Orbán Balázs, ‘a legnagyobb székely’ birodalma

Győr+
2015.08.08. 13:03

Sorozatunkban a csodálatos Székelyföld egy-egy gyöngyszemét mutatjuk be olvasóinknak. Tesszük ezt nem titkoltan a kedvcsinálás szándékával, hogy aki teheti, látogasson el erre a gyönyörű, ezer kincset rejtő magyar vidékre. Nem fogja megbánni…

Korondról Székelyudvarhely felé indulva, az első megállónk Farkaslaka, feltéve, ha nem csábulunk el, és nem állunk meg az út menti árusok egyikénél friss áfonyát, szedret, esetleg hargitai mézet vagy jóféle lekvárt vásárolni, esetleg nem tekintjük meg az érdekes, legendákat őrző Likaskő nevű sziklát. Farkaslaka leghíresebb szülöttjéről, Tamási Áronról nevezetes. Sírhelyét nem téveszthetjük el, hiszen a főúton haladva, jobb kéz felől egy óriási kirakodóvásárt pillantunk meg, ahol a korondihoz hasonló népművészeti termékeket árusítanak. Bal kéz felől a templom magasodik, és mellette, két cserfa között, a székely író síremléke. Az emlékhelynél rengeteg magyar turistacsoport áll meg, és helyezi el koszorúit vagy köti rá a nemzetiszínű szalagot. Ha több időnk van, mindenképp látogassunk el Tamási Áron szülőházához is, amely emlékmúzeum, és ahol az író rokonaitól hallhatunk érdekes, szeretetteljes családi történeteket az Ábel-trilógia szerzőjéről.

 

Székelykapusor

 

Ha továbbindulunk a faluból, nem sokkal Székelyudvarhely előtt térjünk le balra. Szejkefürdőn, nevéhez hűen, strandot is találunk, ám elsősorban nem ezért érdemes itt megállni. Itt találjuk ugyanis Székelyföld leírójának, a tudós Orbán Balázsnak a sírját, amelyhez egy csodálatos székelykapusor vezet minket a domboldalon. A sír előtti első kaput maga Orbán Balázs állíttatta 1888-ban. A legtöbb faragott műalkotás a 19. századból származik, de van köztük néhány új keletű, a rendszerváltás után állított kapu is, rajtuk egy-egy ízes idézettel és az állítója nevével. A fürdőt egyébként szintén Orbán Balázs fejlesztette híres pihenőhellyé, és az ő végakarata volt, hogy itt temessék el. A sír igazi zarándokhely a magyarok körében, hiszen „a legnagyobb székely” rengeteget tett azért, hogy Székelyföld szépségeit, az itt élők szokásait, e csodálatos vidék értékeit megismerhessük. Fő műve a hatkötetes „A Székelyföld leírása” című grandiózus alkotása, amiből valóban mindent megtudhatunk e páratlan vidékről. Szelykefürdőn egyébként egy szép sétányt is építettek, amely egy kiépített forráshoz vezet. Az irányt nem tudjuk eltéveszteni, hiszen a „büdösvíz” jóvoltából terjengő, átható záptojásszag orrunknál fogva vezet minket. Bár a víz íze borzasztó, mégis sokszor sorok állnak körülötte, vannak, akik 30-40 palackot is megtöltenek vele, mert gyógyhatással bír a sebekre, sérülésekre. Ha nagy mennyiségben nem is fogyasztjuk, azért legalább egyszer érdemes megkóstolni. Mi a kellemesen kialakított pihenőhelyet leginkább piknikezésre szoktuk használni, és a vízzel az újonnan velünk tartókat vicceljük meg. Itt található egyébként egy érdekes, fából készült épület is, amely a Borvízmúzeumnak ad helyet.

 

Orbán Balázs sírhelye

 

Innen már tényleg csak egy ugrás Székelyudvarhely, ami valóban egy kis ékszerdoboz, Székelyország fővárosa, gazdasági, kulturális, szellemi központja. A város legszebb része kétségtelenül a csodálatos belvárosa, amelynek centrumában a főtér áll. Itt látható a Városháza, ami 1896-ban még Vármegyeházának épült a Millennium tiszteletére. A Millenniumi Székely Emlékmű eredetileg 1897-ben épült, ám azt 1919-ben elbontották. 2008-ban állították újra a grandiózus alkotást, amely az oszlopból, két hatalmas oroszlánból és a címerből áll. A „Vasszékely” világháborús emlékmű ugyancsak egy olyan alkotás, amelyet megsemmisítettek, az eredeti bronzból készült mását 2000-ben állították fel. Szintén a kétezres években született az Emlékezés parkja, amelyben 12 történelmi személyiség és a vándor székely szobrát találjuk. A 2004-ben felavatott szoborpark központi alakja Csaba királyfi, körülötte pedig Kós Károly, Bethlen István, Wesselényi Miklós, Bethlen Gábor, Fráter György, Szent László király, Csaba királyfi, Hunyadi János, Báthori István, II. Rákóczi Ferenc, Bem apó és Nyírő József látható.

 

 

Székelyudvarhely


A főtéren találjuk a református templomot, amelynek építési dátuma a tetőn olvasható: 1781. A közelben működik a Benedek Elek Tanítóképző Intézmény, mellette pedig a gróf Bethlen János által alapított református kollégium. Itt tanult többek között Benedek Elek, a híres mesemondó, de maga Orbán Balázs is. Székelyudvarhelyen mindenképp érdemes még megtekinteni a római katolikus plébániatemplomot, a János Zsigmond fejedelem által építtetett Székely Támadt vár maradványait, a Budvárt, valamint a Jézus-kápolnát. Ha valami finomságra vágyunk, akkor feltétlenül térjünk be a főtéren a református templommal szemben található cukrászdába, ahol csodálatos süteményeket fogyaszthatunk. Édesszájúaknak a „Bukaresti” nevű ízkölteményt erősen ajánlom!

Végezetül egy adalék ahhoz, hogy tanulhatunk-e hazaszeretetet a székelyektől? Orbán Balázs a már említett főművében így ír Székelyudvarhelyről: Kedves és kegyelt nekem e pont, s Székelyföldnek, szép házámnak anyavárosa, mert itt végeztem tanulmányaimat, lelkem kiképződésének, a szellem ébredésének itt van a kiindulási pontja, itt szívtam lelkembe azon lángérzelmeket, melyet emberi nyelven honszeretetnek, a lélek legdicsőbb irányeszméjének neveznek, itt tanultam meg honom múltját, itt ismerkedtem meg annak magához ragadó nagyszerű történelmével, itt fogamzott meg az eszmélettel egyidejüleg a hon és szabadságszeretetnek éltem irányát meghatározó dicső érzete.”

 

Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter

 

Sorozatunk korábbi részei:

Székely kincsestár

Ahol kétszer kel fel a nap

A csíksomlyói búcsú

A Király és a só