Győr+
2012.02.10. 14:52

Röck Samu: „Életem a sport”

Röck Samu, a hazai tornasport halhatatlanjai közé választott mesteredző, Győr legendás testnevelő tanára mindent elölről kezd, de hetvennégy életév bölcsességét hasznosítva ezúttal semmit sem bíz a véletlenre.

Kevergeti reggeli második teáját és azt mondja, aki tornásztehetségeket keres, az tornáztasson meg mindenkit, minél előbb. Az új módszer az óvodás korosztály számára kívánja megteremteni a napi testmozgás, télen elsősorban a torna lehetőségét. Az első tapasztalatok kedvezőek. Az óvónők elkötelezettek, az eszköztár gyarapszik, a gyerekek élvezik, a sportszakmai tanácsadóból, Röck Samuból meg tiszteletbeli óvó bácsi lett. Életében nem evett meg annyi tortát, mint az elmúlt hónapok ovis születésnapi zsúrjain.

A gyerekekről még szó lesz, de egy portré kedvéért ültünk le teázni, így illik legalább annyit elmondani Röck Samuról, hogy a nyugati határvidéken, Sopron akkor még világtól elzárt városában született, a mediterrán hangulatú Pécs tanárképző főiskoláján szerezte meg első, Budapest rangos testnevelési főiskoláján második diplomáját. Győrbe a vagongyár sportmecénási hajlandósága vonzotta, s máig úgy látja, jól választott magának várost. A kívülállók elsősorban azt a nevelőedzőt látják, aki a két olimpiai bajnok tornászt, Borkai Zsoltot és Csollány Szilvesztert útnak indította, míg tanítványai, diákjai a sportembert, a tanárt tisztelik és szeretik benne.

Röck Samu nevéhez kötődnek a Móra sportiskola hetvenes, nyolcvanas évekbeli sikerei, az intézmény válogatott és világelső sportolók sorát nevelte fel több sportágban. A mesteredző most, a győri önkormányzat oktatási, nevelési és sportszakmai tanácsadójaként ezt a régi, bevált receptet újítja meg, a Móra módszerét népszerűsíti a sportra nevelés legelső lépcsőfokán, az óvodákban. A mórás sikerek titka kissé leegyszerűsítve az volt, hogy a gyerekek az alsó tagozatban az alapsportágakat űzték, s csak tízéves korukban választottak maguknak szakágat. Megszerezték az alapokat, de nem fásultak el, nem untak bele az edzésekbe idejekorán.

Röck Samu szerint ma az a nagy helyzet, hogy a gyerekek több időt töltenek a számítógép előtt, mint a biciklin, a tanárok motiválatlanok, a testnevelési órákon tele a kispad felmentettekkel. Mindennek nem csak az a következménye, hogy az olimpiákon egyre kevesebb aranyérmet nyerünk, hanem az is, hogy elpuhult, passzív generációk nőnek fel, a fiatalok nem találnak szépséget és örömet a sportban, a mozgásban. Azt mondja, a hosszas csodavárás után ideje tenni valamit, újra felépíteni azt a piramist, aminek csúcsán az olimpikonok, széles talapzatán pedig azok a gyerekek állnak, akik éppen letették a cumit és felvételt nyertek valamelyik óvodába. Azt már az egyiptomiak is tudták, hogy a piramisépítést alul érdemes elkezdeni.

Életem a sport, azért pörgök, rohanok, megyek előre egész nap, hogy a legkisebb óvodába is eljussak és segíteni tudjak, mondja Röck Samu, aki biztos a sikerben, biztos abban, hogy végigcsinálja. Azt mondja, képzeljem el a gyerekek boldogságát, amikor egy óvoda kicsi, műfüves sportarénáját avatják, Farkasdi Ramóna vezeti a bemelegítést, Pálinger Kati áll a minikapuban, hogy kivédje a záporozó habszivacs labdákat. Jelenleg hat ilyen aréna van, s évente kettő-három épülhet fel, egyenként két-három millió forintból. Az óvónők is magukénak érzik a programot, panaszkodás, kifogások keresése helyett segítséget kérnek. Röck Samu szerint rajtuk múlik minden, kéretik tehát támogatni őket. Az első eredményeket hamarosan a nagyközönség is láthatja, április derekán a Magvassy sportcsarnok ad helyet az oviolimpiának. Győr valamennyi óvodása fut, ugrik és kislabdát dob, a legjobbak lehetnek ott a városi atlétikai vetélkedőn.

Egy százalék

„Egy olyan adottságú városnak, mint Győr, kötelessége hozzájárulni a magyar sport sikereihez. Ezt is teszi. Az önkormányzat az éves költségvetés egy százalékát sportra költi, adottak az utánpótlás személyi és tárgyi feltételei, mintaszerű műhelyek jönnek létre a tradicionális sportágakban.”

Holding

„Nincsenek önálló sportágak, csak holdingok vannak, mint a gazdaságban. A balett félig-meddig művészi torna, az úszókból öttusázók lesznek, az ovifoci helyett én inkább ovilabdát mondanék. A korai sokoldalú képzés a siker alapja.”

Üzenet

„Kéretik az elkötelezetteket, a megszállottakat dolgozni hagyni!”

Gaál József