A fröccs és legendák hétvégéje lesz a mostani, és a X. Győri Rotary Fröccsnapokon számos együttes is fellép. A Group’n’Swing például harmadszorra, s Voice-ból is ismert énekesük, Gájer Bálint is otthonosan mozog már Győrben, évekig játszott ugyanis a Hellokids zenekarral. A Váczi Eszter Quartet belső tengerén is evezhetünk egy jó fröccs mellett, s újra ellátogat a Széchenyi térre a Hot Jazz Band is, akik az egész családot várják vidám jazzmuzsikájukkal. A fesztiválon fellép a győri Apnoé zenekar is, melynek gitárosa, Takács Gergely elárulta, a rock’n’roll életérzést hozzák el népi elemekkel vegyítve, különlegesen izgalmas előadásmóddal.
Gájer Bálint megtáncoltatná a várost
Mit gondol, könnyű dolga lesz?
Könnyed szórakozást szeretnénk nyújtani, s az évek alatt kiderült, nyitott is erre a város közönsége. 2003 környékén léptem fel először Győrben,most már több mint tízéves a kapcsolatunk a várossal. Egyébként, ha nem Budapesten, akkor Győrben élnék szívesen. A koncertre visszatérve, a repertoárunkon saját, magyar nyelvű, az együttesre jellemzően kimondottan táncos, lüktető zenék vannak, de lesz néhány érzelmesebb dal is, illetve jó pár áthangszerelt feldolgozás is elhangzik. A vizuális élményre ugyancsak odafigyelünk, az énekesnőnk, Mihályi Réka gyönyörű díva, s még kilenc pasi egészíti ki a show-műsort.
A sármos hangja valóban jó „kiegészítő”. Mi fogta meg a swingben?
Tizenévesen, a zeneiskola bigbandjében találkoztam először swingzenével. Már akkor magával ragadott a lüktetése, sugárzott belőle az elegancia és a könnyedség, szórakoztatja, ellazítja a közönséget. Szerencsére egymásra találtunk a Group’N’Swinggel, de figyelek az önálló karrieremre is, egy új dallal jelentkeztem nemrég, és készül a nagylemezem is.
Váczi Eszter populáris jazzt játszik a quartetjével
Belső tenger címet viseli a koncert, ahogy a legújabb lemeze is. Egy kritika szerint a dalok „nyugalomban eltölthető időt” nyújtanak. A fellépés kiváló aláfestésnek ígérkezik a fröccsözéshez, a könnyed szórakozáshoz. Úgy érzem, a három lemezünkkel elcsíptünk egy olyan zenei irányzatot, ami még nem lelhető fel a magyar zenei palettán. A jazzt populáris, sanzonos elemekkel ötvözzük, fogyasztható zenét játszunk a kiváló muzsikusokkal, Gátos Istvánnal, Gátos Bálinttal, Kaszás Péterrel és Schneider Zoltánnal. Egyrészt a jazz kedvelőinek is adunk élvezetet, másrészt a magyar szövegek miatt odafigyelnek az emberek, és ezek túlmutatnak azon, hogy háttérzeneként funkcionáljon az előadás. Persze aláfestőnek is jó, maximális élvezetet nyújt egy pohár jó fröccs mellett.
Az albumok összes szövegét ön írta. Mi inspirálja?
A saját életemből hozott tapasztalatok, vélemények. Másnak nem írok szövegeket, mert abszolút pályakezdőnek tartom magam ebben a tekintetben, de az a megtiszteltetés ért, hogy a harmadik lemez kapcsán Artisjus-díjat kaptam, mint az év könnyűzenei szövegírója. A legnagyobb elismerés, ha a közönség soraiban artikuláló szájakat látok.
Az Egyedül című dallal megcsillant a pop műfajának sikere is, egy évig vezette a slágerlistákat, megismerte az egész ország. Miért döntött mégis a rétegzene mellett?
Gyerekkorom óta jazzt akartam énekelni, de amit most csinálok, sokkal populárisabb. Az Egyedül vendégszereplés volt. A Beryvel és Jazz+Azzal való közreműködések olyan kiruccanások, amik nélkülözhetetlenek a karrieremben. Nyitott vagyok, énekeltem techno zenét is például. De valóban van egy mezsgye, amihez ragaszkodom, a saját számaink mutatják meg, kik vagyunk.
A Hot Jazz Band hazajár Győrbe
Jól ismerik az együttest a városban, s mondhatjuk, egész családokat vonzó program egy HJB-koncert, hiszen a gyerekek is szeretik a vidám muzsikákat.
Sokszor egész kései rendezvényekre is elhozzák őket, a játékos zenei öröm a gyerekekre is hatással van, több anyuka mesélte, a babájukkal a pocakjukban is hallgattak minket. Egyébként a bőgősünk, Juhász Zoltán győri születésű, ezért is koncertezünk sokat a városban, szinte hazamegyünk már Győrbe.
Mosódeszkát is hoznak magukkal vasárnap?
Mindig van nálunk, és annyira rugalmasak, spontánok vagyunk, hogy ha a közönség bekiabál valamilyen dalt, vagy odajön hozzánk, szívesen eljátsszuk a kérését. A bőség zavarában lehet, kimaradnak azok, amikben a mosódeszka szerepel, de szóljanak nyugodtan, ha hallani szeretnék.
A HJB előtt kevesen ismerték a jazzt Magyarországon. Beért a munka, amit képviselnek majdnem 30 éve?
A dolog kétélű, beszéljünk a pozitívumokról: az 1920–40-es korszakot újra és újra felfedezi magának a közönség. Egyre több fiatal is kedveli a jazzt, többször játszottunk például a Szigeten. Tulajdonképpen beérett a munkánk gyümölcse. Hit, szeretet és alaposság kell, hogy hosszú életű lehessen egy zenekar.
Az Apnoé a rock’n’roll életérzést hozza a fröccs mellé
A Facebook oldalukon tették fel a kérdést: mi köti össze Rózsa Sándort, Jimmy Hendrixet, Icsánt és Petőfit?
Amit nyitva is hagytunk, hogy jöjjenek el a koncertre. Egy mondatban: mi úgy gondoljuk, a rock’n’roll-életérzés.
A közönség és a kritikusok egyedinek tartják a zenekart, mi ennek az eszenciája?
A saját utunkat keressük, a zenénket olyan formába próbáljuk önteni, hogy ez a közönségnek tetsszen, és mi is jól érezzük magunkat. Nemrégiben jelent meg a Víganjárók című lemezünk, ami elkerült egy lemezkritikushoz is, aki azt írta rólunk, az Apnoé egy kiváló és reményteli popzenekar, de a zenéjében tökéletesen dominálnak a népi motívumok, a rock’n’ roll és a hip-hop. Szerintem ennek az egyvelege, és az előadásmód tesz egyedivé minket.
A győriek mennyire ismerik már a helyi tehetségeket?
Győri központú zenekar vagyunk, és úgy érezzük, komoly bázist sikerült kiépítenünk a városban. A formáció négyéves lesz, civilben is mindenki megpróbál a muzsikálásból megélni. A nyár a koncertezésé, a tél a befelé fordulásé és nem mellesleg a klubkoncerteké, amiken sokat erősödünk.
A munkájukat Ferenczi György is segítette. Kapnak lehetőséget bekapcsolódni az országos vérkeringésbe?
A szakma támogatását valóban élvezhetjük. Tesszük a dolgunkat, ahogy a fesztiválszervezők megismernek, a felkéréseink száma is egyre nő. Azt nem lehet mondani, hogy van rajongótáborunk az egész országban, de azon dolgozunk, hogy legyen.
Zoljánszky Alexandra