Párbeszéd Európa jövőjéről
Polgárainak részvétele nélkül nem építhető fel az Európai Unió, ezért lett 2013 a polgárok európai éve, s indult útjára Brüsszelből a Párbeszéd Európa jövőjéről című rendezvénysorozat. A tavaly december óta zajló vitafórumok első magyarországi helyszíne Győr volt, az elmúlt hét derekán közel kétszáz érdeklődő találkozhatott az iparkamara nagytermében Andor László uniós biztossal, Őry Csaba európai parlamenti képviselővel, valamint Győri Enikő EU-ügyekért felelős államtitkárral.
A fórum a házigazdák köszöntőivel kezdődött, elsőként Fekete Dávid, Győr alpolgármestere beszélt arról, hogy uniós csatlakozásunk forrásokban és fejlesztésekben gazdag, új fejezetet nyitott a város életében. Kara Ákos, a megyei önkormányzat alelnöke a jövőről szólva azt hangsúlyozta, a hazánkba érkező uniós támogatások javának a munkahelyteremtést és a gazdaság élénkítését kell szolgálnia. Mikóczi Antal kamarai alelnök annak a reményének adott hangot, hogy a fórum hasznára lesz a megye uniós piacokra törekvő vállalkozóinak is.
A többnyire fiatalokból álló győri közönségnek Viviane Reding képes üzenetet küldött, az Európai Bizottság alelnöke arra biztatott mindenkit, hogy élvezze uniós polgári jogait és használja ki a fórum nyújtotta lehetőséget, mondja el véleményét az Európai Unióról. Ez meg is történt, de előbb Andor László beszélt arról, hogy a magyarokat a jövő tavaszi választások előtt egészen más kérdések foglalkoztatják, mint tíz évvel korábban, a csatlakozáskor. Akkor az volt az érdekes, mit kapunk az uniótól, most, egyenrangú tagországként az, milyen lesz a jövő Európája, mit bízhatunk a közösségre és miben ajánlatos védeni önállóságunkat.
Az öt éve tartó pénzügyi és gazdasági válságból az unió nem talált kiutat, ami elsősorban a fiatal korosztályt viseli meg. A munkanélküliség a 25 év alattiak körében 40 százalékkal, 5,5 millió főre emelkedett. Hasonlóan rossz a helyzet Magyarországon, bár nálunk az idei második negyedévben a munkanélküliek 449 ezres létszáma 23 ezerrel volt alacsonyabb, mint a tavalyi azonos időszakban. Andor László szerint az emberek első számú kívánsága a munkahely, az unió nyújtotta mobilitást már a gazdagabb országokban élők is értékelik. Az uniós biztos az integráció egy másik nagy vívmányát, a tőke szabad áramlását Győr példájára hivatkozva dicsérte, hozzáfűzve, hogy a gyengék a kohéziós politika jóvoltából zárkózhatnak fel, juthatnak támogatáshoz.
Egy friss felmérés szerint az unió tíz polgárából hat érzi magát valóban az Európai Unió polgárának. Ugyanennyien szeretnének többet megtudni az őket megillető jogokról, miközben a megkérdezettek kevesebb, mint fele tudta, melyek ezek. A felmérésből az is kiderül, hogy az európaiak az EU legnagyobb vívmányának az áruk és szolgáltatások szabad mozgását tartják. A többség bizakodó az EU jövőjét illetően, s az európaiak kétharmada gondolja azt, hogy az EU szava számít a világban. Az euróövezetben élő válaszadók körében közel kétharmados a közös valuta támogatottsága.
A nézőtéren és a színpadon ülők győri párbeszéde számos témát érintett. Volt, aki azt kérdezte, mikor lesz havi 60ezer forintjából uniós nyugdíj, más arra volt kíváncsi, hogyan kerülhetne több uniós pénz a kisvállalkozókhoz, megint mások a kis tagországok hátrányos helyzetét, vagy éppen egyes magyar képviselők magyarellenes brüsszeli beszédeit sérelmezték. Mindenki a saját sorsa szerint viszonyult az Európai Unióhoz, s mindenki választ kapott Andor Lászlótól, Őry Csabától vagy Győri Enikőtől. A vitavezető Bombera Krisztina a közönséget kérdezte. A szavazógépes válaszok szerint a fórumon megjelent győri polgárok többsége gondolja úgy, hogy a tagországok eredményesen segítik egymást, egyebek között a munkanélküliség leküzdésében. Ugyanakkor 61 százalék nem hiszi el, hogy véleményére kíváncsiak Brüsszelben, s 71 százaléka nem bízik abban, hogy az Európai Unió meg- erősödve kerülhet ki a válságból.
Az uniós polgár alapjogai
A szabad mozgáshoz és letelepedéshez, az állampolgárság szerinti megkülönböztetéstől való mentességhez való jog. A választáshoz és a választhatósághoz valójog. Petíciós jog. Az ombudsmannál panasztételi jog. A konzuli védelemhez való jog. Új bizottsági jogalkotási javaslat kidolgozásának felkérésére irányuló jog.
Gaál József
Fotó: O. Jakócs Péter