Otthonunk: Sziget, Újváros és Pinnyéd

Győr+
2014.05.24. 08:02

Városunk az elmúlt esztendőkben jelentős fejlődésen ment keresztül. Számos nagyberuházás valósult meg, és zajlik napjainkban is. Új cikksorozatunkban Győr városrészeibe látogatunk, hogy megnézzük, miként érintette a fejlődés az egyes lakókörnyezeteket.

Sziget és Újváros napjainkban jelentős átalakuláson megy keresztül, nemcsak az újvárosi rehabilitáció, de a 2017-es győri rendezésű Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválhoz kapcsolódó beruházások is újra fókuszba helyezik Győr egykor szebb napokat látott területét. Az önkormányzat hosszú távú törekvése, hogy e két városrész újra Győr ékszerdobozává váljon, Pinnyédet pedig ma is a nyugalom szigeteként emlegetik…

 

Az egykoron gazdag és rendezett városrészek az előző rendszer idején enyészetnek indultak. 2006-tól kezdve, 2010-től pedig különösen intenzíven számos városi döntés szorgalmazza, hogy ismét Győr meghatározó területévé váljanak. Az első nagy lépés az önkormányzat saját beruházásában megvalósult Jedlik-híd és a hozzá kapcsolódó úthálózat megépítése volt, amely nem csak a városközpont tehermentesítését szolgálta, de közvetlen közúti kapcsolatot nyitott Révfalu és Sziget között. A második jelentős tényező az újvárosi szociális városrehabilitáció megindítása volt, amelyet az önkormányzati önerő mellett az unió 1,1 milliárd forinttal támogat – hangsúlyozza Fekete Dávid alpolgármester, a terület egyik önkormányzati képviselője, az Újvárosi Részönkormányzat elnöke. „Fontosnak tartom kiemelni, hogy itt nem csupán épületek, közterületek felújításáról van szó, hanem olyan programokról, amelyek segítik az itt élő hátrányos helyzetű emberek életét. Nagy dolog, hogy számos új funkciót kapott a Bercsényi liget, hogy egyre több Kossuth utcai ház tündököl régi fényében, hogy a templom és az iskola is megszépül, de legalább ekkora eredmény, hogy az úgynevezett softelemekkel hozzá tudunk járulni a lakosság fejlesztéséhez képzettségi, egészségi vagy épp környezettudatossági szempontból.” A program keretében a Bercsényi liget is teljesen átalakult, a fiatalok számára KRESZ-park, az időseknek pihenőliget létesült. A sportolást egy műfüves focipálya szolgálja. A tér ma már nem szétválasztja, hanem összeköti Szigetet és Újvárost, valamint az itt élő embereket. „Emellett igyekeztünk a városrész lakóutcáit is felújítani, így készülhetett el a Sütő és a Tél utca is.”

 

A harmadik elemként egy igazán nagy falatot említhetünk, ez pedig a 2017-es olimpiai fesztivál. A győri olimpiai központ fejlesztése már meg is kezdődött Szigetben, jelenleg a városi versenyuszoda építése zajlik, és ősszel már birtokba is vehetik a győriek az ötvenméteres versenymedencét is magában foglaló létesítményt – emeli ki Szeles Szabolcs, a terület másik önkormányzati képviselője. „Sokan még nem is érzik, hogy mekkora esemény közeleg! Ha belegondolok, hogy szeretett városunkban, azon belül is épp Szigetben lobban majd fel az olimpiai láng, még ma is beleborzongok!” A rendezésből egyébként a város hosszú távon is profitál, hiszen az állami támogatással megépülő létesítmények, az uszoda mellett a teniszközpont, a judo- és a tornacsarnok, vagy épp az atlétikapálya itt maradnak nekünk, és Győr sportját erősítik, a fiatalok lehetőségeit szélesítik. Az említett három nagy projekt mellett persze kisebb léptékű, de az itt élők mindennapjait jobbá tevő fejlesztések is történnek. Elég csak a közbiztonság javítására tett intézkedésekre gondolni. A közelmúltban új rendőrségi iroda nyílt a Köztelek utcában, és a közterületi kamerarendszer bővítése is folyamatos – teszi hozzá a képviselő. Kiemelten fontosnak tartom, hogy a Szent Rókus-plébániatemplom felszentelésének 300. évfordulójára a roppant elhanyagolt Simor János püspök tere is túl van a felújítás első fázisán, a templom pedig díszkivilágítást kapott. Mint mondja, a lakóutcaprogram keretében számos utca újult meg, a Radnóti út 1-es főúthoz történő kikötése pedig jelenleg is zajlik.

 

 

A fejlesztések sorából nem szabad kifelejteni, hogy a Jedlik híd megépítése után három évvel az önkormányzat újabb műtárgyépítést valósított meg saját erőből, ez pedig a Szigetet Pinnyéddel összekötő híd, amelynek kapcsolódó útja kialakítás alatt áll. Ez az új kapcsolat könnyebben elérhetővé teszi a nyugalom szigeteként is emlegetett Pinnyédet úgy, hogy közben felesleges forgalmat sem terhel a városrészre, ráadásul Sziget és Újváros szempontjából is stratégiai fontosságú, várhatóan átadása után forradalmian megváltoztatja a környék közlekedési szokásait.

 

Az állami támogatás nem csak az olimpiai fesztivált érinti, hiszen a kormányzat 4,7 milliárd forinttal támogatja a Rába menti evangélikus épülettömb teljes felújítását. A lutheránus sziget esetében sem csupán megszépülésről van szó, de bővítik a szeretetház férőhelyeit, új óvodaépület, az iskolához pedig új tornaterem épül, sőt egy új kollégium is a tervek között szerepel. Az Insula Lutherana 2017-re, a reformáció 500. évfordulójára készül el, és utána a győriek előtt is megnyitják a számtalan kincset rejtő épületegyüttest.

 

Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy a város ezen területeit képviselhetjük, hiszen amiket megálmodtunk, azokat sorra láthatjuk valóra válni. Sőt, még talán kicsit többet is annál! Győr e területe nagy lehetőségeket rejt magában, ezeket szeretnénk megfelelően kiaknázni – mondja Fekete Dávid, Szeles Szabolcs pedig hozzáteszi, Sziget és Újváros rehabilitációja nagyon nehéz, de annál nemesebb feladat. „Ma még talán kicsit kopott, de rendkívül értékes városrészekről beszélünk. Visszaadni régi fényüket, méltóságukat, ez a mi feladatunk!”

 

Papp Zsolt

Fotó: O. Jakócs Péter