Nemzetiségek Győrben: az örmények

Győr+
2014.11.15. 16:09

A nemzetiségi önkormányzatok októberi választása a magukat örménynek valló győri polgárokat se hozta lázba, akik urnához járultak, a régi elnököt és testületet biztosították bizalmukról. A közösséget a következő öt évben is Agekjan Ajasztan vezetheti Vaganjan Vagan és Pénzes Éva társaságában. Az elnök asszony adatai szerint a voksoláson ugyanaz a közel másfél száz, örmény gyökerű győri polgár vett részt, akik rendre feltűnnek a nemzetiségi rendezvényeken, s aktív szerepet játszanak az önkormányzat életében.

A munka folytatódik, a közösség most az év legjelentősebb akciójára készül, idén Mikuláskor is közel félezer hátrányos helyzetű gyermeknek szeretnének örömöt szerezni. A csomagokba a támogató cégek ajándékai kerülnek, az ünnepi műsorról és a vendéglátásról a nemzetiségi önkormányzat maga gondoskodik. Az elnök asszony úgy véli, mások megértése és önzetlen segítése az örmények sajátja, a jótékonyság az örmény kultúra és hagyomány része.

A jövő esztendő a januári örmény karácsony közös ünneplésével kezdődik, s a mindig fergeteges, farsangi örmény bállal folytatódik, de legjelentősebb eseménye a győri közösség számára is az 1915-ös, örmény genocídiumra emlékezés lesz. Agekjan Ajasztan elmondta, a törökök száz évvel ezelőtt másfél millió örményt mészároltak le, a népirtás dokumentumait a győri közönség kiállításon és előadásokon ismerheti meg. A nemzetiségi önkormányzat minden lehetőséget felhasznál arra, hogy az örmény nép nagy tragédiájáról beszéljen.

A törökországi genocídium után Magyarország hetven keleti örményt fogadott be, de előttük is, utánuk is ezrek találtak nálunk otthonra. Származásuk szerint örmény honfitársaink ma úgy tízezren lehetnek, ami nem sok, ha hiszünk a Kézai és a Thuróczi krónikáknak, amelyek arról tudósítanak, már honfoglaló eleinkkel is jöttek örmények a Kárpát-medencébe. Agekjan Ajasztan számos azonosságot lát a két kis nép, a magyar és az örmény sorsában, történelmében, s azt mondja, győri nemzetiségi önkormányzatuk legfontosabb feladatai között tartja számon a sok száz éve élő barátság ápolását. Ehhez a munkához minden támogatást megad Győr, a legnyitottabb, leginkább befogadó magyar város.

 

Szerző: Gaál József

Fotó: Marcali Gábor