Séta a levendulaillat ölelésében

Győr+
2014.07.10. 13:46

Levendulavirágzás idején még különlegesebbé válik „Pannónia Szent Hegye”, néhány pillanat szabadságot kínál a hétköznapi rohanásban. Mi is ellátogatottunk a Pannonhalmi Bencés Főapátság gyógynövénykertjébe, cikkünkben a hangulatról, s a különböző gyógynövények felhasználásából adunk ízelítőt.

A gyógynövénykertbe érve azonnal megcirógatja orrunkat a különleges illat, s beljebb haladva a levendula minden érzékünket elcsábítja. A több mint öt hektáron elterülő virágmezőt a méhek megszólaltatják, a lila tenger tőlünk csupán húsz kilométerre olyan különleges nyugalmat áraszt, amiért sokan több százat, ezret is képesek utazni. Az aratás idejére programokat szervez az apátság, ingyenes idegenvezetésekre, kézműves foglalkozásra várják az érdeklődőket.

 

Mi is részt vettünk egy „gyógynövénysétán”, ahol Bodó Judit idegenvetőtől megtudtuk, Pannonhalmán kétféle levendulát, a francia és az angol fajtát termesztik. A francia parfümösebb, formásabb, lilább, kevesebb illóolajat hoz, de a minősége jobb az angolnál, s gyógyhatása is erősebb. Díszítőként is jobban funkcionál, ám figyelni kell, a mediterrán növényt napos helyre ültessük. Amit reggel leszednek, azt még délután lepárolják a helyben felépített műhelyben. Ötszáz kiló virágból mindössze két és fél liter tiszta esszenciát nyernek, ám ez jó arány – teszi hozzá az idegenvezetőnk, a citromfű például kevésbé olajos, ha nagyon olcsón látunk, érdemes gyanakodni. Szeptember végén van másodvirágzás, de az nem ad annyi olajat, ezért az őszi termésből tea, vagy a szappanmanufaktúra alapanyaga lesz.

A pannonhalmi lepárlóban dolgozzák fel egyébként a tihanyi levendulát is, az országban mindössze két helyen van ekkora műhely.

 

 

Persze nem csak a levendula miatt érdemes ellátogatni „Nyúlon túlra”, a főapátság mellett számos élmény vár Pannonhalmán: akár egy séta az arborétumban, vagy szimatolás a gyógynövénykertet bemutató parcelláknál. Mi épp jókor érkeztünk – fogadott minket idegenvezetőnk, most nyílik a tavirózsa, minden kolostorkertbe elhelyeznek egy tavat az ébredő élet szimbólumaként.

 

A főapátságban az innováció mellett a hagyományok ápolása, tisztelete elsődleges, azonban arról nem maradtak fenn írások, hogy a birtokok államosítása előtt hogyan nézett ki pontosan a gyógynövénykert, ezért, amikor egy évtizede a hagyományok felélesztésére helyezték a hangsúlyt, akkor a svájci Sankt Gallen-i kolostor mintájára alakították ki a kertet, így került a 16 bemutató-parcella a levendulás elé. „Kicsit viharvert szegény, de nyugodtan kóstolják meg a levelét, a gyerekek kedvence” – mutatott elsőként a citromfűre idegenvezetőnk. Elmondta, kiváló hűsítő és a nyugalom gyógynövénye, minden ideges eredetű gyomorpanaszra hatásos, csökkenti a gyomorsavat, nyugtat és nem altat, nem úgy, mint a levendula és az orbáncfű. Nem csak teakeverékben, frissen is érdemes otthon tartani, mert herpeszvírusra kiváló.

A pannonhalmi kertben a legtöbb növény mediterrán, magas illóolaj tartalommal. „Gyakran kérdezik, ugye sokat permetezzük őket. Nem, a kártevők nem szeretik az illóolajat” – hangsúlyozta Bodó Judit.

 

 

Cikkünkben néhány további növényt is bemutatunk: például az orvosi zsálya kiváló immunerősítő, illetve felső légutakra jó. Leginkább fogászati műtétek utánra ajánlott. Egy mondás szerint aki májusban zsályateát iszik, örökké él. Jellegzetes fűszerünk, a kakukkfű a bátorság növénye, hurutoldó, köhögésre az egyik legjobb gyógyír. Az egyik legősibb, illetve a legtöbb területen felhasznált gyógynövény a borsmenta. Külsőleg, belsőleg is használják, asztmára nagyon jó bedörzsölőnek. Görög és római háziasszonyok a mondák szerint nagy lakomák után friss borsmentalevelet szolgáltak fel, mert segíti az emésztést, megelőzi a puffadást. A kamillát elég megcirógatni, máris érezzük finom illatát magas illóolaj-tartalma miatt. Már gyerekkorban adható megfázásra, enyhe lázcsillapító többek között. A körömvirág szirmát gyulladáscsökkentő hatása miatt használják. Bodó Judit az egyik legősibb magyar receptet is megosztotta velünk: a szirmokat tegyük felmelegített disznózsírba, melegítsük tovább, pihentessük három napot, hevítsük újra, sűrítsük méhviasszal, s már kész is a legjobb krém sérülésekre, napégésre, ekcémára. Szintén kis pepecsmunkával tudunk a fekete nadálytő szárított, porrá őrölt gyökeréből porcépítő, csontforrasztó hatású gyógyírt keverni: a bioboltban kapható port keverjük össze némi olívaolajjal és méhviasszal, s már kész is. Érdemes kísérletezni, hiszen a természetben talán az összes betegségre találhatunk gyógyírt…

 

 

 

A levendulahetek a hétvégén véget érnek, hiszen a növényt két hét alatt betakarítják, de szombaton még várják a látogatókat a szüretre. 13 órakor kezdődik a „levendulaséta” (előzetes bejelentkezés szükséges), vasárnap pedig 11 és 13 órakor. Hamarosan, augusztus 15-én pedig indul a gyógynövényhét.

 

Szerző: Zoljánszky Alexandra

Fotó: Marcali Gábor