Ostya sül a Káptalandombon

Győr+
2015.07.13. 17:56

Naponta összesen 11 ezer darab ostyát sütnek a káptalandombi Egyházmegyei Hivatal ostyasütő üzemében, a munka nagy részét, hagyományosan, kézzel végzik.

Éppen tizenöt éve annak, hogy a káptalandombi Egyházmegyei Hivatal épületében megnyílt az ostyasütő üzem. Jenei Lászlóné Marika és két munkatársa naponta összesen 11 ezer darab ostyát süt ki, a munka nagy részét, hagyományosan, kézzel végzik.

 

 

Az ostyasütés korábban a papok és szerzetesek, esetleg a kántor vagy a sekrestyés feladata volt. Győrben a háború előtt az orsolyita nővérek készítettek ostyát, majd az 50-es évektől civilek vették át a munkát, városunkban a Papi Szeminárium épületének alagsorában működött a sütöde.

Marika beavat a kovásztalan kenyér előállításának titkába. A recept egyszerű, győri vízből és csornai búzalisztből palacsintatészta állagú masszát kevernek.

 

 

A masszát vagy a kerek sütőlapokra öntik, vagy az új modern sütőgépben pár perc alatt sütik meg. Az 1936-ból származó ostyasütőn különböző liturgikus minták is vannak. Ilyet is sütnek kérésre, ünnepekre.

 

 

A  kihűlt lapokat átpárásítják, egy kifejezetten erre a célra gyártott párásító szekrényben.

 

 

Így könnyebben kivágható belőle a kerek forma, nem fognak töredezni, amikor a lábbal hajtható vágógép segítségével kivágják az ostyákat.

 

 

A lapocskákat kiszárítják, átválogatják és csomagolják. Naponta hat kiló lisztből 10 ezer darab kicsi és 1 ezer darab nagy ostyakorongot készítenek.

 

 

A nagyméretű ostyát a lelkipásztorok használják a szentmiseáldozat bemutatására. Vadonatúj vágógépet is kapott a műhely, a szakemberek egyelőre még a pontos beállításon dolgoznak, hogy megfelelő legyen az ostya széle, ne töredezzen, ne legyen morzsalékos.

Marika azt mondja, nem csak a Győri Egyházmegye templomait látják el, hanem érkeznek megrendelések Szombathelytől, Szegeden át, a Felvidékig, sok templomból.

 

 

A lisztérzékeny gyermekek számára Rómából hozatják a gluténmentes ostyát. Aki a gyógyszerét csak ostyával tudja bevenni azt is szívesen kiszolgálják, hiszen gyógyszertárban már nem kapható az orvosi pasztilla.

 

 

Marika a hagyományokról is mesél, például arról, hogy a Szent Imre templom, elsőáldozó gyermekei, a saját őrölt búzájukat hozzák a műhelybe, és együtt készítik el számukra az „első áldozás” ostyáját. A decemberi családvasárnapra pedig a plébániákon a családok egy nagy, mintás ostyát kapnak ajándékba.

 

 

A Győri Egyházmegyei ostyasütőben szívesen látott vendég mindenki, van is érdeklődés, az óvodásoktól, a nyugdíjasokon át, a külföldi vendégekig számos érdeklődő felkereste már a műhelyt, hogy megismerje, hogyan is készül, ahogy a katolikus liturgiában képletesen mondják, „Krisztus teste”.

 

Szerző: Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor