Győr+
2011.12.03. 10:54

Piroska mozdony és Napsugár a karácsonyi vásáron- Hangulatjelentés

Hideg van, köd szitál, jól esik a forralt bor a melegítő lámpák alatt a Széchenyi téren, A hangfalak magyar karácsonyi dalokkal, a színes lámpák a Lloydra festett fényekkel teremtenek fenyőillatú hangulatot az ádventi estében.

A győri karácsonyi vásárról, ünnepi térről, színes sokadalomról azt mondja a tervezője, megálmodója és megvalósítója, Vidos Tibor, hogy az idei látványokkal főképp a gyerekeket akarták idecsalogatni. Nézelődésünk közben rájöttünk, hogy a felnőttek is hamar gyerekké változtak a hangulatos Széchenyi-téren.

– Üljetek fel!- agitál a kerti vasút üzemeltetője pár perccel a zárás előtt.

– Nem, nem. El sem bír a szerelvény – szabadkozunk.

– Dehogynem, üljetek fel!

Gyanakodva körülnézünk, ki látja, de aztán felültünk a Piroska nevű mozdony kocsijára. Szerencsére nemcsak mi voltunk azok, akik először vonakodtak, mert „túl öregnek” érezték magukat a kis mókára, de végül nem hagyták ki a lehetőséget. Az unokáikkal vonatozó nyugdíjasok sem bánták a gyerekekkel átélt közös örömet.

A vasúttörténeti park az önkormányzat kérésére kimondottan a győri karácsonyi vásárra építette ezt a sínpályát.. Ez az első alkalom, hogy nemcsak Budapesten utaztatják az érdeklődőket, hanem más helyszínre is kitelepednek. A 200 forintos jegyet egy felvidéki fiú diákmunkásként adja – a Széchenyi István Egyetem harmadéves gépész hallgatója, diákszállón lakik Győrben -,óránként ötszáz forint a bére. Kicsit piros az arca a hidegtől, de élvezi, amit csinál, remekül szót ért a gyerekekkel. Azt mondja, hétköznap általában 300, hétvégén ezer jegy fogy el, a megnyitó napján pedig összesen ezerkétszázan ültek fel a vonatra.

Balogh Gábor

– Nem gondoltunk volna, hogy ekkora sikere lesz- veszi át a szót a Budapesten tárlatvezetőként dolgozó masiniszta, Balogh Gábor. – Tíz-tizenkét kicsi gyerek fér fel a Piroskára – amely most, az ünnepi alkalomból karácsonyi díszletben utaztat – , leginkább a négy-öt éves gyerekek szeretik, de a kissebbek is szívesen felülnek a szülőkkel. Örülünk, hogy elkészítettük ezt a sínpályát, mert más eseményen is fel tudjuk majd használni.

Serényi Gergely, a vasúttörténeti park másik tárlatvezetője arról beszél, hogy a kerti vasút népszerű az egész világon. A legnagyobb hagyománya Svájcban van, főleg a Genfi tó mellett zakatol sok kis szerelvény. Már Magyarországon is vásároltak tehetős magánszemélyek a drága mozdonyból.

A Széchenyi-tér Piroskája két akkumulátorral működik, de a fővárosi parkban található még gőzmozdony is. Az ottani kanyargós pálya egy kilométer hosszú, ezt a távot négy-öt perc alatt teszi meg a vonat.

– A legidősebb masinisztánk egy 81 éves bácsi- mondja Serényi Gergely.

A Széchenyi téri szerelvényen is utazott nagymamájával a három éves Bence, de most a vasút terepasztalán robogó vonatokat csodálja. Bencét Sopronból hozták el győri nagyszüleihez, s nagyon élvezi a sok látványosságot, amit lehet, azt ki is próbál.

– Nem szerettük volna megismételni a tavalyi lézerjátékot, idén főleg a gyerekeket akartuk kicsalogatni a meleg szobából. Úgy látszik, sikerült – mutat körbe a téren Vidos Tibor, a Győri Balett műszaki vezetője, a Széchenyi-téri karácsony látványtervezője, forgatókönyv-írója.

– Mint mondja, bármerre járt a világban, a karácsonyi vásárok egyik közkedvelt játéka a körhinta volt, noha ennek aztán nincs igazából köze az ünnephez. Úgy döntöttek, a győri térre is telepítenek egy körhintát, a nemrég a bezárt pécsi vidámparkból tudtak is idehozni.

– A terepasztalt egy magángyűjtő vasutas ember, a sínpályát pedig a vasúttörténeti park segítségével hozták létre. A karácsonyi hangulatot egy kilenc perces, erre az alkalomra alkotott film is szolgálja, amit minden órában megcsodálhatnak.

A téren fölállított óriási mesekönyv egyik jelenetében Hófehérke mellett Napsugár, azaz Baráth Sára Napsugár fényképezteti magát a különböző mesefigurákkal, köztük Vukkal is. A győri, 6 éves kislány édesanyjával, Németh Tímeával jött ki a Széchenyi térre.

– Az idei tér sokkal jobban tetszik nekem. Több a gyerekprogram és látnivaló. Már többször kisétáltunk ide, s még jönni is fogunk, főleg, ahogyan Sárát ismerem – mondja az anyukája.

A Baross úton kidíszített faházak sorakoznak: árulják a zsíros kenyeret, a forralt borokat, a puncsot, és söröket, szőrös sapkákat, kesztyűket, táskákat, szív alakú párnákat, pöttyös bögréket. Az egyik faháznál kecsketejből készült szappant árulnak.

– Hát ennek nincs jó szaga- fintorog egy nézelődő

– Nem a gyümölcsös, friss illata miatt lesz gyógyhatása egy szappannak, hanem az összetevői miatt- indokol az eladó, Borbély Gergely, aki Balatonfüredről érkezett. Az idei vásárra nemcsak ajándéktárgyakat, hanem kecsketejből készült szappanokat is hozott.

– Győrben nem volt ismert ez a termék, sokan kérdezték tőlem milyen szappan ez, habzik-e egyáltalán. Kipróbáltam nekik, megnyugodtak, hogy habzik is – mondja.

– Miért pont kecsketejből készítették?- kérdezem

– Mint tudjuk már Kleopátra és Sissy hercegnő is tejben fürdött, abban szépítette a bőrét. . Ez a szappan nem tartalmaz vegyi anyagokat, nem szárítja ki a bőrt. Számos gyógynövényes fajtája van már, különböző gyógyhatásokkal, különböző problémák kezelésére.

– Nekem fáj a derekam. Arra mit tud ajánlani?- érdeklődik bizalmatlanul a még derékfájdalmakhoz elég fiatal fiú.

– A rozmaringosat. Nézze meg, ott a leírása.

A fiatal fiú egy rozmaringos kecsketejből készült szappannal távozott haza, Sopronba.

Koccannak össze a forralt borral megtelt poharak, szerelmesek ölelkeznek a „Most múlik pontosan” dallamára, melyet egy Mikulás-sapkás ember hegedül nagy átéléssel, világítanak a fények, érezni a sült gesztenye illatát.

Karácsony közeleg, ilyenkor a téli szürkületben is színesebb a világ.

Kovács Veronika