Győr+
2015.09.26. 16:00

StíluslimuzinTeszt: Skoda Superb LaurinKlement 2.0 TDI DSG

A Skoda legnagyobb és legimpozánsabb modellje a Superb. Az 1930-as években egy valódi luxusautó volt, ahogy a 2015-ös változat is az lett. Modernkori elődei megalapozták hírnevét, de igazán csak most érett be a cseh óriás.

Különc és tradicionális, megfizethető, mégis prémium-közeli. Ellentmondásos fogalmak jutnak eszembe az új Superb tesztelésekor. Pozitívak a benyomásaim, hiszen minden szempontból fejlődött, és végre érezni rajta az önálló, márkához illően visszafogott stílust. Ettől lett harmonikus, és várhatóan ettől lesz sikeres is. Az arányai tökéletesek, a méretei impozánsak kívül-belül. 4861 mm-es hosszával és hatalmas, ötödik ajtón megközelíthető 625 literes csomagtartójával a középkategória határait feszegeti. Érdekes részletekkel kényeztetnek a tervezők: a lámpák agresszívebbek a korábbinál, az oldallemezek éle és a motorháztető domborításai pofátlanul dinamizálják a méretes kocsit, a tükrök sportkocsihoz is illenének, valamint az oldalablakok vonala a „Skoda-identitást” erősítik.

Nem marketingfogás a lemezeken tapasztalható fényjáték, amit a bazaltbarna, metál fényezésű tesztautónk produkált. Ráadásul a Laurinamp;Kelement csúcsfelszereltséghez illően a belső tér is magas színvonalat képviselt. Bézs bőr, zongoralakk-betétek (az igényes kivitelből), és eszméletlen mennyiségű extra várt minket a nagyautós méretű utastérben. Minden igényt kielégít a CANTON 12 hangszórós csúcs hifi, és a nyújtott limuzinok bescsületére váló teret adó, a hátsó sorban is optimális miliőt teremt a háromzónás klíma, fűthető ülések kombinációja. Nem is beszélve az első fotelek elektromos állításáról, a LED hangulatteremtő fénycsíkokról és az adaptív lengécsillapításról. Az üzemmód váltóval a ringatózó kényelem és a sportosan feszes futómű-beállítás között több fokozatban választhatunk – miközben a dupla kuplungos DSG automata váltó a kormányzás és a motor karakterét is módosítja a rendszer.

 

 

Az ismerős motorok közül a kétezres TDI 190 lóerős változatával hajtottuk az új Skodát. A motor tiszta működését az AdBlue adalékkal fokozta a gyártó. Az erőforrás 400 Nm-es nyomatéka a hatfokozatú DSG-vel párosítva, 8 mp alatti 0–100 gyorsulást és minden sebességnél jó rugalmasságot ad a több mint 1,5 tonnás limuzinnak. Városban kellemes társ az adaptív tempomat, amivel az araszolás többé nem jelent szenvedést, és a megbízható parkolást segítő, ám igazán elemében Győrön kívül érezte magát az autó. Nincs olyan útminőség, ami kihívást jelentene neki és autópálya-tempónál is csendes, biztonságos benyomást keltett. Főleg a sávtartóval, ami tette a dolgát, és a táblafelismerő, ami sokszor volt segítségünkre.

Mennyiért számolják a cseh luxust? Belépő ára 1,4 literes 150 lóerős turbóval 6,3 millió, egy jól felszerelt változat ugyanilyen motorral 7,6 millió, míg egy összkerekes dízel 9 milliót kóstál. Nem olcsó ez a Skoda, de az alap értékeken és szolgáltatásokon kívül még extra okos megoldásokat is kínál. Például a számtalan rekesz – 2 literes palackoknak is –, a váltó előtti mobil box, ahol telefonunknak mindig lesz térereje, az elmaradhatatlan gyári esernyő az első ajtókban vízelvezetéssel és a behajtható vonóhorog, ami egyesíti a funkciót és a dizájnt. Kérdezem, kell ennél több? Talán, ha kombi pártiak vagyunk, várjuk meg a puttonyos verziót…

Szöveg és kép: Nagy Viktor