Régi helyen az új évad – klasszikusok a 40 éves színházban
Évadnyitó társulati ülését tartotta csütörtökön a Győri Nemzeti Színház, ahol a társulat új tagjait is bemutatta Forgács Péter igazgató. A nyári időszakban sem pihentek a színészek, számos előadást tartottak vidéken és a fővárosban, díjakat is hoztak a színházi fesztiválokról. A 2018-2019-es évad különlegesnek ígérkezik, 40 éve költöztek jelenlegi helyükre, és jubileumi műsortervvel ünneplik a négy évtizedet.
Az évadnyitó társulati ülésen Radnóti Ákos alpolgármester köszöntőjében a színház életében történő változásokról elmondta, a 2018-2019-es klasszikusok évad előadásait még a jelenlegi épületben láthatja a közönség. A látogatók elégedettségét a jegy- és bérleteladások híven tükrözik, és reméli, ezen számokat a következő, Klasszikus évad túlszárnyalja még az előző évadot is felülmúló előadásaival.
Forgács Péter igazgató kiemelte, a 2018-2019-es évad összes előadását a 40 éves színházépületben játsszák, majd a jubileumi év után a színház és környezetének felújítása miatt az épületben működő társulatok 2019 nyarán költöznek át az ideiglenes játszóhelyre, az Olimpiai Sportparkba. Pár év múlva Közép-Európa egyik legmodernebb színháza várja majd a győri közönséget a felújítási évek után. Bár a színház előtti téren a munkálatok már megkezdődtek, az idei évadban a Győri Nemzeti Színház még a megszokott rendben tart nyitva, a főbejárat az oldalsó lépcsőkről közelíthető meg.
A nyári időszakban sem pihentek a színészek, számos vidéki és fővárosi meghívásnak tettek eleget.
– Jó dolgok történtek a társulat életében, láthatták előadásainkat a POSZT-on, a Fertőrákosi Barlangszínházban, Budapesten a Városmajorban, Veresegyházán és a Vidéki Színházak Fesztiválján. Két kiváló színészünk, Csankó Zoltán különdíjas és Szína Kinga a legjobb női szereplő díját kapta – sorolta az igazgató.
Páternoszter Piroska, a Modern Városok Program Győr fejlesztések polgármesteri biztosa visszatekintett az elmúlt hónapokra és kiemelte, nyáron is folytak az egyeztetések, megtörtént a színház és az épület előtti II. János Pál tér pályáztatása. Mivel a beruházás meghaladja az 500 millió forintot, törvényileg előírt a helyszínen az előzetes régészeti feltárás, amelynek munkálatai már jó ideje zajlanak, így kevesebb a parkolóhely a színház körül. A tervezési munkálatok már folynak, a koncepció részletes tervkibocsátása történik. A felújítandó színház lelke a leendő színpadtechnika, amelynek tervezésénél nagyon fontos a színészek és a színpadtechnikával dolgozók szakmai elvárásait egyeztetni, hogy aztán néhány év múlva a felújított színház előadásait élvezve elmondhassuk, megérte a sok egyeztetés, tervezés, a türelem és a várakozás.
Forgács Péter igazgató az évad különlegességei között említette, hogy a színházi nyílt nap nem marad el, ám nyílt hétvégét tartanak helyette tavasszal, amelyen méltó búcsút vesznek a régi épülettől. A 40 éves színház pedig gálaműsorral ünnepli az elmúlt négy évtizedet november 20-án. Szeptember 8-án a Széchenyi téren az Európa Kulturális Fővárosa program keretében egy különleges produkciót láthat a győri közönség, este együtt lépnek fel a Győri Filharmonikus Zenekar, a Győri Nemzeti Színház és a Győri Balett művészei.
A társulati ülés végén az igazgató köszöntötte az új kollégákat, Pásztor Zoltán produkciós vezetőt, Nagy Adrienn titkársági munkatársat, Tüske Roland kellékest, Scheffer Martin világosítót, Balogh Dávid, Bartók Tamás és Vámosi Máté táncosokat.
Szabó Csilla
Fotó: Marcali Gábor