Nyerő cserék Kaposváron

2013.03.02. 12:20

Tarmo Kink és Nemanja Andric góljainak köszönhette idei első bajnoki győzelmét a Győri ETO FC.

A labdarúgó NB I 18. fordulójának szombati játéknapján a Győri ETO FC a Kaposvári Rákóczi otthonában lépett pályára, s második félidei cseréinek köszönhetően igen értékes, 2–1-es győzelmet aratott, ezzel kilenc pontra növelve előnyét a második MTK-val szemben a bajnoki táblázat élén.

A 18.30 órakor kezdődött találkozót – melyen Pintér Attila vezetőedző sérülés miatt Dudásra és Stanisic-ra, eltiltás okán pedig Svecre és Kronaveterre nem számíthatott – a hazai Kaposvár kezdte jobban és lendületesebben. Már az ETO térfelén letámadtak, ami nem ízlett az ETO játékosainak, akikre sok pontatlan passz és rossz megoldás volt jellemző ezekben a percekben. Bár gólhelyzet így is adódott Koltai előtt a félidő derekán, az első találat megszerzéséhez a Kaposvár állt közelebb, Lipták Zoltán több fontos mentést is bemutatott az első negyvenöt perc során.

A szünetben aztán rendzete sorait a Győr, egy teljesen más ETO futott ki a második félidőre, mint amit előtte láthattunk. Pintér Attila a cserékkel sem várt sokáig, a csapathoz a téli szünetben visszatért észt támadó, Tarmo Kink már az 52. percben váltotta a gyengén futballozó Marek Strestíket , nem sokkal később pedig Nemanja Andric állt be Koltai Tamás helyére. Nem sokkal később a két cserejátékos hozta össze az ETO vezető gólját. Kink adott be a jobb oldalról egy emberfölényes ETO-kontra során, a beadásra a kapus és a védő is rossz ütemben mozdult, de a gyep is a vendégeket segítette, így Andricnak csak az üres kapuba kellett passzolnia a labdát. 0-1

A Kaposvár nem adta fel győzelmi reményeit, nagy szívvel rohamozott az egyenlítés érdekében, ami Oláh Loránt, a Rákóczi győri kapura legveszélyesebb játékosának köszönhetően érett góllá a 76. percben. 1-1

Ezután mindkét csapat nyíltan kezdett futballozni és meg akarta nyerni a meccset, Prukner László, a hazaiak edzője az utolsó 10 percre Waltner Róbertet is becserélte a csatársorba. Aztán, mikor már mindkét szurkolótábor elkönyvelte az igazságos pontosztozkodást, a 90. perc végén ismét lecsapott az Andric-Kink páros, előbbi kiugratását az észt mesterien emelte át a kimozduló Hajdúch kapus fölött, megnyerve ezzel a meccset a Győri ETO FC-nek. 1-2

Az ETO amellett, hogy egy lélektanilag igen fontos bajnoki győzelemmel nyitotta a 2013-as futballtavaszt, sikeresen használta ki közvetlen riválisai botlását. A második MTK még pénteken kapott ki 2–1-re a Pécs vendégeként, a Debrecen pedig a Kecskemétet nem bírta legyűrni idegenben (0–0). A Ferencváros vasárnap a Pápa vendégeként nyitja meg a tavaszt, a forduló rangadóján pedig a Bp. Honvéd a szünetben edzőváltáson átesett Videotont fogadja.

Előzmények

Szombaton kora este, 18.30-tól, egy hamisítatlan zöld-fehér párosítással, a Kaposvári Rákóczi ellen kezdi meg tavaszi küzdelmeit az őszi bajnok Győri ETO FC a labdarúgó NB I-ben, a 18. forduló szombati játéknapján. Pintér Attila együttese őszi bajnokként, hat pontos előnyről várhatta a márciusi folytatást a bajnoki táblázat élén, a második helyen álló MTK pénteki vereségével pedig már az első tavaszi bajnokiján tovább növelheti előnyét.

Az ETO ősszel, hazai pályán 2–1-re győzte le a Rákóczit, és várhatóan a visszavágón sem lesz könnyű dolga Varga Rolandéknak, hiszen a hazaiak látványosan kevés gólt kapnak hazai környezetben, roppant nehéz feltörni a védelmüket. De a bajnokság legtöbb gólt termelő gépezetének ez miért ne sikerülhetne? Öt okot szedtünk össze, szerintünk miért kezdi győzelemmel a bajnoki futball tavaszt a Győri ETO FC együttese

1.) Mert az ETO kerete a télen egyben maradt, sőt, erősödött

A Győri ETO FC keretéből a hosszúra nyúlt téli szünet alatt a meghatározó játékosok közül senki sem távozott, sőt, bizonyos posztok minőségi erősítésen estek át, bár a keret igazán lyukas részét, a befejező csatár pozícióját egyelőre kérdéses, mennyire sikerült betömni. Az Olaszországból visszatérő Tarmo Kink magyar szinten kiemelkedő támadó középpályásnak számít, korábban már bizonyított is Győrben, ráadásul első 2013-as meccsén már betalált a Bp. Honvéd hálójába, de nem a gólvadászatban, inkább az előkészítésben mozog otthonosan. Bár a szélső posztok telítettsége (Koltai, Varga, Dudás) miatt előfordulhat, hogy Pintér Attila a tavasszal centerként számít majd az észt támadóra.

A téli erősítések érdekében minden követ megmozgató klubvezetés reményei szerint a szlovák védő, Marián Had, a szlovák válogatott hálóőr, Lubos Kamenár és a grúz csatár, Giorgi Kvilitaia is minőségi erősítést jelenthet a tavaszi szezonra.

Kvilitaia a grúz másodosztály őszi gólkirályaként (16 meccsen szerzett 22 góllal) érkezett Győrbe, egyelőre nem tudni, hogy ez a teljesítmény a magyar élvonalban mire, pontosabban hány gólra lesz elég.

2.) Mert a Honvéd elleni kupasiker megmutatta, az ETO mindent ott folytatna, ahol decemberben abbahagyta

Bár a Ligakupában egy ijesztő, az Egertől elszenvedett 4–1-es vereséggel kezdte hivatalosan a 2013-as idényt az ETO, a Budapest Honvéd ellen aratott kupasiker hamar megnyugtatta a kedélyeket. Kettős győzelemmel, 3–0-s összesítéssel búcsúztatták a zöld-fehérek a főváros csapatot, az idegenbeli 1–0-s siker alkalmával Tarmo Kink, az egy héttel későbbi győri visszavágón pedig az ősz egyik legnagyobb gólját szerző Völgyi Dániel és a középpálya fáradhatatlan motorja, Djordje Kamber volt eredményes. A győri  továbbjutás a hazai visszavágón szinte egy percig sem forgott veszélyben, de a párharc krónikájához hozzátartozik, hogy a Honvéd 8 emberrel fejezte be a találkozót.

Sikerének köszönhetően a bajnokságban listavezető ETO a Magyar Kupában is bejutott a legjobb négy csapat közé, az elődöntőben a Videoton, a Debrecen és a Vasas lehet az ellenfél. A sorsolást a vasárnap esti órákban tartják.

3.) Mert az ETO a legjobb idegenbeli csapat az NB I-ben

Aligha lehet vitatkozni azon, hogy az őszi bajnoki címmel telelésre indult Győri ETO FC megérdemelten vezeti az NB I tabelláját. A győriek nem csak a legtöbb pontot szerezték és a legtöbb győzelmet aratták, de a legtöbb gólt is rúgták a 16 csapatos mezőnyben, ráadásul a hazai és az idegenbeli táblázaton is az élen állnak. Az első fordulóban, a Debrecentől elszenvedett 4–1-es vereség óta, azaz 16 meccse veretlen az együttes. A Kaposvár egy erős középcsapatnak számít a jelenlegi szezonban, idegenben kevésbé, de hazai pályán annál veszélyesebb az ellenfelekre. Ősszel csak a Videoton tudott nyerni Prukner László csapatának otthonában, de gólt is csak a fehérváriak és a Pécs tudott rúgni nyolc ellenfélből. A kaposváriak teljesítményén valamelyest ront, hogy a gólszerzéssel náluk is gondok vannak, nyolc hazai meccsen mindössze hatot rúgtak, az ETO nyolc idegenbeli fordulóban több mint kétszer ennyit (13).

4.) Mert az MTK pontokat veszített, 9 egységre is duzzadhat az előny

A tavaszi első forduló nyitómérkőzésén az egész ősszel önmagát felülmúló MTK meglepő vereséget szenvedett Pécsen, így a tabellát hat ponttal vezető ETO előtt megnyílt a lehetőség, hogy kilenc egységre növelje előnyét közvetlen üldözőjével és még többre legfőbb bajnoki riválisaival, a Videotonnal, a Debrecennel és a Ferencvárossal szemben.

Ne feledjük, a magyar bajnokságból már csak 13 forduló van hátra, egy kilenc pontos fór ennyi meccsen hatalmas előnyt jelent, nem csoda, hogy a magyar futballközeg egésze az ETO-t tartja a bajnoki cím legnagyobb esélyesének. A győri futballcsapat utoljára kereken 30 éve, 1983-ban ünnepelhetett bajnoki címet, akkor Verebes József vezette a dobogó legfelső fokára a zöld-fehér csapatot.

5.) Kétszer nem léphetnek ugyanabba a folyóba

Akik emlékeznek még az ETO utolsó őszi bajnoki címére, bizonyára azt sem felejtették el, hogy milyen tragikus tavasz követte az őszi menetelést. Akkor Reszeli-Soós István volt a vezetőedző, és már az első tavaszi fordulóban megkezdődött a mélyrepülés, egy Zalaegerszegen elszenvedett 4–2-es vereséggel. Azt követően a csapat még öt fordulón keresztül maradt nyeretlen, végül a dobogóról is lecsúszott. Ezt a hibát, ilyen közel az évtizedek óta várt sikerre nem követheti el még egyszer az ETO, s ehhez egy jó és pontokban gazdag, önbizalom növelő tavaszi rajtra van szükség. A képlet egyszerű: le kell győzni a Kaposvárt!