Presztízs TOP 100: nyugaton a helyzet változatlan
A Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a NAV Nyugat-dunántúli Regionális Adó Főigazgatósága és a Lapcom együttműködésében ismét megjelent a megye gazdaságát részletesen elemző Presztízs TOP 100 kiadvány. Szerencsére nyugaton a helyzet változatlan, a megye gazdasága erős és jól telesít.
Zala megyéből talán két cég férne be a megyei TOP 100-as listába – érzékeltette Horváth Szabolcs, a NAV megyei igazgatója azt a hétfői bemutatón, hogy Győr-Moson-Sopron megye továbbra is őrzi kedvező helyét a magyar gazdaságban, köszönhetően a járműiparnak, amely régóta húzóágazat.
Örömteli az is, hogy nyolc és fél százalékkal, 5255,3 milliárd forintra nőtt tavaly 2014-hez képest a Győr-Moson-Sopron megyei cégek nettó árbevétele, amelynek több mint hetven százaléka a feldolgozóiparban, ezen belül járműgyártásban keletkezett. A TOP 100 erősségére jellemző, hogy a nettó árbevétel 74,4 százalékát a kiadványban szereplő száz legnagyobb árbevételű megyei vállalkozás adja.
A lista élén természetesen az Audi Hungaria Motor Kft. áll. Második a mosonszolnoki SMR, majd az E-ON, a Dana, a Nemak, a Heineken, a BOS, az Alcufer, az Új Ház Építőanyag Kft. és a Velux alkotja az első tízet. Közülük öt győri székhelyű, Győrben fizet iparűzési adót.
Ugyancsak a győri cégek uralják a foglalkoztatotti listát, itt ugyancsak öt győri vállalkozást találunk. Nem meglepő, hanem megszokott, hogy ezt a listát is az Audi Hungaria vezeti. Második a Pannon-Works Iskolaszövetkezet, hetedik az E-ON, kilencedik a Nemak, tizedig pedig a Rába Futómű.
A megyének nem csak az a sajátossága, hogy erős a járműipara, hanem erős az export is. Az értékesítés hetven százaléka, 3523 milliárd forint exportból származik, amely 2014-hez viszonyítva 10,2 százalékkal bővült. A belföldi értékesítés 5,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – tudtuk meg a sajtótájékoztatón.
A sok hasznos adatot felvonultató kiadványt, s a megjelenéshez társuló évtizedes együttműködést a NAV nevében dr. Horváth Szabolcs megyei igazgató, a kamara nevében Pintér-Péntek Imre elnök, a Lapcom nevében pedig Nyerges Csaba, a Kisalföld főszerkesztője méltatta.
Koloszár Tamás