Győr+
2012.01.06. 07:14

Szép remények a férfi kosárlabdacsapatnál

A GYŐR-SZOL–Széchenyi Egyetem csapata féltávnál járva a negyedik helyről várja a folytatást az NB I/B-s férfi kosárlabda-bajnokságban. Az együttes előzetes célkitűzése a középmezőnyhöz történő felzárkózás volt, ezzel a helyezéssel pedig sikerült felülmúlni a várakozásokat. Kozma Tamás vezetőedző célja, hogy a bajnokság végén hasonló helyen álljon a csapat.

Az egyetemiek 18 fős felnőtt kerettel kezdték meg a felkészülést, a tavalyi játékosállományhoz képest három új játékos került a csapathoz, emellett a junior korosztályból töltötték fel a felnőtt csapat keretét. A felkészülési időszak jól sikerült, az együttes hét mérkőzésen hét győzelmet aratott.

– A keretben sok fiatal, rutintalan, csak NB II–ben tapasztalatot szerzett játékos volt, ehhez kellett keresni megfelelő szellemiségű és játéktudású vezéregyéniségeket. Azt gondolom, hogy a menedzsment megfelelő körültekintéssel járt el, amikor Pankár Tibort és Hegedűs Attilát igazolta a csapathoz. Fülöp András leigazolása irányítóposztra annak reményében történt, hogy az előtte álló egyetemi évei alatt biztos tagja lesz majd a csapatnak – mondta az új igazolásokról Kozma Tamás vezetőedző. – Mindvégig törekvésem volt, hogy rend és fegyelem jellemezze az edzéseket, a közös munkát. Rövid célokat állítottam fel, szinte hétről hétre dolgoztunk a versenyszezonban, mely siker esetén megerősítette a játékosokat. A győri kosárlabda célja, hogy a helyi kötődésű fiatalok fejlődjenek, lehetőség szerint játéklehetőséget kapjanak a felnőtt mérkőzéseken, és amennyiben lehet, a felnőttcsapattal edzhessenek egész évben. Ezeknek a lehetőségeknek az eredményesség megtartása mellett próbáltam megfelelni – tette hozzá a nyáron Sárvárról érkező szakember.

– A felkészülés során és a versenyszezon kezdetén célom volt, hogy először felépítsük a védekezési taktikai rendszerünket. Ez év végére vált teljessé, ami azt jelenti, hogy biztos alapokon nyugvó, készségszintű, háromféle védekezési taktikával játsszuk mérkőzéseinket.

Támadási rendszerünk négy emberfogás elleni játékra, két zóna elleni figurára és három rögzített helyzetre – alap- és oldalvonali bedobásra – épül. Gyors indításunk és az átmeneti játékaink megoldásai sok hibát rejtenek még, melyek az egyéni technikai hibákból adódnak a felgyorsult játék hatására – elemezte a csapat játékrendszerét Kozma Tamás.

A csapat gyengébb, 2–3-as hazai győzelmi-vereség mutatója a sorsolásból és abból adódik, hogy viszonylag keveset tudtak edzeni a mérkőzések helyén, nem érzik eléggé hazai pályának az egyetemi csarnokot. Ellenben az idegenbeli 5–1-es mutatóval a mezőnyben az első helyen állnak ebben a rangsorban.

– Az őszi szezonban kétszer is újraformálódott a csapat játéka, először, amikor egyik vezérünk, Csaplár-Nagy Ervin sérülése miatt a negyedik fordulótól kezdve kivált a játékból. Majd a rutinos Simon Nándor érkezése után kellett újraírni a támadójátékot. Az ő beálltával játékstílust kellett váltania a csapatnak, néhány játékot átformálni. Több pick and roll szituációt kellett teremteni, a pozíciós támadásról áttérni a sokmozgásos, elzárásokkal bővített játékra. Védekezésünk viszont az átlagosnál jobbnak mondható, akaratunk és tudatosságunk vezeti azt. A játékosok gyakori rotációjával tartom fenn a védekezés magas, pörgős stílusát.

A lejátszott mérkőzéseinken sok volt az „egylabdás meccs”, melyek tanulságait azonnal beépítettük a soron következő bajnoki mérkőzésbe. Kijelenthetem, hogy a játékosok hozzáállásával, magatartásával, sportolói életformájával egyszer sem volt gond. Az őszi egyéni teljesítmények alapján ki kell emelnem Hegedűs, Pankár és Simon kitűnő teljesítményét, melyeket a statisztikai mutatóik is alá támasztanak, azaz a B csoport legértékesebb játékosai közé tartoznak. Összességében jó teljesítményt nyújtott Fülöp, Horváth és a fiatal Baruta Richárd – fogalmazott Kozma Tamás, aki hozzátette, a rangsorokban első helyeken vannak a büntetők értékesítésében, a kétpontos kosarak statisztikai mutatóiban, valamint az egyik legtöbb gólpasszt adó csapat a győri.

– Azt gondolom a megfelelő keretek, a szervezettség meglátszik az eredményességünkön és a csapat összetartásán egyaránt. Az új sporttörvény további perspektívákat nyit az utánpótlásnak is, ugyanis a menedzsment kitűnő sportszakmai munkája újabb forrásokat teremtett a klubnak.

Pozitív folyamatok, rend és fegyelem van a férfi kosárcsapat körül. Az alapszakasz második köre január tizenharmadikán indul. Szeretnénk, ha több néző látogatna ki mérkőzéseinkre és buzdítana minket. Nem akarom elkiabálni, de kilátásban van egy szép eredmény erre az évre a csapatnál – mondta bizakodva a vezetőedző.

Lakner Gábor