Barbár kezek emelték fel fegyverüket, hogy egy barbár eszme nevében 22 ártatlan embert lőjenek tömegsírba – mondta Áder János köztársasági elnök Abdán, a Radnóti emlékhelyen.
Radnóti halálának hetvenedik évfordulóján három napon át az abdaiak, irodalomtörténészek, művészek emlékeztek a költőre. Az út mellett fölavatták Melocco Miklós új Radnóti-szobrát, melyet azért kellett újra kifaragni, mert egy autós tavaly ősszel összetörte. A szobor és környezete költségeit Győr önkormányzata vállalta magára.
Abdán vasárnap délelőtt irodalomtörténészek vitatkoztak Radnóti utolsó útjáról. Csapody Tamás jogász, szociológus, kutató téziseként elhangzott az is: egyáltalán nem biztos, hogy Radnóti Abdán halt meg, szerinte erre nincsenek bizonyítékok. Abban megegyezésre jutottak a szakemberek, hogy a legendák eloszlatása miatt fontosak a pontos tények, de mindenekelőtt az számít: hogyan juthatott el egy ország, s a világ a történelmi tragédiáig, s miként lehet megelőzni, hogy hasonló szörnyűség előfordulhasson megint.
Többen gyalog érkeztek az Abdától 120 kilométeres távolságban található Szentkirályszabadjától Abdáig. Azon az úton, ahol a munkaszolgálatosokat terelték a keretlegények. Praznovszky Mihály irodalomtörténész, muzeológus, a zarándokút egyik vezetője elmondta: sok településen át iskolások kísérték őket. Megszólították a szembejövőket, a kocsmákban pedig verseket olvastak fel. Győrben egy olyan fiatal hölgy igazította útba őket, akinek az édesanyja Radnóti-díjas.
A tömegsírnál kialakított emlékhelyen Áder János köztársasági elnök mondott beszédet. Úgy fogalmazott: “Hetven évvel ezelőtt itt, Abdánál nem névtelen, darabra elszámolható bábukat lőttek tömegsírba, hanem embereket, akiknek neve, munkája, élethivatása, családja, szerelme volt. Magyarokat, akikkel egy nemzethez tartozunk. Bárhonnan is indultak, bármilyen istenben hittek.”
Áder János kijelentette: „Világos, egyértelmű szavakkal ki kell mondanunk, történelmünk szégyenének tekintjük azokat az időket, amikor államunk vezetői felhatalmazva érezték magukat arra, hogy vérgőzös eszméktől megrészegülve megtagadják a nemzetünkhöz tartozókat.”
Radnótiról azt mondta: lélekben egyetlen percre sem vált rabbá.
A koszorúzás után következett a nagy versmondás, Jordán Tamás Kossuth-díjas színművésszel együtt szavalták el Radnóti Miklós Levél a hitveshez című költeményét.
gyorplusz.hu
Fotó: Marcali Gábor