Győr+
2013.08.17. 08:56

Sérülteket gyógyítanak a négylábú terapeuták

A mozgásában nehézségekkel küzdő kislány erőn felüli próbálkozásokat tesz, hogy ne boruljon ki a kezében lévő tálkából az étel. Mi motiválja, hogy megzabolázza nehezen koordinálható testét? Skippynek és Eyschának, a terápiás kutyáknak viszi a tápot. A négylábú gyógyítókról Szalay Zsolt, a kutyakiképző iskola vezetője beszélt lapunknak.

Egy barátságos állatnak könnyebben megnyílnak a gyerekek és a kutyákkal együtt szívesebben végzik el a feladatokat. A négylábú társ közelsége rendkívüli támogatást nyújt a hiányos képességek és adottságok kibontakozásához – mondja Szalay Zsolt. A szakember kifejtette, a kutyás terápia segítséget nyújt a tanulási képességek, a beszéd, a koncentráció, a mozgáskoordináció, a szociális képességek és a személyiségfejlesztés területén.

 

A győri kutyásterápia-csapat a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Inart szeptembertől újra kutyás foglalkozást olyan 4 évesnél idősebb egészséges vagy sérült gyermekeknek, akik szeretik az állatokat vagy épp túlzott félelmi reakciójuk van tőlük.

 

Az első alkalommal a gyerekek bemutatkoznak a kutyáknak és „kezet” fognak velük. Már az, hogy meg kell szólalni, érinteni kell az állatot, fejleszti a sérült gyerekek képességeit.

 

A szülő nem segíthet, csak szemlélője lehet a foglalkozásoknak. Mindeközben Vizer Ildikó konduktor figyeli a szituációt, felméri a fejlesztendő területeket. Ezek alapján személyre szabott feladatsorokat kapnak a gyerekek, amit a négylábúakkal közösen kell végrehajtaniuk – fejtette ki Szalay Zsolt, aki hangsúlyozta, a terápia nem csak a simogatásról szól. A foglalkozásokon Slánitz Adél kutyafelvezető irányítja a kutyák munkáját, figyelve arra, hogy ne kényszerből, hanem szívesen vegyenek részt a játékos feladatokban.

 

A speciális gyakorlatok mellett a helyes pórázfogás például a fogómarkoló készségeket fejleszti, a kutyák kézjelekkel történő irányítása pedig a finommotorikára hat. A gyerekek sokkal motiváltabbak, ha Skippy és Eyscha, a 8 és 4 éves középschnauzerek mint a legjobb barátaik is jelen vannak.

 

Az eredmények magukért beszélnek, egy kislány, akinek extrém félelme volt a kutyáktól, a ötödik foglalkozáson megölelte Skippyt, az a gyerek, aki az első alkalommal elbújt a sarokban, kinyílt és hangosan mesélt, a hiperaktív fiút pedig türelemre szoktatta a kutyákkal töltött idő.

 

Szigethy Teodóra

Fotó: Szalay Zsolt