Sebestyén Tamás második élete
Sebestyén Tamás a Hilton hotellánc építészeként még befejezett egy ezerkétszáz szobás houstoni szállodát, aztán összecsomagolt, Győrszentivánra költözött és nótaénekesnek állt.Nyugdíjasként kezdett új karriert, a győri pálinkafesztiválon egy Kossuth-díjas zenésszel, ifjabb Sánta Ferenccel és zenekarával lépett színpadra.
Hogyan lesz egy amerikai építészből magyar nótaénekes?
Véletlenül. Soha nem volt szándékomban, nem ismertem és nem is szerettem a magyar nótát. Amikor néhány évvel ezelőtt a Hilton cégtől nyugdíjba mentem, Győrszentivánra, a feleségem falujába költöztünk. Itt ért el életem meghatározó pillanata, megalapítottuk a Cserók klubot. A helyi férfiak ismerték a nótákat, én nem, mégis engem választottak vezetőjüknek. Elvállaltam afféle „gyüttment fél-nótásként”, aki egy nótát sem tud.
Emlékszik, mivel lépett először közönség elé?
Az első Orbán-napi rendezvényre megtanultam, hogy „Jártam sárban, Abasárban”. Aztán találkoztam Győri Szabó Józseffel, aki az ideálom lett. Biztatott és kaptam tőle egy lemezt, hogy arról tanuljak. A következő nótadélutánra Tarnai Lászlót, az ország legismertebb nótását hívtuk meg. Összebarátkoztunk, elvállalt engem diáknak, tőle tanultam, tanulok ma is.
Úgy tudom, saját nótája is van.
A hatvanadik születésnapi meglepetéspartimra Gyimóthi Elemér nótaszöveg író írt nekem egy nótát szentgotthárdi gyerekkori emlékeimről, amit Szórádi Árpád zenésített meg. Mindig megkönnyezem, ez az én saját nótám.
Tele a naptára. Melyik volt a legemlékezetesebb fellépése?
Ma már százötven nótát ismerek és operetteket, örökzöldeket is tanulok. Mindig kell valami újat, változatosat nyújtani a közönségnek. A világ leghíresebb prímásával, ifjabb Sánta Ferenccel járom az országot, a negyvenöt éves jubileumi műsorában léphetek fel. A leghíresebb nótaénekesekkel szerepelhetek, Hatvani Kiss Gyöngyitől Bokor Jánoson át Tolnai Andrásig, de énekeltem már együtt Koós Jánossal és Illényi Katicával is Győrszentivánon az őszi nótadélutánt október 20-án rendezzük, a sztárvendég ezúttal Szeredy Krisztina lesz.
Ön szerint mennyire népszerű ma a magyar nóta? Melyik korosztály látogatja az estjeit, hallgatja a nótáit?
Mondok egy konkrét példát. A Marcal étteremben már a program előtt két héttel foglalt mind a százhúsz hely és a társaság negyede harminc éven aluli. Azt tapasztalom, hogy a mulatós magyar nótát egyre több fiatal kedveli, mindenkiben van egy kis nótázási kedv, csak jó körülmények kellenek hozzá.
Milyen szívvel gondol vissza a szakmájára, az amerikai otthonára?
Több mint három évtizeden át szerte a világban dolgoztam, építettem hotelt Arizonában, Dallasban, Indianapolisban, El Pasóban, Münchenben, Brüsszelben. Szép volt, de amikor a houstoni nagy szállodát felépítettük és beindítottuk, úgy gondoltam, a csúcson kell abbahagyni, ideje hazajönni. Bízom benne, hogy amit hotelépítészként megtanultam, azt még tanácsadóként itthon is hasznosíthatom, de igazából leköt a nótaéneklés, a szőlőbirtok, a borkészítés.
Úgy hallottam, vannak nótás tervei is.
Szeretnék létrehozni egy Győri Szabó József-emlékklubot, amely ápolná az ő munkásságát, amivel népszerűsíteni lehetne a magyar nótát, bevonni minél jobban a fiatalokat a dalolásba. Ahogy építészként, úgy nótaénekesként is szeretném, ha átadhatnám, amit megtanultam.
Földvári Gabriella
Fotó: Marcali Gábor