Radosza Attila grafikai kiállítása

Földvári Gabriella Fotó: Radosza Attila
2024.09.30. 14:01

Radosza Attila képzőművész, a Széchenyi Egyetem, Művészeti Kar egyetemi docensének grafikai kamarakiállítása szeptember 20-án nyílt meg az egyetem Új-Tudástér Aula karzatán.

Radosza Attila a festészettől visszatért a grafika műfajához, az akvatinta rézkarchoz, a kiállítás, az új kollekció, az impozáns anyag egy hosszú munkafolyamat eredménye.

„A 2023-ban elkezdett grafikai sorozatom egy hosszú festői korszakot követ és tartalmazza annak eredményeit is. Az akvatinta technikáját frissítem más technikák laza használatával, mint például gesztusos felfestékezéssel, a monotípia, a hidegtű technikájával.” –  mondta a képzőművész.

A „This is not a one bit massage” címet viselő tárlatot Révész Emese művészettörténész, az ELTE tanszékvezetője nyitotta meg, aki kiemelte: a képzőművész 1987-ben végzett grafika szakon és szinte azonnal megkapta a Kondor Béla- díjat. A 90-es évektől kitartóan festésszettel foglalkozott, a gesztusfestészettel majd az anyagokkal való kísérletezés jellemezte munkáit. A legfontosabb, azonban az, hogy egységes életművet mutat. 

Az alkotásokat nézve eszünkbe juthat a mozgás, a tánc és a zene is, nem véletlenül, hiszen Attila aktív zenész is. Láthatjuk, ahogy a művész a művön létrehozza a mozgás lenyomatát is – sok rétegben sok eszközzel munkálja meg a felületeket, hogy a gazdag látványok létrejöjjenek. Elképesztő technikai tudást és kísérletezés áll mögötte.” – mondta a művészettörténész.

A kiállítás október 4-ig látható az Egyetem tér 1. szám alatt.

Radosza Attila 1965-ben született Győrben. 1987-ben szerzett diplomát a Magyar Képzőművészeti Főiskola sokszorosító grafika szakán. Ebben az évben Kondor Béla díjat kapott, 1989-1992 között Derkovits ösztöndíjban részesült, 2006-ban pedig az Art Flexum Symposium díját nyerte el. 1998-2001 között posztgraduális tanulmányokat folytatott a Pécsi Tudományegyetem festő szakán, ahol Keserü Ilona volt a mestere. Ezzel párhuzamosan a göteborgi egyetem művészeti kurzusait látogatta. DLA fokozatát 2003-ban a Szabadság és korlátok a nonfiguratív festészetben című disszertációjával szerezte a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán. 1992 óta a Győri Tánc- és Képzőművészeti Szakközépiskola képzőművészeti tagozatának tanára, 2008 óta pedig docens a győri Széchenyi István Egyetemen. Tagja a Magyar Grafikusművészek Szövetségének, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, valamint a Győri Grafikai Műhely Egyesület vezetőségének. 1998-ban a győri Raab-Art művészeti csoport egyik alapítója volt. 1987 óta szerepel rendszeresen hazai és külföldi önálló és csoportos kiállításokon.