Győr+
2018.01.28. 19:01

Nőtt a házasulási és a babavállalási kedv Győrben

Nőtt a házasságkötések, csökkent a válások száma az elmúlt évben Győrben. Az is jó hír, hogy egyre nagyobb a gyermekvállalási kedv városunkban. A 2017-es év statisztikáiról Kun Máriával, a Győri Anyakönyvi Hivatal vezetőjével beszélgettünk.

Tavaly 795 pár mondta ki a boldogító igent a győri anyakönyvvezetők előtt, míg 2014-ben 600 alatt volt ez a szám, legutóbb pedig 2003-ban volt 800 fölötti a házasságkötések száma. A válások is csökkentek, tavaly 269 pár döntött úgy, nem élnek tovább együtt, míg előtte évben 352-en.

Kun Mária úgy tapasztalja, míg korábban jellemzően a 30 év felettiek esküdtek és vállaltak gyereket, az elmúlt években már jellemző, hogy a 20-as éveik elején járó fiatalok teszik ezt. Vélhetően ez a tendencia nagymértékben a kormány családpolitikájának köszönhető, hiszen számos kedvezmény ösztönzi a fiatalokat arra, hogy családot alapítsanak.

Ez a kedvező tendencia látszik a születések számán is, 2017-ben 2.700 baba született, tavalyelőtt mintegy százzal kevesebb.

A halálozások száma 2.614-re emelkedett, az egy évvel korábbi 2.486-ról. Az emelkedés annak tudható be, hogy a győri kiemelt kórház lett, így ide hozzák a súlyos sérülteket és betegeket, akik közül többen itt hunynak el.

Visszatérve az esküvőkhöz, 13 külföldi kötött örök szövetséget városunkban, volt köztük szlovák, lengyel, német, román, ukrán állampolgár, míg győriek a világ számos pontján házasodtak, többek mellett Indiában is.

Az esküvők negyede „kisesküvő”volt, amelyek a Zichy-palotában köttettek, 200-an pedig egyáltalán nem hívtak vendéget, csupán két tanú előtt mondták ki a boldogító igent – emelte ki a hivatalvezető. Népszerű a külső helyszínen tartott lagzi, 120 ilyen volt tavaly, amelyet az Achilles parkban, az Aranyhal étteremben, az Amstel Hattyú fogadóban, a Kristály, a Zöldfa vagy a Révész éttermekben rendeztek. Jellemzően ezek az esküvők 80–100 fő közöttiek voltak. Háznál csupán egy-egy szertartást tartottak az anyakönyvvezetők, ahol ilyenre vállalkozott a család, ott nagyon szép és meghitt volt az esemény – emelte ki Kun Mária.

Minden évben vannak különleges kérések is, manapság sokan a „természet lágy ölén” szeretnének esküdni, vagy az első randevú helyszínén, mint például az Aranyparton, vagy a Bezerédj-kastély mögötti töltésen. Közterületen azonban nem szívesen vállalnak esketést az anyakönyvvezetők.

A fiatalok próbálják mindig valamilyen különlegességgel emlékezetessé tenni a nagy napot, különféle jelképeket találnak ki összetartozásuk szimbólumaként, volt, hogy egy ládikót lakatoltak le és eldobták a kulcsát, vagy gyertyát öntöttek, fát ültettek, kötelet fontak közösen. Újra divatba jött a fogadalomtétel szép szokása – említi meg Kun Mária. Akkor igazán meghitt a szertartás, ha a pár saját maga írja meg a fogadalmát, amit vagy ők maguk olvasnak fel, vagy az anyakönyvvezető.

A babanév választásában évek óta nincs nagy változás, csupán a sorrend cserélődik – derült ki a statisztikából. A fiúneveknél a tavalyi sorrend Bence, Marcell, Ádám, Dominik és Máté, a lányoknál Hanna, Anna, Zoé, Emma, Boglárka. Több különleges nevet is anyakönyveztek tavaly, ilyen volt a fiúk esetében például az Adolf, az Arthúr, a Benő, a Bese, a Teó, a Szelim, a Csepel, a Dárius, az Ezel és a Hilár név. Született Annaléna, Aura, Zseraldina, Zella, Szaszkia és Csinszka nevű kislány is városunkban.

Olyan neveket is szerettek volna szülők, amelyeket a Magyar Tudományos Akadémia nem támogatott, aki például Tábitha, Babi, Mani, Héli, Ninó, Zak, Zé, Kiwi vagy Vackor nevet szeretett volna adni gyermekének, nem tehette meg.

 

Földvári Gabriella

Fotó: Pixabay