Nyerésre állunk a parlagfű ellen – légi fotókkal!
Mindez kiderült pénteken, ugyanis a péri reptéren a megyei kormányhivatal és az ellenőrzést végző hatóságok munkatársai számoltak be a légi és a földi parlagfű felderítésről, amit ezekben a hetekben tartanak országszerte.
Évek óta változik, hogy melyek azok a területek, amik parlagfűvel fertőzöttek Győr-Moson-Sopron megyében. Kiderült, hazánkban nagyrészt a művelt területeken fordulnak elő fertőzések. Több mint 10 éve már földi és légi felderítést is végeznek a szakemberek, hogy minél kevesebb fertőzött terület legyen. „Magyarországon 5,3 millió hektár mezőgazdasági terület van, az ellenőrzések is ezekre a területekre terjednek ki.
További képek a fotóra kattintva!
Győr-Moson-Sopron megye viszonylag kedvező helyzetben van, hiszen nyugatról határos Ausztriával, ahol nagyon alacsony a pollenfertőzöttség” – mondta el pénteken dr. Gyuriva Csaba a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója. Megtudtuk, megyénk a közepesen fertőzöttek közé tartozik, könnyű felügyelni és kordában tartani a fertőzöttséget. Mutatja mindezt az is, hogy 2017-ben megyénkben 50 gazdálkodót szólított fel a kormányhivatal parlagfű elleni védekezésre, az érintettek már az első felszólításra elvégezték a munkát, kényszerkaszáltatásra pedig nem volt szükség.
Galériánkért kattints a fotóra!
Széles Sándor, Győr-Moson-Sopron megyei kormánymegbízott elmondta, az elmúlt évekhez hasonlóan az idén is sikerül a korábbi évek szintjén tartani a parlagfű fertőzöttséget. „Mindent megteszünk a gazdálkodó és társ szervezetekkel együtt, hogy a fertőzöttség megyei szinten ne emelkedjen. Tavaly Győr és Pannonhalma környéke volt a legfertőzöttebb, idén Fertőd, Fertőszentmiklós és Sarud térségében találták a legtöbb parlagfüvet” – árulta el a kormánymegbízott.
A parlagfű felderítést a Belügyminisztérium és az Agrárminisztérium megállapodása alapján zajlik, s jelenleg több 10 millió forint áll a rendelkezésre. A hatékonyabb felderítés érdekében további források várhatóak. Nem titkolt cél, hogy a még komolyabb felderítésnek visszatartó ereje is legyen, s a gazdák, földtulajdonosok még komolyabban vegyék a parlagfű irtását.
További légi felvételek galériánkban!
Ez a speciális felderítés a leggyorsabb és leghatékonyabb módja a parlagfüves területek felkutatására és a későbbi szankcionálásra. A helikopter körülbelül 100 méter magasan repül, s a pilótán kívül két szakember tartózkodik a járműben – egy növényvédelmi felügyelő és egy földhivatali mezőgazdász. Mikor egy parlagfűvel fertőzött területet észlelnek, akkor megállnak felette a légijárművel és rögzítik a koordinátákat, majd napokkal később kimennek a területre, ahol elvégzik a helyszíni méréseket.
Akár 5 millió forintos növényvédelmi bírságra is készülhet, aki nem irtja ki a saját tulajdonában álló földterületen a parlagfüvet. Megyénk külterületein átlagosan 50 és 150 ezer forintos bírság a jellemző, belterületeken pedig 100 és 750 ezer forint között mozog ez az összeg.
Szöveg, fotó: Rozmán László