Széchenyi Krisztián: „A név kötelez!”

Győr+
2015.07.15. 11:47

A történelmi család egyik legfiatalabb tagja látogatott Győrbe.

„Amikor bemutatkozok, sokan nem is gondolják, hogy rokoni szálak fűznek a nemesi családhoz, általában csak egy hosszabb beszélgetés után szokott erre fény derülni. Olyankor jön egy pici hitetlenkedés, majd a döbbenet, hiszen sokan azt hiszik, hogy ma Magyarországon már nem élnek leszármazottak” – kezdte beszélgetésünket Széchenyi Krisztián a dinasztia egyik legfiatalabb tagja, amikor arról kérdeztem, milyen együtt élni a „Széchenyi” névvel. A tehetséges táncművészként ismert gróf az április óta Győrben látogatható kiállításra érkezett, mely a Széchényi Pál múmiájával kapcsolatos kutatásokat tárja a nagyközönség elé.

A Kristóf Lilla Alida vezetésével végzett, közel tíz éven keresztül zajló vizsgálat során izgalmas tények láttak napvilágot, ezek a tények pedig Krisztián érdeklődését is felkeltették, már csak azért is, mert egyébként is szívesen foglalkozik a család múltjával, történelmével. „A név kötelez! Egy Széchenyinek mindenképpen tisztában kell lennie azzal, hogy az ősei mit tettek az országért, hogy milyen területeken alkottak maradandót. Az embereknek pedig tudniuk kell, hogy a család nem halt ki” – hangsúlyozta Krisztián, aki nem mellesleg Széchényi Pál kilencedik mellékági leszármazottja. „Széchényi Pál egész életútja szép és követendő. A Rákóczi-szabadságharcban igazi békekötő volt, de kalocsai érsekként, főpapként, vagy éppen győri kanonokként is ismert a neve. Olyan ember volt, aki mások életét, és az ország sorsát a magáé elé tudta helyezni” – fogalmazott a táncművész, miközben a Magyar Ispitában kiállított képek segítségével emlékezett a főpapra.

A falon függő molinók mellett, fekete-fehér fotók mutatják be a tárlaton azt, hogyan is zajlott a múmia tanulmányozása. A tudósok a nagycenki mauzóleumban nyugvó testet, a család és az egyház engedélyével egyetlen napon, 2007. április 20-án vizsgálhatták meg. A kutatás során kiderült, hogy a győri kanonok testét halála után mesterségesen tartósították, de fény derült arra is, hogy súlyos érelmeszesedésben szenvedett, így vélhetően halálát nem mérgezés, hanem szívinfarktus okozta.

A legenda szerint ugyanis Széchényi Pált békéltető szerepe miatt arzénnal megmérgezték, a gyanú azonban nem bizonyosodott be, hiszen arzént csak a bőrfelszínen találtak a szakemberek. A munkák hátteréről és izgalmairól a kutatás ötletgazdája és vezetője, Kristóf Lilla Alida nyilatkozott a Győr Plusznak. „Hosszas utánajárást követően kaptunk engedélyt a kutatásra, mely során egy csodálatos élettörténet bontakozott ki előttünk. Maga a szervezés fél évet vett igénybe, így a levelezés a Széchenyi családdal valamint a győri püspökkel, hiszen a főpap Nagycenken van eltemetve, vagyis az egyházmegyéhez tartozik. De más egyeztetésre is szükség volt mire eljutottunk ahhoz a bizonyos áprilisi naphoz” – idézte fel a háttérmunkát a kutatónő. Kristóf Lilla Alida saját bevallása szerint maga is más emberré vált a feltárás során. „A legnagyobb élmény az, hogy megismerhettem Széchényi Antal grófot, azóta ő sajnos már nincs köztünk, de személye nagy hatást gyakorolt ránk. Különleges volt az is, ahogy Széchényi Pál élettörténete kibontakozott, az ő lelkisége, a lelki világa. Széchényi Pálnak köszönhetem, hogy visszatértem az eredeti fundamentumra, a katolikus hitre, hiszen reformátusként kezdtem ezt a kutatást, de a főpap hitvilága annyira magával ragadott, hogy rá kellett jönnöm: magyarként, a magyar katolikus egyházban a helyem!” – tette hozzá az antropológus, aki találkozónk után tárlatvezetésre invitálta Széchenyi Krisztiánt.

A „Szerzetes, főpap, hazafi: Széchényi Pál. A nagycenki múmia kutatása” című kiállítás szeptember végéig tekinthető meg a Rómer múzeum épületében, a Magyar Ispitában.

Csapucha Adrienn