Speciális technikával ültettek át fákat a Győrben
Az átültetést követően hároméves utógondozás következik. A szakemberek fokozottan figyelnek a fák rendszeres öntözésére, a trágyázásra és a humusz pótlására.
Mint ismeretes, az önkormányzat és a Győr-Szol Zrt. mint konzorciumi partner a győri Vásárcsarnok épületének átalakítására, a hozzá kapcsolódó parkolólemez építésére és a létesítményhez tartozó terület megújítására a Zöld város kialakítása Győrben elnevezésű TOP-os projekt keretében kétmilliárd forint támogatást nyert. Az összességében hárommilliárd forintba kerülő programban teljesen felújítják a Vásárcsarnokot, parkolólemezt építenek, felújítják a Vásárcsarnok és a Tesco közötti teret, a „Matáv játszótérként” közismert Ady-parkot és a Malom ligetet.
A rekonstrukció során felújítják a parki járdákat, a játszótér és környéke közterületi berendezésekkel bővül. A Malom ligetben szerdán különleges, eddig Győrben nem alkalmazott eljárással mentették meg a parkban található egészséges fákat. Néhány fa a járdák nyomvonalának útjába esne, ám azok egészségi állapota nem indokolta kivágásukat. Ezért a városüzemeltetési feladatokat ellátó társaság a növények átültetéséről döntött. A fák maradtak a ligetben, de olyan helyen növekedhetnek tovább, ahol nem zavarják a rekonstrukciós munkákat, illetve később a közlekedést.
Ugyanezzel az eljárással ugyancsak négy fát ültettek át az Ady-parkban, a Matáv-játszótérként ismert területen. Erre azért volt szükség, mert a Vásárcsarnok felújításának idején ideiglenes piacot alakítanak ki a mostani játszótér helyén, hogy a kereskedők és termelők, valamint a vásárlók akkor is árusíthassanak, illetve vásárolhassanak.
Az átültetésnek ez a fajta módszere Európa-szerte egyedülálló, a német Opitz nevű cég saját fejlesztésű eszközeivel végezte a munkálatokat. A fák gyökérzetét egy körülbelül három méter átmérőjű, nagyjából 1,5-1,6 méter mélységbe lenyúló hidraulikus meghajtású gép emelte ki, mintegy „átölelve” a növények alsó részét. Az átültetés során a fák lombkoronáját és gyökérzetét is visszametszették, biztosítva ezzel az átültetés során ért sokkhatás csökkentését. A gyökér és a lombkorona visszavágása után a gyökérsebeket speciális gyökérnövekedés-serkentő anyaggal kezelik és a fák új helyén speciális rehabilitációs zónát alakítottak ki, ahol megfelelő tápanyagokkal segítik a növény erősödését. Az átültetés után szükség esetén a fákat stabil, nagyméretű karókkal támasztották meg. A megfelelő méretű gyökérlabdával, gyökérsérülés nélkül átültetett fák estében karózásra nem is volt szükség.
A Malom liget rekonstrukciója során a park teljes növényzete megújul. Az itt található fák állapotának felmérését független szakemberek végezték el, az általuk balesetveszélyesnek, elöregedettnek, betegnek ítélt növényeket a munkálatok megkezdése előtt eltávolítják. A cél az, hogy a park felújítását követően, legalább 10-15 évig a terület flórájában ne legyen szükség drasztikus beavatkozásra.
Fotó: Marcali Gábor