Otthonunk: Marcalváros

Győr+
2014.07.20. 10:32

Városunk az elmúlt esztendőkben jelentős fejlődésen ment keresztül. Számos nagyberuházás valósult meg, és zajlik napjainkban is. Cikksorozatunkban Győr városrészeibe látogatunk, hogy megnézzük, miként érintette a fejlődés az egyes lakókörnyezeteket.

A Marcalváros I-en és Marcalváros II-n történt elmúlt évekbeli fejlesztések a lakótelepek élhetőségének javítását szolgálták. A panelépületek energetikai felújítása mellett a parkolási nehézségeket is enyhítették, de szépültek a városrészek közparkjai, sőt új fiókkönyvtár is létesült. A panelos környezetben természetesen az egyik legfontosabb kérdés az épületek energiatakarékos felújítása, amely Marcalváros I. számos utcájában megvalósult, és a közelmúltban újraindult panelprogram keretein belül újabb lakótömbök következhetnek – kezdi Kovács Tamás, a városrész egyik önkormányzati képviselője. Borsi Róbert, Marcalváros I. másik képviselője hozzáteszi, a felújítások során az egyedi arculatra is törekedtek, hiszen a megújult épületeken egységes házszámtáblák és a víz motívum utal a folyókról elnevezett utcákra és a marcalvárosiak összetartozására. A képviselők a másik jelentős fejlődési területként a zöldövezetek megújítását jelölik meg.

 

 

 

„A városrészben számos kitűnő játszótér található, sőt itt épült meg a Csibész liget is. Ezek a parkok nem csupán a gyerekeknek, de a felnőtteknek is kikapcsolódási, találkozási lehetőséget nyújtanak” – emeli ki Borsi Róbert. „A városrészben található Kovács Margit-iskolában tanító tanáremberként fontosnak tartom azt is hangsúlyozni, hogy az önkormányzat évről évre segíti az óvodákat és az iskolákat, hogy a fiatalok nevelési, oktatási körülményei egyre jobbak legyenek. A város a kicsik mozgáslehetőségeire is kiemelt figyelmet fordít, a körzetben már három óvoda is rendelkezik bekerített műfüves focipályával” – hangsúlyozza Kovács Tamás.

 

Borsi Róbert hozzáteszi: az iskola épületében is évről évre több millió forintos „extra” beruházást sikerül megvalósítani. Az előadóterem új színpadot, hangosítást és zajvédő falat kapott, kiépült az épület beléptető rendszere, a további biztonságra pedig távfelügyelt kamerarendszer figyel. A nyári hónapokban a teljes épületet lefedő WiFi hálózatot is kiépítik, melynek köszönhetően a tanórákon már online tartalmak is színesíthetik a tanuláshoz szükséges eszköztárat. Az idei év nagy feladata még az épület előtti tér felújítása, melynek tervezése a napokban fejeződött be.

 

„Természetesen a legnagyobb problémát nálunk is a parkolás kérdése okozza. Folyamatosan keressük a lehetőségeket az új parkolóhelyek kialakítására, persze mindezt úgy kell tennünk, hogy azok ne menjenek a zöldterületeink rovására. A legutóbbi jelentős fejlesztés az Ikva utca 34–48. előtti területen kialakított kilencven parkolóhely, amelyek az itt élők szabályos parkolását teszik lehetővé.” A városrész két fiatal képviselője abban is egyetért, hogy a lakótelepeken kiemelt kérdésként kezelendő a közbiztonság. Ennek érdekében folyamatos kapcsolatban állnak a rendőrséggel, és a városrészben működő Arrabona Polgárőr Egyesülettel is. Az elmúlt években négy köztéri kamera került ki a városrészbe, amelyeket júliustól három újabb követ. „

A célunk az, hogy az itt élők nyugalmát megzavaró jelenségek teljesen kiszoruljanak Marcalvárosból, hiszen a közbiztonság talán a legfontosabb kérdés egy terület élhetősége szempontjából! – hangsúlyozza Borsi Róbert, aki hozzáteszi, öröm látni, hogy egyes lakóközösségek igazi összetartásról tesznek tanúbizonyságot, lakóközösségi bált szerveznek, karácsonyi díszkivilágítást készítenek, gondozzák közvetlen környezetüket.

 

A pályázati projektből megvalósított Lakossági Információs Szolgáltató Irodák pedig számos, érdekesebbnél érdekesebb programot kínálnak, illetve működtetik közösségi tereiket. Marcalváros II-n is az élhetőség kérdését tartja szem előtt Rózsavölgyi László önkormányzati képviselő. A két városrész között egyébként az egyik legfőbb gyalogos kapcsolatot az aluljáró jelenti, amelyet néhány éve gyönyörűen felújítottak, és a körzetben tanuló diákok műalkotásaival díszítettek.

 

 

„Képviselői munkám során arra törekszem, hogy az itt élők minél jobban szeressék ezt a városrészt. Ennek érdekében tettük vidámabbá az aluljárót, ezért újítottuk fel a kiserdei futópályát, és – talán a legfontosabb, hogy – ezért alakítottuk ki a városrész központi terét is. A 2012. év végén elhelyezett „játszó kislány” szobránál, az előtte kialakított ugróiskola és ivókút, valamint a környezet megszépítése révén olyan közösségi tér jött létre, amely városrészünkből addig hiányzott. Ma a találkozások és a jóízű beszélgetések helyszíne.” A képviselő hozzáteszi, hogy nem csak a tér, de annak környezete is jelentős fejlődésen ment keresztül. A tavalyi év végére például a szomszédos Mécs László úti háziorvosi rendelő újult meg, így hatezer ember számára váltak kellemesebbé a gyógyulás feltételei. Az elmúlt években a panelprogramból is sikerült kivenni a részüket a marcalvárosiaknak, ennek köszönhetően újabb ötszáz lakás vált energiatakarékosabbá, komfortosabbá. Az otthonosságot szolgálja az az intézkedés is, hogy megtisztították, kifestették a Borsos Miklós utca épületeinek korábban sötét átjáróit.

 

 

„Nem csak az itt élők, de minden győri számára nyújtanak szórakozási lehetőséget a megújult augusztus 20-i programok, emellett pedig gyakori vendégeink a cirkuszok is. A cirkusztér kiépítésével az előadások kulturált környezetben valósulhatnak meg.” A gyermekek számára is több fontos fejlesztés történt, hiszen megújultak a játszóterek, a Sün Balázs Óvodába járók pedig műfüves kispályán sportolhatnak. A tervek között egyébként műfüves nagypálya kialakítása is szerepel, ami a Krúdy-iskola mögött valósul meg. Rózsavölgyi László a közlekedési fejlesztések közül az új bevásárlóközpont előtti kereszteződés lámpás csomóponttá alakítását emeli ki, mert így a megnövekedett forgalmú kereszteződés biztonságosabbá, az áthaladás pedig egyszerűbbé vált.

 

„Jövőbeni terveim között szerepel a Marcal-tó igazi szabadidőközponttá fejlesztése. A tó és közvetlen környezete nagy lehetőségeket rejt magában, reményeim szerint sikerül ezeket kiaknázni, és akkor egy az egész város számára vonzó kikapcsolódási lehetőséggel gazdagodna városrészünk.” Folytatni szeretnénk a főterünk további fejlesztését, a játszótereket sporteszközökkel kívánjuk bővíteni, a kiserdei futópálya pedig alkalmas lehet egy igazi sportcentrum kiépítésére is.

 

Győrplusz

Fotó: O. Jakócs Péter, Marcali Gábor