozni.

Keressük a lehetőségét annak, hogy ez a probléma valamilyen formában megoldódjon, de így, hogy ezt a helyszínt elvetettük, nem lesz egyszerű.

Mindezek ellenére gratulálok a győri sportolóknak a világbajnokságon elért eredményeikhez, és mindenkinek, aki a szervezésben részt vett, hiszen minden idők legsikeresebb vb-jén vagyunk túl.