Győr+
2018.01.17. 16:50

Örömtáncot járnak a győri nyugdíjasok

Vidám csevely, nevetés tölti be a Generációk Háza tükrös termét szerdán délelőtt, amikor ellátogattunk a Szenior örömtánc foglalkozásra. Varga Katalin oktató beszélgetés helyett invitál, próbáljuk ki magunk is, milyen nagyszerű elfoglaltság az örömtánc.

A harminc résztvevő közül egyetlen férfit látunk, ő is most jött először, a korosztály az 50 évestől a 90 évesig terjed. A hölgyek felveszik elegáns táncos, vagy éppen kényelmes cipőiket és izgatottan várják a kezdést. Katalin arról beszél, hogy a senior örömtánc már 45 éve ismert a nyugat-európai országban, de hazánkban csak nemrég jutott el. Amikor ő először hallott róla, rögtön jelentkezett, elvégzi a szükséges oktatói tanfolyamot.

Ez a táncfajta talán azért örvend nagy népszerűségnek, mert nincs szükség sem táncpartnerre, sem előzetes tánctudásra. Katalin szerint a kíméletes sporttevékenységen és agytornán túl a legnagyobb jelentősége az, hogy kiszakít az otthoni, magányos tespedésből, lehetőséget ad arra, hogy valaki átérezze a tánc adta örömöt és boldogságot, szabadságot ad, mert nem kényszerít párt keresni, ugyanakkor mindenki átélheti a csoporthoz, közösséghez tartozás érzését is.

Közben indul a foglalkozás, először körtánccal kezdenek, az oktató megmutatja a lépéseket, majd gyakoroltatja a csoporttal a rövid koreográfiát, végül zenére eltáncolják. A koreográfiák egyszerűek, 3, vagy 4 lépéskombinációból állnak. Itt nem számít, hogy valaki mennyire ügyes, vagy „két ballábas”, a jókedv, a mozgás öröme a lényeg. A foglalkozás kétszer negyvenöt perces, különböző táncformák vannak, néha párban táncolnak, néha négyen, hatan, vagy éppen egy nagy körben mindenki együtt.

Sokunk nevében mondhatom, azért járunk ide, hogy jól érezzük magunkat, hogy testileg-lelkileg feltöltődjünk, rendbe tartsuk a fizikai és mentális állapotunkat. Én már a kezdetektől járok, ezt a mozgásformát a fővárosban ismertem meg nálam terápia jelleggel alkalmazták. Az sem utolsó szempont, hogy a foglalkozások ingyenesek – mondja Szabó Katalin rokkantnyugdíjas.

Az oktató ehhez hozzáfűzi, a győri önkormányzat a Győriek Egészségéért Közhasznú Egyesület a “Légy ott ” projekt keretén támogatja a szenior örömtáncot – ezért lehet még idén ingyenes a program. Varga Katalin azt is elárulta, szeretne olyan örömtánc csoportot is indítani, amelyben kortól függetlenül, bárki részt vehet, hogy élvezhesse a zene és a mozgás nyújtotta életörömöt.

 

Földvári Gabriella

Fotó: O. Jakócs Péter