Győr+
2011.12.12. 09:36

Sragner László: „A hazai cégek többsége felelősséget érez a dolgozói iránt!”

Több önkormányzat is felmérte, hogy mekkora a saját intézményeiben dolgozó köztisztviselők és közalkalmazottak jelzáloggal biztosított devizahitellel való érintettsége. Az önkéntes adatszolgáltatás során vizsgálták azt is, hogy a foglalkoztatottak közül mennyien tudnak élni önerőből a végtörlesztés lehetőségével. A felmérés adataiból kitűnik, hogy a közszféra eladósodása problémát jelent Magyarországon.

A győri önkormányzatnál és annak intézményrendszerében mintegy 5.300-an dolgoznak, közülük 900-an rendelkeznek valamilyen devizaalapú hitellel. A devizahitel-tartozással küzdő köztisztviselők és közalkalmazottak közül eddig csupán hetvenen tudták rendezni törlesztőrészleteiket, 300 dolgozó pedig azt jelezte vissza, hogy valamilyen hitelkiváltással tudná kifizetni azt.

A versenyszférában dolgozó devizahiteleseknek megoldást jelenthet a kormány kezdeményezése, amely szerint a munkáltatók 7,5 millió forintig adómentesen nyújthatnak támogatást munkavállalóiknak a végtörlesztéshez. A Vállalkozók Országos Szövetségének Győr-Moson-Sopron megyei elnöke, Sragner László szerint a cégek többsége, a nehéz gazdasági helyzet ellenére is, támogatni fogja dolgozói hitel-visszafizetését.

– Én bízom abban, hogy ennek van realitása. Természetesen a devizahitelesek problémája önmagában egy ilyen intézkedéssel nem oldható meg. A legszerencsésebb az lett volna, ha ez a helyzet nem következik be, de ezen már kár dilemmázni. A gond olyan súlyos, hogy több százezer család létét érinti, ezért nem lehet elég komolyan venni, és minden eszközt meg kell ragadni, hogy erre valamilyen szintű megoldást találjunk. Az igazán súlyos esetek a bankok érdeksérelme nélkül nem megoldhatók, de ezt is fel kell vállalni. Elkerülhetetlen, hiszen nem engedhetjük meg, hogy tömegek kerüljenek olyan szituációba, hogy az felrobbantsa az egész társadalmat.

Ez a kormányzati lépés megoldást jelenthet?

Ez a lépés része annak a sok intézkedésnek, ami a baj orvoslása érdekében történik. Ezek mindegyike vagy helyes, vagy elkerülhetetlen. A munkáltatókra vonatkozó lépés azért egy szerencsés elgondolás, mert remélhetően nagyon sokan élni fognak ezzel. Úgy vélem, sok olyan magyar vállalkozás van, és főleg itt a hazai cégekre gondolok, akik igenis felelősséget éreznek a társadalom egésze, és a dolgozóik iránt is. Úgy hiszem, a gazdasági problémák ellenére is képesek erre a vállalkozók, és ez a lépés mindenképpen erősíti az általános társadalmi szolidaritást.

Közös felelősség és összefogás. Értelmezhetők még ezek a fogalmak egy alapvetően öncélú társadalmi berendezkedésben?

Az elmúlt húsz év történései olyan sajnálatos szituációt szültek a társadalmunkban, amit mindannyiunknak együtt kell kezelnünk. Egy újonnan építkező közösségnek mindenképpen erkölcsi alapokra van szüksége ahhoz, hogy ilyen helyzetből ki tudjon kászálódni. Ezeknek az erkölcsi alapoknak az újjáépítése nagyon nehéz és sziszifuszi feladat. Tudjuk nagyon jól, hogy új generációt kell nevelni, akik másként gondolkodnak. Tisztában vagyunk azzal, hogy a társadalom alapvető szövetét át kell alakítanunk, ez pedig nem megy egyik napról a másikra, de hogyha ezt senki nem fogja elkezdeni, akkor ez nem is fog bekövetkezni. Ez Magyarország végét jelentené. Meg kell nézni a demográfiai adatokat. Hit és elhivatottság, a társadalom felé érzett elkötelezett felelősségvállalás nélkül a jövőnk igencsak baljós képet mutat. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége minden olyan kormányzati lépést üdvözöl, ami az új gondolkodásnak, és az erkölcsi alapvetések újraépítésének a célját szolgálja.

Bakács László