Parkolóházat építenének az Ifiház helyén a belvárosi kereskedők

Győr+
2015.05.21. 12:20

A Győri Bevásárló Utcák Alapítvány arra kéri a polgármestert, hogy amikor az Ifjúsági Ház épületének hasznosításáról dönt, vegye figyelembe, hogy ők egy több szintes parkolóház építését javasolják, illetve támogatják. A megyei kereskedelmi és iparkamara alapítványának tagjai sajtótájékoztatón jelentették be, hogy ezt alátámasztandó, a közelmúltban 231 aláírást gyűjtöttek a belvárosi üzletek tulajdonosaitól. Az aláírók szerint a fejlesztés megvalósulásával növekedne a forgalmuk, és így továbbra is biztosított lenne a városrészben dolgozó mintegy ezer fő munkahelye.

 

Nem új keletű probléma, hogy a forgalomhoz képest kevés a parkolóhely a Belvárosban, ennek megoldására pedig többek között újabb parkolóház építésére lenne szükség – erre hívta fel a figyelmet minapi sajtótájékoztatóján a Győri Bevásárló Utcák Alapítvány kuratóriumának két tagja, a megyei kereskedelmi és iparkamara titkárának társaságában. Az alapítvány – amelyet 2006-ban azzal a céllal hívtak életre, hogy kiálljon a belvárosi kereskedők, szolgáltatók érdekeiért – képviselői szerint nemcsak a történelmi városrészben üzlettel rendelkező vállalkozókat, hanem a lakosságot is bosszantja, hogy nehezen találnak helyet autójuknak Győr szívében. Farkas Szilárd ezzel kapcsolatban kiemelte, a Jókai és a Révai úti parkolóházak mintegy 260-260 férőhelyét is beleszámítva, összesen 3537 parkoló van a Belvárosban, ennél viszont jóval többre lenne szükség. Hozzátette, ha például egyszerre van valamilyen program a színházban és a Richter Teremben is, az máris 1700 főt jelent, akiknek többsége biztosan gépjárművel érkezik majd a helyszínre. Rámutatott arra is, hogy véleménye szerint lényegében mindegy, hogy mennyibe kerül a parkolás, mivel fizikailag nincs más lehetőség, igénybe veszik azt az autósok.

 

 

Az alapítvány két javaslattal is élt a probléma kezelésére. Az egyik a Petőfi-híd lábánál lévő, maximálisan kihasznált P+R parkoló bővítése lenne: a volt korcsolya pálya helyét szeretnék, ha bevonnák a megállóhelyek sorába. A másik pedig az Ifjúsági Ház helyén létrehozott parkolóház lenne. Ezzel kapcsolatban Obertolné Horváth Tímea megjegyezte, a belvárosi üzlettulajdonosokkal beszélgetve arra jutottak, hogy csak úgy tudják felvenni a versenyt a közelben lévő nagy bevásárlóközponttal, ha hasonlóan jó lehetőséget biztosítanak a vásárlóknak a parkolásra. Ezért lenne szükség a Belváros szélén egy parkolóházra, erre pedig a környék adottságait ismerve, sok más lehetőség nincs, csak az amúgy is kihasználatlan Ifiház helyén. Farkas Szilárd ehhez még hozzátette, az Árpád úti épülethez közel vannak a kulturális és turisztikai központok, az üzletek és az 1-es számú főút is, így a Budapestről érkezők, illetve az átmenő forgalom is könnyen meg tudná közelíteni a parkolóházat.

Az alapítvány képviselői egy kérdőíven is felmérték, hogy mi a véleménye a kereskedőknek a javaslatukról. Dinnyés Előd, a kereskedelmi és iparkamara titkára elmondta, a dokumentumot 231-en írták alá, a listát pedig egy levél kíséretében eljuttatták a polgármesterhez is. Az alapítvány azt kéri Borkai Zsolttól, hogy amikor döntenek az Ifjúsági Ház hasznosításáról, vegyék figyelembe a helyi vállalkozók érdekeit, véleményét is. A sajtótájékoztató után a kamarai titkár lapunk érdeklődésére megmutatta a városvezetőnek címzett levelet is, amelyben az alapítvány képviselői többek között így fogalmaznak: „Meggyőződésünk, hogy a fejlesztés hatására üzleteink forgalma jelentősen növekedne, s ezáltal a Belvárosban jelenleg dolgozó közel ezer fő munkahelye továbbra is biztosítottá válna, sőt további bővítésekre, újabb munkahelyek létrehozására is lehetőségünk lenne. A parkolóház kialakítása a belvárosi kereskedőkön kívül a város gazdasági helyzetére is pozitív hatást gyakorolna, mivel az így megnövekvő vállalkozói bevételeken keresztül a tőlük befolyó helyi adó mértéke is növekedne.”

Farkas Szilárd végezetül elmondta azt is, ő 1983 és 1987 között dolgozott az Ifiházban, ahogy emlékszik, állandó gond volt, hogy a környéken lakókat zavarta a kiszűrődő zene vagy a fiatalok hangoskodása. Obertolné Horváth Tímea ehhez hozzátette, sokakat, így őt is fűzi nosztalgia az épülethez, de „kinőttünk már az első diszkóból, a mai korral kell lépést tartanunk ”- fogalmazott. Megjegyezte azt is, ők azt szeretnék, hogy ne politikai alapon szülessen döntés, hanem úgy, hogy az a belváros hosszú távú érdekeit szolgálja.