Örökifjú októberi fényben…
Márai Sándor örök klasszikussá vált verse, a Mennyből az angyal, talán a legmélyebben láttatja az irodalom eszközeivel 1956 forradalmi őszének történéseit.
Hogy a dramaturgia eszközeit kiválóan alkalmazza, s időben a megtorlástól haladunk a mottóul választott súlyponti mondatig, az egyáltalán nem meglepetés. Mint ahogy a vers befejezése sem…
„Mert Csillag ég, hasad a hajnal,
Mondd meg nekik, –
mennyből az angyal”
Hát ilyen egyszerű lenne ez az egész? Néhány drámai sor, egy briliáns műben? A költői eszközökkel nevesített árulás, hazugság, megtorlás, remény? Igen, és nem… Mert 1956. október 23-a sokkal több volt ennél. A fiatalok ünnepe, a tenni akaróké, a Molotov-koktéllal a zsarnokság jelképévé vált tank elleni támadóké. A Corvin-köz ifjú harcosaié, de azoké a józan vidéki embereké is, akik munkástanácsokat alapítottak, és vigyáztak a rendre, hogy a túlfűtött érzelmi hangulatban ne történjen semmi, ami méltatlan a forradalom eszményéhez. Persze tudjuk, voltak lincselések, volt olyan nagyközség, ahol az akkori párttitkárt nem éppen szalonképes szavakkal, és egy géppisztollyal noszogatva terelték oda Szűz Mária híres kegyszobrához imádkozni…
Mennyi esemény és mennyi könny… És mindenek közepette méltósággal történt mindez. Ahogy a gyilkos sortüzeket, Kádárék árulását, a kivégzettek mártíromságát, lehet, hogy lehajtott fejjel, de méltósággal viselte a Nemzet. És jöttek az álszent idők. Mikor ellenforradalommá silányították, majd lett egy népfelkelés közbenső „terminológiai” állomásán keresztül az, ami volt valójában: forradalom és szabadságharc
Sorolni lehetne a hőstetteket, de az ’56-os hősök példája másra világítson rá, ha lehet. Nekik nem volt választásuk. A Kádár-korszak álságos és képmutató időszakában belülről építkezve élték a hétköznapokat. Dolgoztak, szerettek, gyermeket nemzettek és emlékeztek… Ma az ünnepi főhajtás után, csak immár egy szabad Magyarországon nekünk is ez a dolgunk. Ezzel szolgálunk legjobban, ha tanulunk, tanítunk, gyógyítunk, autót, gyógyszert, bútort és mindenféle egyéb mást gyártunk. Élünk békében és emlékezünk. Gyermekeinknek, unokáinknak pedig mesélünk, hogy volt egy forradalom, melynek alkonyán egy nagy magyar emigráns író, költő, a mennyek Angyalát szólította meg…
Makray R. László
A győri önkormányzat az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeire és hőseire emlékező ünnepségét október 23-án 10 órától tartja a Bisinger sétányon, a Golgota emlékműnél.Ünnepi köszöntőt mond Dr. Fekete Dávid alpolgármester. Az ünnepi műsorban közreműködnek a Győri Nemzeti Színház művészei.